Powstał Poznański komitet wsparcia strajku w Solaris

infobus
18.02.2022 08:00
Powstał "Poznański komitet wsparcia strajku w Solaris", którego celem jest zebranie podpisów pod obywatelską uchwałą i skłonienie władz Miasta Poznania do zaangażowania się w sprawę.

Strajk w Solarisie trwa od 24 stycznia.

Obywatelska uchwała

O powstaniu „Poznańskiego komitetu wsparcia strajku w Solaris" poinformował PAP przewodniczący OM OPZZ "Konfederacja Pracy" Wojciech Jasiński. Jak wskazał, celem komitetu „jest przeforsowanie obywatelskiej uchwały w której Rada Miasta Poznania wyraża poparcie dla postulatów strajkujących i wzywa zarząd Solaris do sprawiedliwego podziału zysków z zamówień publicznych przez realizację żądań związków i załogi".

Jasiński powiedział PAP, że akcja zbierania podpisów pod uchwałą rozpocznie się w piątek o godz. 14. przed biurem MPK przy rondzie Kaponiera w Poznaniu. Koordynatorem akcji jest Antoni Wiesztort z OZZ Inicjatywa Pracownicza.

„Powstanie tego komitetu jest pokłosiem pikiety zorganizowanej w poniedziałek przez Inicjatywę Pracowniczą i Rozbrat przed siedzibą Urzędu Miasta Poznania, w celu nagłośnienia sprawy strajku w Solarisie. Podczas pikiety jej organizatorzy wyraźnie wskazali, że ich celem jest zebranie podpisów pod obywatelską uchwałą Rady Miasta, która poprze strajkujących pracowników naszej spółki - Poznań jest przecież jednym z większych klientów Solarisa" - zaznaczył Jasiński.

300 podpisów

Antoni Wiesztort z OZZ Inicjatywa Pracownicza powiedział PAP, że inicjatorzy akcji - według obowiązujących przepisów - pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą muszą zebrać co najmniej 300 podpisów.

„Inicjatywa Pracownicza nie jest częścią tej samej centrali, co Konfederacja Pracy zrzeszona w OPZZ, niemniej mamy struktury w większych miastach, a jako świat pracy +jedziemy na tym samym wózku+ i powodzenie strajku w Solaris jest też w naszym interesie i naszych komisji związkowych w regionie" - powiedział.

„Postanowiliśmy więc wesprzeć załogę w Solarisie próbując naciskać na władze miasta Poznania. Solaris w zasadzie niemal całe swoje zyski czerpie z zamówień publicznych m.in. z samorządów, z podatków obywateli. W Poznaniu ponad 91 proc. taboru autobusowego stanowią autobusy wyprodukowane ciężką pracą w fabryce Solarisa" - dodał.

Wiesztort zaznaczył, że strajk w Solarisie „oczywiście dotyczy tego zakładu, ale i rzuca też wyzwanie dla polityki samorządowej w ogóle i zadaje pytanie: czym powinna być władza samorządowa, kogo powinna reprezentować i kogo wspierać." "Dlatego też mamy nadzieję, że ten poznański komitet +rozleje+ się również na inne miasta" - powiedział.

Strajk w zakładach wielkopolskiego producenta pojazdów komunikacji publicznej, spółki Solaris Bus & Coach, rozpoczął się w poniedziałek 24 stycznia; jego organizatorami są Solidarność i OPZZ "Konfederacja Pracy". Strajkujący domagają się wzrostu wynagrodzenia w wysokości 800 zł brutto dla każdego pracownika.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli pracodawcy i związków zawodowych - przy udziale mediatora Rafała Dutkiewicza - odbyło się w miniony piątek, 11 lutego. Rozmowy kontynuowano w tym tygodniu. Nadal nie doszło do porozumienia między stronami. (PAP)