Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Poznaj swojego marszałka!

infobus
12.12.2006 16:48
Za serwisem samorządowym PAP prezentujemy sylwetki czternastu nowych marszałków województw. To oni w znacznej mierze będą decydować, na jakie inwestycje – m.in. transportowe – zostanie przeznaczona kwota 15,9 mld euro w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (2007-2013). Do kompletu brakuje jeszcze marszałka Podlasia, który zostanie wybrany najprawdopodobniej już dzisiaj i marszałka Zachodniego Pomorza, którego poznamy za tydzień.
Dolny Śląsk: Andrzej Łoś
Andrzej Łoś
Ur. w 1954 r. Z wykształcenia jest filologiem klasycznym, profesorem, a od kilkunastu lat działaczem samorządowym. W latach 1994-1998 był Przewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia, w latach 1998-1999 wicewojewodą wrocławskim, a w latach 1999-2002 wiceprezydentem Wrocławia. W poprzedniej kadencji był przewodniczącym Klubu Radnych PO w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, współautorem Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego. Żonaty, ma dwóch synów.
Kujawy i Pomorze: Piotr Franciszek Całbecki
Piotr Franciszek Całbecki
Ur. w 1967 r. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od roku 1992 do 1995 był nauczycielem biologii, fizyki i chemii w toruńskiej Szkole Podstawowej nr 17. W latach 1995 – 1996 asystent głównego technologa we francuskiej firmie owocowo-przetwórczej E.A.R.L. Montfruit. W latach 1997 – 1998 był dyrektorem Ośrodka Szkoleniowego Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży i koordynował wdrażanie programów społecznych w placówce: 'Oportunity for tomorrow’ (Phare – Lien – 200 tyś. euro), 'Bridge’ (Phare – 240 tyś. euro)., min. finansowanych z funduszy UE. Jako doradca Wojewody Toruńskiego (1998 rok), pełnił funkcję Sekretarza Wojewódzkiego Zespołu Integracji Europejskiej. Należał też do Komitetu Sterującego Forum Wojewodów i Przewodniczących Sejmików Samorządowych Województw Polski Północnej. Był również pełnomocnikiem Wojewody ds. współpracy z przedstawicielami Banku Światowego. W latach 1999 – 2001 był Członkiem Rady Społecznej Kujawsko-Pomorskiej Regionalnej Kasy Chorych. W 2002 roku był Członkiem Rad Społecznych: Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu i Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Toruniu. W tym samym roku uczestniczył w powołaniu Fundacji na Rzecz Hematologii, której był jednocześnie fundatorem. W latach 1998 – 2002 jako Członek Zarządu Miasta Torunia odpowiadał za ochronę środowiska, zieleń i rolnictwo, jak również za współpracę międzynarodową i sprawy bezrobocia. Przygotowywał Toruń do procesu integracji europejskiej, nadzorując współpracę miasta z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i nawiązując współpracę z miastami Hammenlina (Finlandia) i Swindon (Wielka Brytania) oraz Dublinem (Irlandia). Ponadto przewodniczył zespołowi przygotowującemu projekt 'Modernizacja i rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Torunia’ współfinansowany przez Fundusz ISPA (budżet projektu 79 mln. euro w tym dotacja z UE 47,6 mln. euro). Przed objęciem stanowiska Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pełnił funkcję Dyrektora Wydziału Rozwoju i Projektów Europejskich Urzędu Miasta Torunia. pozarządowymi. W roku 2004 kandydat do Europarlamentu z ramienia PO, a w 2005 kandydat tej partii do Sejmu RP. Żonaty, ma troje dzieci.
