Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Powstanie KREPTD, czyli rejestr przewoźników

infobus
13.04.2016 08:02

12 kwietnia 2016 r. rząd przyjął projekt nowelizacji ustawyo transporcie drogowym. Utworzony zostanie Krajowy Rejestr ElektronicznyPrzedsiębiorców Transportu Drogowego, który przez punkt kontaktowy zostaniepołączony z rejestrami innych państw członkowskich Unii Europejskiej, coumożliwi wymianę danych między nimi. Utworzenie rejestru ma na celu wypełnienieprzez Polskę zobowiązań unijnych.

Rejestr zostanie zbudowany na bazie rejestrówfunkcjonujących w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego oraz ewidencjiprzewoźników drogowych prowadzonych w starostwach oraz miastach na prawachpowiatu. Rejestr będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym przez GłównegoInspektora Transportu Drogowego.

Będzie się składał z trzech ewidencji:

  • przedsiębiorców, którzy mają zezwolenie na wykonywaniezawodu przewoźnika drogowego;

  • poważnych naruszeńprzepisów określających obowiązki lub warunki przewozu drogowego;

  • osób, które zostałyuznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy ? doczasu przywrócenia dobrej reputacji.

Jawny dostęp

Założono, że dane gromadzone w ewidencji przedsiębiorców,którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, będąjawne i publicznie dostępne, z wyjątkiem danych dotyczących daty i miejsca urodzeniaoraz adresu zamieszkania zarządzającego transportem oraz osoby fizycznejuprawnionej do wykonywania zadań zarządzającego transportemmikroprzedsiębiorcy.

Natomiast dane gromadzone w ewidencji poważnych naruszeńoraz ewidencji osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjamitransportowymi przedsiębiorcy będą udostępniane na wniosek ? w niezbędnymzakresie ? upoważnionym organom: starostom, wojewódzkim inspektorom transportudrogowego, wojewódzkim komendantom Policji, komendantowi głównemu StrażyGranicznej, komendantom oddziałów Straży Granicznej, dyrektorom izb celnych,Głównemu Inspektorowi Pracy, zarządcom dróg i sądom oraz szefowi AgencjiBezpieczeństwa Wewnętrznego.

Przekazywanie danych do rejestru i ich udostępnianie będzieodbywać się za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej GłównegoInspektora Transportu Drogowego lub środkami komunikacji elektronicznejobsługiwanymi przez system teleinformatyczny rejestru.

Koszty

Łączny koszt utworzenia i funkcjonowania rejestru wyniesie55,89 mln zł (chodzi o pieniądze wydatkowane z budżetu państwa w latach2016-2025). Jednocześnie planuje się, że starostwa powiatowe i miasta naprawach powiatu na utworzenie rejestru w 2017 r. poniosą wydatki w wysokości380 tys. zł.

Utworzenie rejestru przyczyni się do poprawy bezpieczeństwatransportu drogowego oraz warunków uczciwej konkurencji między przewoźnikami.Klientom zapewni łatwy dostęp do wykazu pozytywnie zweryfikowanychprzedsiębiorców.