Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Potęga ZTM-u?

infobus
12.12.2012 23:43
Jakiś czas temu na łamach InfoBusa przedstawiliśmy powolny zanik prywatnych przewozów autobusowych na trasie Warszawa –Legionowo. W latach świetności usługi na tej trasie wykonywało kilka firm, zapewniając częstotliwość pojawiania się wozów na przystanku co kilka –kilkanaście minut. Postawiliśmy wówczas tezę, iż ekspansja połączeń w ramach sieci ZTM skutecznie prowadzi do upadku kolejnych przewoźników. Minęło kilkanaście miesięcy i prawidłowość ta znalazła potwierdzenie. Jakiś czas temu z rynku wycofał się najpotężniejszy wydawałoby się przewoźnik –Translud-BIS, realizujący przewozy na linii Warszaw DT Centrum –Legionowo –Chotomów. Najpotężniejszy, nie oznacza wcale, że dysponujący najlepszą flotą taborową, bo taką jak się wydaje ma firma Translud, która na rynku (jeszcze?) pozostała i przejęła część połączeń na ww. trasie. Jak się zatem okazuje dobra siatka połączeń ZTM Warszawa na terenie Legionowo i miejscowości ościennych skutecznie osłabia rynek przewozów prywatnych. Dziś do Legionowo można dojechać liniami 723, 731 oraz 736. Jeszcze nieco ponad rok temu docierała tu również linia 801. Wówczas autobusy pojawiały się na przystankach nawet co 5 minut. Mimo likwidacji tego ostatniego połączenia prywatna konkurencja upada nadal.
Tych wozów na trasie Chotomów - Warszawa już nie zobaczymyTych wozów na trasie Chotomów - Warszawa już nie zobaczymy
Dziś na rynku, oprócz Transluda, pozostał jeszcze Z-BUS, który przez Legionowo dociera do Zegrza, a dalej do Jachranki. Dlaczego? Znaczna część pasażerów przesiadła się z autobusów do pociągów SKM. Dziś Legionowo ma dwie linie S3 i S9. To rekord, żadna inna podwarszawska miejscowość nie może pochwalić się takim wynikiem. Dodatkowo swoje połączenia przez Legionowo realizują Koleje Mazowieckie, w których obowiązuje przecież „wspólny bilet”. Taryfa ZTM Warszawa uwzględnia również możliwość korzystania z linii dowozowych „L”, których do stacji PKP w Legionowie dociera trzy. Dodać do tego musimy również 741, łączącą Chotomów z Warszawa. Jej uruchomienie również przyczyniło się do upadku firmy Translud-BIS. Swoje zrobiły też ciągle roznące ceny paliwa. Tak jak wspomnieliśmy na trasie Warszawa –Legionowo pozostało dwóch przewoźników: Translud oraz Z-BUS. Tylko ten pierwszy realizuje przewozy autobusami. Drugi z nich postawił ostatnimi czasy na mikrobusy Iveco i Mercedes Sprinter.
Ostatni `legionowski` Autosan, już na linii dowozowej
Znamienny jest również fakt, iż ostatni Autosan H9-21, który jeszcze w ubiegłym tygodniu dowoził pasażerów do Warszawy został aktualnie skierowany do obsługi dowozowej linii nomen omen do pociągów SKM. Moment to niemalże historyczny, ponieważ nigdy wcześniej nie było dnia (powszedniego), w którym na trasie Warszawa –Legionowo nie uświadczylibyśmy „dziewiątki”. Wszyscy przewoźnicy realizujący to połączenie korzystali z sanockich wozów. Dziś one przechodzą do historii, nie tylko przecież na trasie, która nas interesuje. Jaki los czeka przewozy prywatne do Legionowa? Do tematu wrócimy za jakiś czas. Czy ZTM będzie na tyle silny, żeby doprowadzić do całkowitego ich zaniku? Niewykluczone…