Ponad milion pojazdów w systemie e-TOLL
W systemie poboru opłat drogowych e-TOLL zarejestrowano ponad milion pojazdów - poinformowała PAP rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek.
Od 1 października br. e-TOLL jest jedynym systemem umożliwiającym opłatę elektroniczną za przejazd po płatnych drogach w Polsce. Do tej pory w systemie e-TOLL zarejestrowano 1 039 953 pojazdów.
system e-TOLL
Jak przypomniała Wielanek, użytkownicy pojazdów ciężkich (o DMC powyżej 3,5 tony) oraz autobusów zobowiązani są do rejestracji i opłacania przejazdów w e-TOLL. Na odcinkach autostrad zarządzanych przez GDDKiA, czyli A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław – Sośnica, z systemu e-TOLL mogą korzystać również użytkownicy pojazdów lekkich (o DMC nie przekraczającej 3,5 tony). Wymaga to rejestracji w nowym systemie oraz instalacji aplikacji mobilnej e-TOLL PL bądź urządzenia pokładowego (OBU lub ZSL) kompatybilnego z e-TOLL - wskazała rzeczniczka szefa KAS.
Podkreśliła, że do 30 listopada br. na tych odcinkach autostrad użytkownicy aut osobowych mogą korzystać również z manualnego sposobu poboru opłat i płacić za przejazd kartą lub gotówką. Dodała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, przejazd pasem e-TOLL na tych odcinkach autostrad bez poprawnie działającego urządzenia spowoduje naruszenie podlegające karze grzywny lub konieczność wniesienia opłaty dodatkowej.
-"Poruszanie się po drogach płatnych bez wnoszenia opłaty elektronicznej od pojazdów ciężkich oraz opłaty za przejazd autostradą od pojazdów lekkich jest niezgodne z prawem. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie kontroli drogowych sprawdzają czy użytkownicy dróg płatnych wnoszą należne opłaty w systemie e-TOLL lub w sposób manualny. W przypadku potwierdzenia w trakcie takiej kontroli, braku wymaganej rejestracji w systemie e-TOLL czy opłacenia przejazdu, mają uprawnienia do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego" - powiedziała rzeczniczka.
Zastrzegła przy tym, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i badane są wszystkie okoliczności, które miały wpływ na powstanie naruszenia przepisów.
Wydłużenie dla ZSL
29 października Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że termin wykorzystywania dotychczasowych usług i urządzeń ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny ), dedykowanych systemowi SENT, został wydłużony o miesiąc do 30 listopada 2021 r.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
-"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, przedłużamy do 30 listopada 2021 r. możliwość wykorzystywania dotychczasowych usług i urządzeń ZSL, dedykowanych systemowi SENT" - napisano w komunikacie administracji skarbowej. KAS już wcześniej przedłużyła ten termin.
KAS podała też, że do 30 listopada 2021 r. można korzystać z dotychczasowych numerów urządzeń ZSL oraz zarządzać i dodawać kolejne urządzenia korzystając z dotychczasowych usług ZSL, ale od 1 listopada 2021 r. dodawanie kolejnych urządzeń nie będzie możliwe w ramach dotychczasowych usług ZSL i dotychczasowe numery urządzeń ZSL zostaną wyrejestrowane.
W komunikacie napisano, że zarejestrowanie nowych usług i urządzeń ZSL do 30 listopada 2021 r. nie dezaktywuje automatycznie dotychczasowych numerów urządzeń ZSL, co oznacza, że jedno urządzenie będzie miało dwa numery (numer dotychczasowy i nowy numer) i użytkownik będzie mógł posługiwać się jednym albo drugim numerem.
W czwartkowym komunikacie KAS poinformowała też, że od 1 grudnia 2021 r. aplikacja e-TOLL PL będzie jedyną aplikacją wykorzystywaną do przekazywania danych geolokalizacyjnych do systemów e-TOLL i SENT. (PAP)