Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Ponad 100 milionów złotych PGZ w Autosanie

infobus
24.12.2018 07:00

Jak pisze środowa „Rzeczpospolita” prezes PGZ,Witold Słowik od „niespełna trzech miesięcy intensywnie poznaje PolskąGrupę Zbrojeniową i stojące przed nią wyzwania”.

-„Zmiany w grupie są konieczne – to oczywiste. Gdy wfirmie spadają przychody, a rosną koszty funkcjonowania i poziom zatrudnienia,to na pewno nie jest to dobry kierunek – i jest o czym myśleć. Nie należęjednak do osób, które łatwo się poddają. W każdej sytuacji wytrwale dążę doobranego celu”

Szef PGZ podkreślił na łamach dziennika, że „zaczynamyod wprowadzenia nowego kodeksu korporacyjnego.

-„Konieczne będzie też napisanienowej strategii dla grupy. Chcę, aby w wyniku jej realizacji, Polska GrupaZbrojeniowa stała się głównym naturalnym dostawcą uzbrojenia dla Ministerstwa ObronyNarodowej, produkowała nowoczesny sprzęt w konkurencyjnych cenach i generowałastabilne, znaczące zyski. Mam ambicję, by nasza grupa urosła do pozycji jednegoz dziesięciu największych eksporterów uzbrojenia w Europie” – mówi Słowik.

Błąd z Autosanem?

Pytany przez dziennikarzy „Rz” o Autosana, szefPGZ podkreślił, że „sprawa nie jest prosta”.

-„Autosan przez ostatnie latawygenerował gigantyczną stratę i ma problemy z płynnością finansową, ale zdrugiej strony dysponuje kompetencjami do produkowania własnych konstrukcjiautobusów niskoemisyjnych i elektrycznych. Będąc jednym z największychpracodawców w regionie, ma też do odegrania znaczącą rolę społeczną. Do tejpory zainwestowaliśmy w Autosan sto kilkanaście milionów złotych” – powiedział w wywiadzie prezes Słowik.

Niedawno było głośno było o Autosanie po deklaracji Jarosława Kaczyńskiego o planach odsprzedania firmy PGE.

-„PGE jako spółka giełdowa o tego typu zamiarach powinna oficjalnie informować w wydawanych przez siebie komunikatach. Z uwagi na to, że taki komunikat odnośnie do zakupu Autosanu ze strony PGE się nie pojawił, znaczy to, że PGE nie pali się do tej transakcji. Podjęto, co prawda, kroki, aby wycenić aktywa zakładów z Podkarpacia, ale do samej decyzji raczej daleko” – ocenia prezes PGZ..

Jak powiedział „Rzeczpospolitej” Witold Słowik, PGZ będzie zmuszona po raz kolejny uruchomić kroplówkę. Do tej pory Grupa zbrojeniowa zainwestowała w Autosan sto kilkanaście milionów złotych.

-„Idea reaktywacji zakładu była szlachetna. Błąd polegał na tym, że przejęliśmy od syndyka firmę, której obecny profil produkcyjny w mojej ocenie odległy jest od naszego podstawowego biznesu. Zresztą, gdyby przyjrzeć się historii konsolidacji polskich fabryk broni i sprzętu wojskowego po 1989 roku, widać mnóstwo nieracjonalnych decyzji, sprzecznych działań i niekonsekwencji – twierdzi prezes PGZ.

Co w takim razie dalej z Autosanem? Czekamy.