Lubelskie: Jarosław Zdrojkowski
Jarosław Zdrojkowski
Ur. w 1968 r. Ukończył studia na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2003-2005 pracował w Urzędzie Miasta Lublin, gdzie pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Kancelarii Prezydenta ds. komunikacji społecznej. Był inicjatorem powstania Biura Obsługi Mieszańców, nadzorował pracę Biura Prasowego i Biura Integracji Europejskiej. Jego współpraca z Komendą Miejską Policji, prace nad rozszerzeniem sieci monitoringu miejskiego, przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa w Lublinie. Był także organizatorem wielu konferencji dotyczących bezpieczeństwa, między innymi z udziałem ówczesnego Prezydenta Warszawy, a obecnego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Lecha Kaczyńskiego. Od grudnia 2005 roku pełnił funkcję I Wicewojewody Lubelskiego. Jako Wicewojewoda nadzorował pracę Wydziału Polityki Społecznej, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Geodezji i Nieruchomości, Infrastruktury, Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Do jego sukcesów należy zaliczyć współpracę z rolniczymi grupami producenckimi, przewodniczenie Wojewódzkiemu Zespołowi Reagowania Kryzysowego, uczestniczenie w Międzynarodowym Zespole do Spraw Wykorzystania Środków w ramach Funduszu Schengen oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, dbanie o poprawę bezpieczeństwa w województwie (czynny udział w naradach ze służbami nadzoru budowlanego, współpraca ze starostami i prezydentami miast). Zaangażowany w rozwijanie współpracy polsko-ukraińskiej, między innymi poprzez organizację międzynarodowych imprez, w tym spotkań transgranicznych w Korczminie. Jest pomysłodawcą organizacji akcji opieki nad mogiłami bohaterów o niepodległość. Pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Pamięci Walk i Męczeństwa. Odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin w uznaniu zasług wniesionych w podtrzymywanie pamięci narodowej i tradycji patriotycznych oraz zaangażowanie we współpracę ze środowiskami lubelskich kombatantów. Żonaty, ma córkę.
Lubuskie: Krzysztof Szymański
szymaski_760
Ur. w 1952 r. Magister inżynier – absolwent Politechniki Poznańskiej. W roku 2006 ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pracował w Żarskim Przedsiębiorstwie Budowlanym, Zakładach Płyt Wiórowych w Budowie. Przez ostatnich 12 lat zarządzał firmą Magnaplast, którą stworzył i wprowadził do ścisłej czołówki polskich producentów rur kanalizacyjnych. Pierwsze kroki w działalności publicznej stawiał w 'Solidarności’, do której wstąpił w 1980 r. Na początku lat 90. brał udział przy tworzeniu w pełni niezależnego i samodzielnego samorządu lokalnego. Uczestniczył w pracach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Pełnił funkcję Prezesa Łużyckiej Izby Gospodarczej. Żonaty, ma troje dzieci. Lubi jazdę na nartach i rowerze, pływanie oraz fotografowanie przyrody.
Łódzkie: Włodzimierz Fisiak
Włodzimierz Fisiak
Ur. w 1961 r. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W latach 1998-2002 burmistrz Konstantynowa Łódzkiego. W latach 2002-2006 radny Sejmiku Województwa Łódzkiego i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Sejmiku. złonek Platformy Obywatelskiej. Przed czterema laty startował w wyborach na prezydenta Łodzi jako wspólny kandydat PiS i PO – uzyskał trzeci wynik. Zdaniem marszałka, najważniejszym zadaniem w obecnej kadencji będzie 'umiejętne wykorzystanie szansy, jaką dają ogromne środki z Unii Europejskiej’. Według Fisiaka, do tej pory województwo łódzkie w niewystarczający sposób wykorzystywało unijne pieniądze. 'Trzeba zamienić województwo łódzkie w wielki plac budowy. Trzeba dobrze przygotować się do tych inwestycji i dobrze je zrealizować’ – mówił Fisiak.
