Poznań: Dworzec autobusowy zostanie otwarty dopiero w listopadzie
Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, zintegrowany dworzec autobusowy na osiedlu Jana III Sobieskiego nie zostanie otwarty 28 października. Pasażerowie i pracownicy MPK będą musieli poczekać do listopada. Budowa dworca już się zakończyła. Do całkowitego wykonania inwestycji pozostało już tylko ustawienie trzech ekranów chroniących okoliczne domy przed hałasem. Romuald Zątek, specjalista MPK do spraw budowy dworca na osiedlu Jana III Sobieskiego zapewnia, że przygotowywane są już projekty pięciu ekranów. Trzy z nich będą chroniły przed hałasem autobusowym, a dwa –tramwajowym (obok znajduje się pętla Poznańskiego Szybkiego Tramwaju).
Początkowo dworzec planowano otworzyć we wrześniu. Termin ten jednak przełożono. Na początku października zapadła decyzja, że pierwsi pasażerowie będą mogli korzystać z autobusów na najbardziej nowoczesnym dworcu MPK w Poznaniu od 28 października. Ten termin okazał się nieaktualny.
–To prawda, że sam obiekt został już wybudowany. Nie oznacza to , że od razu mogą się na nim pojawić autobusy. Kompletujemy niezbędną dokumentację: o odbiorze budynku i decyzje umożliwiające uruchomienie dworca. Ostateczny termin poznamy dopiero w przyszłym tygodniu. Prawdopodobnie będzie to pierwsza połowa listopada –wyjaśnia Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania, który jest inwestorem. Nowoczesny dworzec autobusowy powstaje przy osiedlu Jana III Sobieskiego, pomiędzy pętlą PST a obwodnicą kolejową. Będzie posiadał trzy perony, na których wytyczono dziesięć stanowisk dla autobusów miejskich i pięć dla podmiejskich.
Oprócz pojazdów MPK (linii numer 51, 74, 85, 88, 90, 91, 93, 98 oraz nocnych numer: 234, 235 i 248) będą tutaj bowiem zaczynały i kończyły trasy pojazdy gminnych przewoźników z Suchego Lasu, Rokietnicy, Murowanej Gośliny i Tarnowa Podgórnego. W ramach inwestycji przedłużona została także ulica Szeligowskiego i wybudowano jezdnię na ulicy Stróżyńskiego.
W nowym obiekcie znajdzie się poczekalnia, parking i wypożyczalnia rowerów. Początkowo będzie się tu znajdowało 20 jednośladów, docelowo ma ich być aż 100. Będzie też punkt sprzedaży biletów jednorazowych i ładowania komkart. Zadbano o żołądki pasażerów. Do dyspozycji będą automaty z napojami i słodyczami.
Koszt inwestycji, która w połowie sfinansowana została z pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej, szacuje się na 11 milionów złotych.