Powiat Słupski zamknął odbiory nowych Crossway-ów. Z rzecznikiem rządu
W sobotę, 23 października, rzecznik rządu Piotr Müller wziął udział w konferencji prasowej poświęconej zakupowi nowych autobusów przez samorząd powiatu słupskiego.
10 nowych pojazdów trafiło do floty Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Słupsku i obsługuje lokalne połączenia w powiecie.
Z Funduszu Inwestycji Lokalnych
Odnosząc się do zakupu autobusów przez powiat słupski, starosta Paweł Lisowski poinformował, że chodzi o 10 nowych autobusów - sześć klasy MAXI Iveco Crossway 13 LE i cztery minibusy MAN TGE zabudową firmy Mercus.
-"Koszt całej inwestycji to w sumie 8,4 mln złotych, z czego 7 milionów to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wkład własny powiatu słupskiego wyniósł 1,4 mln zł" - poinformował w czasie briefingu starosta słupski Paweł Lisowski.
"Prawo i Sprawiedliwość od początku stawiało na zasadę zrównoważonego rozwoju. Duże wyzwanie, które przed nami stoi, to odtworzenie połączeń autobusowych, wymiana taboru autobusowego, nie tylko w miastach, ale także do tych połączeń regionalnych łączących mniejsze miejscowości, wsie, które byłby zaniedbane przez transformację lat dziewięćdziesiątych i przez następne lata. My ten problem zauważyliśmy i dlatego powstał Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych i Rządowy Fundusz Przewozów Autobusowych" - mówił Piotr Müller.
IVECO + Mercus
Przetarg na dostawę sześć większych autobusów wygrała słupska firma ABP Bus & Coach, która jest dealerem autobusów włoskiej marki Iveco. Koszt jednego pojazdu to nieco ponad 1 mln zł. Iveco Crossway Low Entry to nowoczesne, niskoemisyjne pojazdy do komunikacji międzymiastowej. Są one wyposażone m.in. w system klimatyzacji, monitoring, wi-fi, tablice informacji pasażerskiej, system nagłośnienia oraz ładowarki USB. Przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych i starszych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-"To dla nas wielki dzień. Te 6 autobusów, które dzisiaj stoją za naszymi plecami, zdecydowanie odmłodzą nasz tabor. W tej chwili średnia wieku pojazdów, które obsługują transport w naszym regionie, to 18-20 lat" - dodał.
-"W ręce pana starosty oddaję dzisiaj autobusy, które są bezpieczne i zapewnią pasażerom wysoki komfort podróżowania" - powiedział prezes ABP Bus & Coach Radosław Pankau.
Z kolei cztery mniejsze pojazdy (w tym dwa są już na miejscu, a na dwa kolejne zamknięto właśnie postepowanie przetargowe) to marka MAN i modele TGE 6.180 City z zabudową Mercus. Koszt jednego pojazdu tego typu to około 300 tysięcy złotych
-„Minibusy obsługiwać mają trasy w godzinach poza szczytem komunikacyjnym, gdzie ilość pasażerów nie jest zbyt duża, sądzimy, że tego typu pojazdy spełnią swoją rolę – mówi Piotr Rachwalski, prezes PKS S.A. w Słupsku.
Jak informuje Rachwalski nowe pojazdy, m.in. dzięki swoim gabarytom, są bardziej ekonomiczne, ale przede wszystkim są wygodne i wpisują się w standardy, którymi słupski PKS chce w przyszłości podążać.
-„Naszym założeniem jest, aby w ciągu dwóch lat wszystkie autobusy naszego taboru były wyposażone w klimatyzację i elektroniczne wyświetlacze informujące o przebiegu trasy, a także miejsca na wózek dla dziecka lub wózek inwalidzki. Mają to być także pojazdy niskopodłogowe z wejściem bezstopniowym, które bardzo ułatwi niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach lub rodzicom z wózkami dziecięcymi wejście do autobusu – deklaruje prezes.