Małopolska: Marek Nawara
Marek Nawara
Ur. w 1956 r. Z wykształcenia magister inżynier – absolwent Wydziału Metali Nieżelaznych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1997 r. ukończył studium podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim – Zarządzanie Firmą. Od 1980 do 1990 r. był zastępcą kierownika zakładu badań metali i powłok w Ośrodku Badawczo – Rozwojowym Przemysłu Wyrobów Metalowych 'Polmetal’, od 1990 do 1998 r. Wójt Gminy Zielonki. Od 1999 r. Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Współprzewodniczący oraz w okresie I – VI 2000 Przewodniczący Konwentu Marszałków RP, Przewodniczący Komitetu Sterującego Kontraktu Wojewódzkiego oraz Komitetów Sterujących Programów Pomocowych Unii Europejskiej oraz Banku Światowego, od 2001 Przewodniczący Zespołu Organizacyjnego Małopolskiego Ruchu Samorządowego, Współprzewodniczący Wspólnej Komisji Konsultacyjnej 'Polska-Komitet Regionów UE’ oraz Przewodniczący Komitetu Sterującego Małopolskiego Programu Rozwoju Wsi i Rolnictwa. W latach 1990-98 radny Gminy Zielonki (Krakowski Komitet Obywatelski 'Solidarność’), delegat Gminy do Sejmiku Samorządowego woj. Krakowskiego i funkcja Przewodniczącego Sejmiku. Był posłem na Sejm RP kadencji 1997-2001 (rezygnacja z mandatu w listopadzie 1998 r. po wyborze na Marszałka Województwa Małopolskiego), od 1998 radny Województwa Małopolskiego.
Mazowsze: Adam Struzik
Adam Struzik
Ur. w 1957 r. Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi – specjalista z zakresu chorób wewnętrznych. Ukończył studia podyplomowe z zakresu organizacji i ekonomiki ochrony zdrowia. W wyniku konkursu w 1990 roku został dyrektorem naczelnym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, funkcję tę pełnił do 1997 roku. W latach 1986-1990 radny gminy Duninów. Od 1990 roku piastował funkcję radnego miasta i gminy Gąbin. Od 1994 roku delegat do Sejmiku Samorządowego Województwa Płockiego i do Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego, Przewodniczący Prezydium Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego. Senator II, III i IV kadencji Senatu RP, Marszałek Senatu RP III kadencji. Przewodniczący Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu Senatu II kadencji. Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego, które uchwaliło obowiązującą Konstytucję RP. Od 1998 roku radny Województwa Mazowieckiego. Przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej I kadencji Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W latach 1999-2001 Przewodniczący Rady Mazowieckiej Regionalnej Kasy Chorych oraz Przewodniczący Rady Krajowego Związku Kas Chorych. W latach 2001-2002 Marszałek Województwa Mazowieckiego. W wyborach samorządowych w 2002 roku ponownie wybrany do pełnienia tej funkcji. Współzałożyciel Fundacji Pomocy Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Płocku. Członek Towarzystwa Naukowego Płockiego. Jest Członkiem władz naczelnych Polskiego Stronnictwa Ludowego. Żonaty, ma dwoje dzieci.
Opolskie: Józef Sebesta
Józef Sebesta
Ur. w 1945 r. Magister inżynier mechanik – absolwent Politechniki Wrocławskiej. Swoje życie zawodowe poświęcił pracy w przemyśle. Pracę rozpoczął w 1969 roku w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie Koźlu i tam pracował do 1999 roku (z przerwą w latach 1977-1979, kiedy był kierownikiem utrzymania ruchu w Hucie Katowice). W Zakładach Azotowych stopniowo awansował – od kierownika wydziału aż do prezesa zarządu, którym został w 1994 roku. W latach 2001-2006 był prezesem zarządu Gliwickiego Przedsiębiorstwa Wózków Podnośnikowych S.A. Do swoich największych sukcesów zalicza zrealizowanie bogatego programu inwestycyjno-modernizacyjnego w Zakładach Azotowych w latach 90-tych oraz realizację, zakończoną sukcesem, programu restrukturyzacji Gliwickiego Przedsiębiorstwa Urządzeń Transportowych ZREMB S.A. (obecnie GPWP S.A.). W samorządzie pracował w latach 1998-2002, zasiadając jako radny w Sejmiku Województwa Opolskiego I kadencji, tworząc tym samym podstawy rozwoju samorządu regionalnego w Polsce. Pracował m.in. w Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego Sejmiku. Jest radnym województwa opolskiego III kadencji. Pełniąc funkcję marszałka chce przyspieszyć rozwój regionu poprzez pełne zagospodarowanie środków finansowych ze wszystkich możliwych źródeł. Będzie dążył do zwiększenia inwestycji w regionie, zwłaszcza poprzez nowe przedsięwzięcia gospodarcze. Dla osiągnięcia tych celów konieczna jest dobra, merytoryczna współpraca samorządów wszystkich szczebli – tylko wspólne wypracowywanie priorytetów rozwojowych jest gwarantem sukcesu całego województwa. Jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. W pracy ceni kreatywność, uczciwość i odpowiedzialność. Zasada, jaką kieruje się w życiu mówi, że człowieka rozpoznaje się z twarzy – twarzy więc stracić nie można. Wolny czas spędza na lekturze literatury historycznej (pasjonuje się zwłaszcza historią wojen), interesuje się także kosmologią i astronomią oraz żeglarstwem śródlądowym.
