Polski rynek autobusowy w I połowie 2003 r. według Volvo
W bieżącym roku Volvo Polska zamierza wyprodukować około 300 autobusów. Jak uważa kierownictwo firmy plany i założenia produkcyjne zawsze odzwierciedlają sytuację na rynku. Autobusy buduje się dla konkretnych klientów, nie na tzw. plac. Wcześniejsze założenia są analizowane i rewidowane w zależności od rozwoju sytuacji na rynkach europejskich, gdzie Volvo oferuje swoje produkty. Sytuacja ekonomiczna w Europie nie jest zachwycająca. Zmniejszyła się liczba przejazdów turystycznych. Wpłynęła na to niepewna sytuacja międzynarodowa, zwłaszcza terroryzm. W sprzedaży ma zostać utrzymana proporcja: ok. 20 % produkcji fabryki to pojazdy na rynek krajowy, natomiast 80 % przeznaczone na eksport.
Zdolność produkcyjna wrocławskiej fabryki wynosi 1100 gotowych pojazdów rocznie. Tegoroczne plany są o wiele niższe. Trzeba jednak pamiętać, co rozumie się pod tym określeniem. Pod słowem zdolność produkcyjna kryje się to, co jest widoczne na zewnątrz, kiedy się przejeżdża fabryki – powierzchnię i wyposażenie, które pozwala realizować produkcję. Te 1100 autobusów to zdolność teoretyczna. Obecnie wykorzystywana jest ta jej część, która odzwierciedla możliwości sprzedaży. Taka jest też polityka zatrudnienia. Nikt na świecie nie przypuszczał, że 11 września 2001 r. wydarzy się to, co się wydarzyło i pewne zjawiska ekonomiczne potoczą się tak, jak się potoczyły. Inwestycja we Wrocławiu powstała z założeniem dalekosiężnym. W zamierzeniach koncern zakłada, że w perspektywie dłuższej niż roku, dwa, czy trzy lata będzie wykorzystana w pełni. Twierdzenia te można poprzeć liczbami. Poziom odtwarzania taboru w Polsce nie przekracza 4 %. Volvo zakłada, że w niedługim czasie potrzeby taborowe znacznie wzrosną. Wtedy mogłoby się okazać, że mała fabryka nie może zrealizować potencjalnych zamówień.
Obecnie głównymi odbiorcami i najpoważniejszymi klientami są firmy zajmujące się komunikacją miejską i międzymiastową. Obydwa segmenty swoje inwestycje realizują z pieniędzy publicznych. W przypadku miast każdego roku toczy się poważna debata na temat budżetu. Jednym z jej punktów jest dofinansowanie komunikacji miejskiej, cen biletów, zakupów taboru. Gminy cierpią na brak środków i ustalają listę priorytetów, gdzie znajduje się także finansowanie przedsiębiorstwa autobusowego. Jeśli nie na pierwszym miejscu, to dalej. W ślad za tym idą decyzje, jakie środki są przeznaczane na komunikację. Jak ocenia dyrektor generalny Volvo Polska, Autobusy – Władysław Smyk: „Gminy mają swój gorszy finansowo czas musząc realizować inne zadania stąd w obszarze inwestycji autobusowych liczne cięcia. Liczymy, że w następnych dwóch – trzech latach ten trend się odwróci i będzie bardziej pomyślny dla komunikacji i dla producentów”. Autobusy Volvo na rynku są uznawane za dobre, ale drogie. „To co dobre, to co sprawne, bezpieczne ma swoją cenę” – uważają w koncernie. Niemniej Volvo nie zamierza pozostać głuche na te sygnały. Prowadzone są poszukiwania rozwiązań, które pozwolą uatrakcyjnić produkt także pod względem ceny. Dotyczy to głównie rozwiązań technicznych, które sprawią że autobus będzie lepiej akceptowany pod względem ceny. Jednak należy zauważyć, że wytwarzane pojazdy są odpowiedzią na oczekiwania rynku. Te wymagania pod względem budowy i wyposażenia spowodowały podrożenie produktu. Natomiast w sytuacji kiedy przedsiębiorstwa nie mają pieniędzy na takie rozwiązania, są znowu głosy, żeby oferować produkty uproszczone. Nie można zapominać, że fabryka autobusów nie jest w stanie z dnia na dzień zmienić oferty. Volvo będzie obecnie poszukiwać kompromisu między wyposażeniem a ceną. Dodatkowym bodźcem motywującym do takich działań jest silna konkurencja na polskim rynku, gdzie są wszyscy poważni producenci.
Obecnie w fabryce Volvo we Wrocławiu produkowane są autobusy miejskie Volvo 7000, autobusy klasy międzymiastowej 8700 i autobusy klasy turystycznej 9700. Odbiorcami autobusów miejskich są firmy, które w głównej mierze należą do gmin, przewoźnicy gminni. Autobusy międzymiastowe przeznaczone są dla operatorów prywatnych, którzy świadczą swoje usługi na trasach międzymiastowych, bądź dla przedsiębiorstw komunikacji samochodowej, popularnych PKS – ów. Autobusy turystyczne – tutaj główną klientelą są firmy transportowe, które przewożą pasażerów na trasach międzynarodowych i w celach turystycznych. Poza tym w ofercie znajduje się produkowany w fabryce Drögmöller mieszczącej się w Hiellbronie autobus turystyczny Volvo 9900. Jest to flagowy pojazd Volvo, zaliczany do najwyższej Top Class. Mimo wysokiej ceny, na jego zakup zdecydowało się kilku polskich firm transportowych.