Pomysł na biznes – stacja demontażu autobusów

Polska ma być nie tylko europejskim centrum montażu nowych autobusów,ale także demontażu wyeksploatowanych pojazdów. Takie ambicje ma tarnowskafirma Rebus, która otrzymała właśnie dotację na ten cel.
Na początek pytanie – co się dzieje ze starymi autobusamiwycofanymi z użycia? Czy po kilkunastu latach eksploatacji można je jeszcze doczegoś wykorzystać? Rozwiązanie znalazła tarnowska firma Rebus, która stworzypierwszą w Polsce stację demontażu pojazdów wielkogabarytowych. Inwestycja,której wartość to prawie 11,5 mln zł otrzymała ponad 2,5 mln zł wsparcia zRegionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020,w konkursie dedykowanym przedsiębiorstwom funkcjonującym na rynku nie dłużejniż 24 miesiące.
Umowę gwarantującą przyznanie dofinansowania na realizacjętej innowacyjnej inwestycji podpisali: wicemarszałek Stanisław Sorys, dyrektorMałopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki i prezes firmy RebusMateusz Kachniarz.
-„Małopolscy przedsiębiorcy coraz odważniej sięgają pounijne wsparcie na wdrażanie innowacyjnych pomysłów w swoich firmach. Dziękiśrodkom z naszego regionalnego programu operacyjnego mogą nie tylko sięrozwijać, ale z powodzeniem konkurować na międzynarodowych rynkach. Będziemynadal ich wspierać w tych dążeniach. Na rozwój przedsiębiorczości, w tym takżefirm dopiero rozpoczynających swoją działalność czy wprowadzanie innowacyjnychrozwiązań mamy zarezerwowane kilkaset milionów złotych, które w kolejnychlatach będzie można zdobyć aplikując o nie w ogłaszanych przez nas konkursach” –mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.
Przestrzenne pozycjonowanie
Firma Rebus sp. z o.o. S.K. zajmuje się demontażem pojazdów.Inwestycja, którą planują zrealizować dzięki pomocy z regionalnego programuoperacyjnego umożliwi stworzenie pierwszej w Polsce stacji demontażu,przystosowanej do obsługi pojazdów wielkogabarytowych, m.in. autobusów. Firmama też międzynarodowe aspiracje.
W konkursie, w którym mogły brać udział firmy działające narynku nie dłużej niż 24 miesiące można było starać się o dotacje na innowacyjneprojekty związane z wdrażaniem wyników prac B+R, wynalazków oraz wzorówużytkowych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Tarnowska firma chce u siebie wdrożyć opatentowany wynalazek -urządzenie do przestrzennego pozycjonowania wielkogabarytowych pojazdów.Unikatowość urządzenia polega na tym, że umożliwia podnoszenie pojazdu oznacznym ciężarze i o niesymetrycznie umieszczonym środku ciężkości, a takżedaje możliwość jego obrotu nawet o 90°, co ułatwia dostęp do demontowanychelementów podwozia (np. kół, skrzyni biegów, silnika itp.).
Inwestycja ma być gotowa do użycia w połowie 2019 roku.
„