Podkarpacie: Zygmunt Cholewiński
Zygmunt Cholewiński
Ur. w 1962 r. Posiada wykształcenie wyższe zawodowe w dziedzinie zarządzania. Od 1990 r. brał aktywny udział w działalności samorządu lokalnego. Był radnym Gminy Pysznica, gdzie przez dwa lata pełnił funkcję przewodniczącego Rady Gminy do czasu wyboru na wójta. Do roku 2006, przez ostatnie 14 lat, sprawował urząd wójta gminy. W latach 1998-2002 był radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego, przedstawicielem tego organu, członkiem rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Jednocześnie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rolnictwa, Modernizacji Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Żonaty, ma troje dzieci.
Podlasie: Bogusław Dębski Bogusław Dębski
Ur. w 1953 r. Jest absolwentem elektroniki na Politechnice Gdańskiej oraz podyplomowych studiów menadżerskich w Szkole Głównej Handlowej, jest też licencjonowanym zarządcą nieruchomości. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Biazet. Był działaczem „Solidarności”w 1980 r. oraz organizatorem strajku przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Był represjonowany i skazany z art. 46 ust 2 dekretu o stanie wojennym. Jest członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Stowarzyszenia „Polska Prawica”i Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im E. Kwiatkowskiego. Był radnym drugiej, trzeciej i czwartej kadencji, przewodniczącym Klubu Radnych „Jedność”, członkiem zarządu miasta, a następnie wiceprzewodniczącym Miasta Białegostoku. W czwartej kadencji Rady Miejskiej Białegostoku pełnił funkcję przewodniczącego komisji Infrastruktury, Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej oraz przewodniczącego klubu „Odrodzenie”. Pracując w Urzędzie Miejskim, zajmował się sprawami geodezji, architektury, planowania przestrzennego, informatyzacją urzędu, budownictwem mieszkaniowym i eksploatacją zasobów mieszkaniowych. Jest współautorem „Strategii rozwoju Białegostoku”i „Polityki mieszkaniowej Białegostoku”. Zainicjował utworzenie i nadzorował pracę Komunalnego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego w Białymstoku, które jako pierwsze w kraju przekazało ponad 1000 mieszkań czynszowych i rozpoczęło w czasie jego pracy zadanie budowy następnych 585 mieszkań. Towarzystwo uzyskało nagrodę „Budowy Roku 1999”w kategorii budownictwa mieszkaniowego dla osiedla na Bacieczkach, uznaną za najlepszą w kraju. Wspierał budowę mieszkań lokatorskich. Jest animatorem programu budownictwa komunalnego. Rozpoczął budowę mieszkań socjalnych. Obecnie pracuje w firmie Biazet S.A. jako kierownik Wydziału Zasobów prowadząc m.in. rozbudowę zakładu. Żonaty, ma dwoje dzieci.
Pomorze: Jan Kozłowski
Jan Kozłowski
Ur. w 1946 r. Jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej. W latach 1992-98 był prezydentem Sopotu. W latach 1998-2001 pełnił funkcję wiceprezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu. Sprawował funkcję marszałka w poprzedniej kadencji. Lider regionalnej Platformy Obywatelskiej.
