Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Powołano Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową

infobus
01.02.2022 18:00

Śląsko-Małopolską Dolinę Wodorową powołano w poniedziałek w Katowicach. To jedna z kilku powstających w Polsce dolin wodorowych w ramach Polskiej Strategii Wodorowej.

Prezesem śląsko-małopolskiej doliny został szef katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu Mirosław Skibski.

formuła stowarzyszenia

Śląsko-Małopolska Dolina Wodorowa, działająca w formule stowarzyszenia, ma być ponadregionalnym miejscem wdrażania konkretnych przedsięwzięć w zakresie gospodarki wodorowej.

Jak zaznaczył na poniedziałkowej uroczystości w Katowicach wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska, utworzenie doliny to historyczne wydarzenie i szansa, aby w dobie transformacji energetycznej i transformacji przemysłu "Śląsk pozostał bijącym sercem przemysłowym naszego kraju".

-"Mamy wielką, niepowtarzalną szansę, aby zbudować silne kompetencje w nowym obszarze technologicznym. Ktoś powie: spokojnie, możemy poczekać, aż na świecie ktoś inny za nas to zrobi, ale wtedy te technologie będą znacznie droższe i znacznie mniej dostępne" – mówił Zyska.

-"Już dziś mamy wielki potencjał przemysłowy, naukowy i technologiczny, żeby technologie wodorowe we wszystkich obszarach stały się polską specjalnością eksportową. Wierzę, że w przeciągu dekady tak będzie" – zadeklarował i przypomniał, że niemal na pograniczu woj. śląskiego i małopolskiego, w Rafinerii Trzebinia, od ub. roku działa pierwszy w kraju hub wodorowy, produkujący wodór na potrzeby transportu zbiorowego.

W zebraniu założycielskim śląsko-małopolskiej doliny uczestniczyli m.in. przedstawiciele Orlenu Południe, Grupy Azoty, Polenergii, Columbusa, Węglokoksu, Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Techniki Górniczej Komag, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, Głównego Instytutu Górnictwa czy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Rola autobusów

Autobusy na wodór wsparciem dla autobusów bateryjnych. Do 2024 roku pierwsze 20 w GZM

 -"Technologia wodorowa jest dla nas tym rodzajem innowacji, dzięki której nasz region w dobie transformacji energetycznej, a więc i restrukturyzacji gospodarczej, może rozwinąć się i wyspecjalizować w nowej branży – podkreśla Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu GZM, który reprezentował Metropolię podczas uroczystości powołania Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej.

-"Dzięki temu, że już teraz uczestniczymy w tych pracach, mamy szansę na to, by stać się liderem w tym obszarze. Metropolia będzie też wkrótce jednym z pierwszych regionów w Polsce, gdzie regularne linie komunikacji miejskiej będą obsługiwane przez autobusy zasilane właśnie wodorem. To szczególne istotne, ponieważ nasz obszar jest bardzo zróżnicowany, co wpływa na charakter linii autobusowych – jedne jeżdżą na bardzo długich trasach, a inne na krótszych w pętli. To powoduje, że na jednych lepiej będą się sprawdzać autobusy bateryjne, a na innych autobusy wodorowe   – wyjaśnia.

Autobusy bateryjne oraz wodorowe łączy jedno – są autobusami elektrycznymi, ale różnią się sposobem zasilania. Autobusy bateryjne posiadają ładowane akumulatory, zaś wodorowe posiadają mini elektrownię na pokładzie – dzięki zachodzącej reakcji chemicznej wodoru, w ogniwie paliwowym produkowany jest prąd zasilający autobus.

Dlatego też mówiąc o liniach kursujących na znacznych odległościach, trzeba mieć na uwadze, że autobusy wodorowe nie wymagają tak rozbudowanej sieci ładowarek, mają też większe zasięgi niż pojazdy na baterie litowo-jonowe.

Szacuje się, że czas tankowania autobusu na wodór jest porównywalny z czasem tankowania zwykłego autobusu i pozwali przejechać od ok. 350 do ok. 400 km. Pełne naładowanie autobusu bateryjnego – w zależności od typu, mocy baterii i rodzaju wykorzystywanej ładowarki – może zająć od ok. godziny do dwóch godzin, a zasięg takiego pojazdu to ok. 200 km.

wodorowy cel dolin

Polska jest trzecim w Unii Europejskiej, a piątym na świecie producentem wodoru.

Powstanie Doliny jest nie tylko realizacją Polskiej Strategii Wodorowej, opublikowanej w grudniu ubiegłego roku, ale także istotnym krokiem w stronę innowacyjności i dekarbonizacji polskiej gospodarki. Warto dodać, że Polska jest jednym z czołowych producentów wodoru na świecie.

Do tej pory Doliny Wodorowe powstały m.in. na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Członkami Śląsko-Małopolskiej Doliny Wodorowej stali się reprezentanci m.in. spółek energetycznych i paliwowych, uczelni wyższych i instytutów badawczych, samorządów, organizacji biznesowych.