Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Poznań: wywiad z Krzysztofem Książykiem – dyrektorem ds. trakcji autobusowej MPK Poznań

infobus
13.01.2005 00:03

Krzysztof Książyk - dyrektor ds. trakcji autobusowej MPK Poznań Prezentujemy rozmowę z Krzysztofem Książykiem – dyrektorem ds. trakcji autobusowej w MPK Poznań, opublikowaną w grudniowym wydaniu pisma Drabpol News, Nr. 6 (32)…

Ergonomia, bezpieczeństwo oraz oszczędności – o tym myśli coraz więcej zakładów komunikacji miejskiej. Toteż oferowane przez firmę Drabpol cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko producentów, ale i zakładów komunikacji miejskiej. Jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które wdrożyło w swoich autobusach miejsce pracy kierowcy FAP wraz z systemem instalacji elektrycznej KIBES było Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Poznaniu. Dyrektor ds. trakcji autobusowej w MPK w Poznaniu – Krzysztof Książek podzielił się z pismem Drabpol News swoimi spostrzeżeniami i uwagami, związanymi z prowadzeniem Przedsiębiorstwa i nie tylko. Rozmowę przeprowadził produkt manager ds. elektroniki pokładowej firmy Drabpol – Jerzy Ludwin.

J.L. Dynamiczny rozwój środków transportu wpływa bezpośrednio na stan bezpieczeństwa przewożonych przez Was pasażerów. Jaki jest wpływ unifikacji i ergonomii miejsca pracy kierowcy (tzw. FAP-a) w autobusie miejskim na zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów?

K.K. Rozwój motoryzacji silnie rzutuje na stan bezpieczeństwa na drogach szczególnie w ruchu miejskim. Dlatego nowoczesny autobus zaczyna przypominać pod względem elektroniki pokładowej samolot pasażerski. Miejsce pracy kierowcy Siemens VDO (tzw.FAP) wychodzi naprzeciw tym potrzebom. W naszym przedsiębiorstwie w zasadzie nie wystąpiły w ostatnim czasie jakieś większe kolizje drogowe z udziałem naszych autobusów co można również przypisać ergonomii miejsca pracy kierowcy.

Działalność przedsiębiorstwa jest związana nierozerwalnie z ekonomią.

Unifikacja elektroniki pokładowej przez zastosowanie KIBES-a 2 firmy Siemens VDO stwarza możliwości zmniejszenia kosztów magazynowych i logistyki.

A jak sprawa zmniejszenia takich kosztów przedstawia się w Waszym zakładzie?

Ze względu na bardzo niską awaryjność modułów i części zamiennych KIBES 2 nie zachodzi potrzeba utrzymywania zapasów magazynowych. Jeżeli jednak nastąpi awaria jakiegoś modułu np. ZR-BD lub multiplexera to dział logistyki szybko realizuje zamówienie w fabryce autobusów.

Kolejny czynnik to gotowość i pewność obsługi linii autobusowej a zatem szybkość i łatwość obsługi serwisowej odgrywa kluczową rolę. Czy modułowa budowa KIBES-a 2 tzn. komputer centralny, szyna Can i węzły multipleksowe rozmieszczone w różnych miejscach autobusu wraz z programem diagnozowania uszkodzeń wychodzą naprzeciw nowoczesnemu serwisowi?

System diagnozowania awarii i uszkodzeń rzeczywiście wychodzi naprzeciw służbom serwisowym. W naszym przypadku funkcjonuje tzw. karta napraw gdzie kierowca wpisuje wyświetlające się komunikaty co z kolei pozwala szybko ustalić miejsce uszkodzenia i podjęć decyzję, który moduł należy wymienić.

Zapewne znane jest Panu rozwiązanie przyjęte w Berlinie. Wszystkie nowe autobusy ze względu na ergonomię pracy kierowcy i związanym z tym bezpieczeństwem pasażerów są wyposażane standardowo w nowoczesny kokpit firmy Siemens VDO. Czy to podejście było dla Państwa jakimś przykładem w przypadku zamawianych nowych autobusów: MAN, Solaris, Jelcz czy raczej bazowaliście na własnych przemyśleniach?

O rozwiązaniach w Berlinie słyszeliśmy wcześniej i jest rzeczą oczywistą, że analizowaliśmy je pod naszym kątem. Aczkolwiek specyfika naszego przedsiębiorstwa wymagała indywidualnego podejścia do tematu. Unifikacja elektroniki pokładowej KIBES 2 w różnych markach i typach autobusów (MAN, SOLARIS, JELCZ) silnie rzutuje na koszty eksploatacyjne floty autobusowej. Dlatego przyjęliśmy jedyne oczywiste rozwiązanie. Podobnie postąpił Berlin.

Na koniec chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie, które w zasadzie powinno być zadane na początku naszego wywiadu. Ile i jakie autobusy pracują obecnie w Waszym przedsiębiorstwie mając na wyposażeniu miejsce pracy kierowcy Siemens VDO wraz z KIBES-em lub tylko z KIBES-em.?.

Łącznie posiadamy ok. 60 autobusów wyposażonych w miejsce pracy kierowcy Siemens VDO(FAP) wraz z KIBES-em. Są to autobusy MAN oraz Neoplan/Solaris.

Dziękuję za rozmowę