Śląsk: Janusz Moszyński
Janusz Moszyński
Ur. w 1956 r. Architekt – absolwent Politechniki Śląskiej. W 1980 roku jeden z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, w stanie wojennym internowany. W latach 1990-1991 i od 1998 roku członek Zarządu Miasta i wiceprezydent Gliwic. W latach 1990-1998 delegat do Sejmiku Samorządowego województwa katowickiego, przez 6 lat przewodniczył Komisji Współpracy z Zagranicą. 12 lat był radnym. Inicjator i autor pierwszej oferty Gliwic dla koncernu General Motors, która zaowocowała budową fabryki Opla i powstaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przygotował wraz ze współpracownikami wnioski Gliwic o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej rozbudowy sieci kanalizacyjnej, projektu 'Nowe Gliwice’ i remontu Drogi Krajowej 88. UE przyznała miastu 54 miliony euro bezzwrotnej dotacji na budowę sieci kanalizacyjnej, adaptację obiektów po zlikwidowanej kopalni 'Gliwice’ na siedzibę nowej wyższej uczelni i inkubator przedsiębiorczości oraz remont tzw. 'Starej autostrady’. Wiceprzewodniczący Zarządu Platformy Obywatelskiej RP w Powiecie Gliwickim. Żonaty, ma dwie córki. Preferuje aktywny wypoczynek – przede wszystkim narty. Lubi dobrą muzykę i film.
Świętokrzyskie: Adam Jarubas
Adam Jarubas
Ur. w 1974 r. Absolwent Wydziału Historii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Ukończył studia podyplomowe: Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji w Kielcach -’Zarządzanie w warunkach Unii Europejskiej’, Wyższa Szkoła Handlowa w Kielcach – 'Zarządzanie administracją i rozwojem lokalnym’. Prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2002-2004 był wicedyrektorem Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach, a w latach 2004-2006 wicedyrektorem Powiatowego Centrum Usług Medycznych w Kielcach. Żonaty, jedno dziecko.
Warmia i Mazury: Jacek Protas
Jacek Protas
Ur. w 1964 r. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, trener koszykówki. Odbył roczny kurs kwalifikacyjny 'Organizacja i zarządzanie oświatą’ w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz studia podyplomowe na kierunku zarządzanie w administracji publicznej – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W latach 1986-87 był trenerem koszykówki GKS 'Wybrzeże’ Gdańsk, w latach 1987-1999 nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim. Związał się z samorządem w 2000 i do 2006 był starostą lidzbarskim. W latach 1996-98 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej w Lidzbarku Warmińskim. Jest przewodniczącym Platformy Obywatelskiej na Warmii i Mazurach. Jest prezesem Stowarzyszenia 'Dom Warmiński’ założonego przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie. Stowarzyszenie skupia ludzi zainteresowanych Warmią, jej tożsamością regionalną, krajobrazem kulturowym i turystyką, a celem jest budowa regionalnej marki turystycznej, popularyzacja Warmii jako obszaru atrakcyjnego turystycznie, przyrodniczo i kulturowo.
Wielkopolska: Marek Woźniak
Marek Woźniak
Ur. w 1960 r. Magister archeologii – absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył Podyplomowe Studium Samorządu Terytorialnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Polityki i Zarządu Lokalnego na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1993-1995 odbył szkolenie z zakresu administracji publicznej w Holandii i w Niemczech. W latach 1990-1994 Sekretarz Gminy Suchy Las. Od grudnia 1994 pełnomocnik Wojewody Poznańskiego ds. systemu zamówień publicznych i redaktor naczelny Biuletynu Zamówień Publicznych, a także wykładowca współpracujący z Urzędem Zamówień Publicznych w Warszawie. Od lipca 1998 kierował Urzędem Rejonowym w Poznaniu jako pełnomocnik ds. utworzenia powiatu poznańskiego. Jednocześnie w latach 1994-1998 Radny Gminy Suchy Las, a od 1998 Radny Powiatu Poznańskiego, Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego. Od 2002 do października 2005 Wicestarosta Powiatu Poznańskiego. Od października 2005 Marszałek Województwa Wielkopolskiego.