Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Poznań przygotowuje się na elektrobusy. Odwiertami

infobus
25.02.2019 09:00

Już jesienią w Poznaniu pojawią się pierwsze elektryczne autobusy marki Solaris. MPK już fizycznie przygotowuje do tej inwestycji i na początku sprawdza grunt pod szybkie stacje ładowania.

W sobotę – 23 lutego – na terenie os.Sobieskiego miał miejsce pierwszy geologiczny odwiert, który miał dać odpowiedźMPK, jaki najlepiej fundament położyć pod stację szybkich ładowarek.W tym miejscu mają powstać dwie, 2-stanowiskowe ładowarkipantografowe, które zapewnią ładowanie nawet 4 pojazdów jednocześnie. Dodatkowodwa stanowiska będą posiadały możliwość ładowania w systemie plug-in. Dziękimocy ładowania do 560 kW autobusy po kilku minutach uzupełniania energii napętli będą mogły wyruszyć w dalszą podróż.

Odwierty wykonano w sobotę – między 9 a 13 – a teraz czekamyna ich wyniki. Przeprowadzone prace to jeszcze zupełnie wstępny etap przygotować. Warto jednak pochwalić poznańskie MPK za metodyczne podejście do inwestycji. Jakieś niespodzianki na pewno się pojawią – tak było chociażby w Rzeszowie czy Inowrocławiu. Jednak należy zrobić wszystko, aby ograniczyć ich liczbę i m.in. ochronić wizerunkowo elektryczną inwestycję. Cały czas uczymy się elektromobilności i na tym etapie rozwoju każde tego typu przedsięwzięciejest pionierską operacją.

Przypomnijmy, że przetarg na dostawę stacji wygrała zielonogórskafirma Ekoenergetyka – o czym pisaliśmy w InfoBusie TUTAJ

Elektryczny plan

21 elektrobusów marki Solaris, na które zdecydował się poznański przewoźnik,zostaną wyposażone w baterie litowo-tytanowe. W przypadku 12-metrowych Urbinobędą miały pojemność 116 kWh, wprzegubowych zaś 174 kWh. To oznacza, że będąprzystosowane do szybkich iczęstych ładowań prądem o dużej mocy.Elektrobusy będzie można naładować zarówno przez pantograf umieszczony nadachu, jak i przez elastyczny przewód zakończony wtyczką plug-in. Modeledostarczone do Poznania będą posiadać gniazda ładowania plug-in po obu stronachautobusu, co ułatwi uzupełnianie energii w wielu pojazdach jednocześnie.

Pojazdy będą ładowane w trzech lokalizacjach:

  • na dworcu autobusowym Garbary, gdzie dostępne będzie jedno stanowiskoładowania, w tym również w systemie plug-in.

  • na dworcu przy osiedlu Sobieskiego powstaną dwie 2-stanowiskowe ładowarkipantografowe, które zapewnią ładowanie nawet 4 pojazdów jednocześnie. Dodatkowodwa stanowiska będą posiadały możliwość ładowania w systemie plug-in. Dziękimocy ładowania do 560 kW autobusy po kilku minutach uzupełniania energii napętli będą mogły wyruszyć w dalszą podróż.

  • na terenie zajezdni autobusowej przy ul.Warszawskiej, która zostanie wyposażonaw 10 dwustanowiskowych urządzeń stacjonarnych oraz trzy mobilne zapewniające możliwośćjednoczesnego ładowania – poprzez wtyczki plug- in – wszystkich dostarczonychautobusów elektrycznych.

Wszystkie prace związane z budową infrastruktury służącej do ładowaniaautobusów muszą zostać zakończone do 30 sierpnia 2019 roku.