Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Poznań: Nie będzie wspólnego dworca na Euro 2012

infobus
26.09.2007 15:25

Połączony dworzec PKP i PKS w Poznaniu to kwestia przyszłości. Niestety nie tej najbliższej. Póki co, władze miasta mają inne zmartwienie –zdążyć z remontem gmachu głównego dworca PKP do czasu rozgrywek. Warszawa i Szczecin mają już opracowane swoje koncepcje. A w Poznaniu dopiero kończą się negocjacje dotyczące własności terenu. W stolicy Wielkopolski o modernizacji dworca na razie nie słychać. Koncepcja powstała, ale tylko jedna –podczas pisania pracy magisterskiej przez Pawła Sowę. Miasto ją zauważyło i… na tym koniec. Czas ucieka, a do zrobienia jest bardzo dużo.
–Umowa z PKP dotycząca Wolnych Torów została wynegocjowana. Obecnie omawiane są szczegóły. Teren ten ma być gruntownie przebudowany –mówi Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta Poznania.
Wiadomo jednak, że z najważniejszym przed Euro nie zdążymy. Po wschodniej stronie dworca PKP (za trzecim peronem) miałby znaleźć się również łącznik pomiędzy dworcem PKP a PKS.
–Jest bardzo ważne, by zintegrować komunikację. Niestety, ta koncepcja pewnie nie doczeka się realizacji przed mistrzostwami –dodaje zastępca prezydenta.
Częścią koncepcji są również plany wpuszczenia na siódmy peron komunikacji miejskiej, to znaczy przedłużenia trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.
Za najważniejszą sprawę uważają integrację również członkowie Stowarzyszenia „Inwestycje dla Poznania”. –Takie rozwiązania stosuje się w całej Europie, bo stanowią ułatwienie dla pasażerów. W Poznaniu wciąż brakuje profesjonalnych wyliczeń, które pomogłyby określić na przykład potrzebną liczbę peronów –twierdzi Paweł Sowa. –W przypadku dworca kolejowego przeprowadzony zostanie zapewne remont i mała rozbudowa.
Tymczasem duże miasta zaczynają inwestować w dworce kolejowe. Warszawa przygotowuje się do Euro 2012 i już wiadomo, że stołeczny dworzec zachodni będzie gruntownie przebudowany. Ma tam powstać obiekt z parkingami typu „Parkuj i Jedź”, powierzchniami biurowymi, usługowymi, handlowymi, rekreacyjnymi. Inwestorzy zajmą się też dworcem wschodnim.
Ale nie tylko miasta-gospodarze Euro 2012 zamierzają odnowić główne stacje PKP. Nowy dworzec powstanie w Szczecinie, gdzie w planie jest też budowa biurowca i centrum handlowo-usługowego z hotelem i kinem. Koszt całości może wynieść nawet 100 milionów euro.