Polska: Każdy autobus masz w telefonie
Za pomocą komórki możesz sprawdzić, o której godzinie masz najbliższy autobus lub poszukać dogodnej przesiadki z tramwaju, którym właśnie jedziesz. Wystarczy pobrać z internetu odpowiednią aplikację i wgrać do telefonu. Entuzjaści komunikacji miejskiej i przedsiębiorstwa komunikacyjne tworzą specjalne programy do telefonów komórkowych, tzw. komórkowe rozkłady jazdy. Są to niewielkie, darmowe aplikacje napisane w języku Java MIDP (uproszczona wersja środowiska Java do telefonów komórkowych, programy pisane do MIDP nazywają się midletami i wykorzystują takie funkcje telefonów, jak np. wyświetlanie, wibracja, emitowanie dźwięków). Zajmują od kilkudziesięciu do kilkuset kilobajtów. Aby korzystać z rozkładu, komórka nie musi się łączyć z internetem. Wystarczy raz wgrać aplikację do telefonu. Aplikacja zawiera najczęściej rozkład dla jednego miasta, np. wszystkich funkcjonujących w nim linii autobusowych. Zdarzają się też rozkłady obejmujące tylko jedną linię.
Aplikację Java można pobrać bezpośrednio na telefon, łącząc się za pomocą przeglądarki WAP z witryną, na której jest udostępniany rozkład jazdy, i od razu jej używać. Jeśli przeglądarka WAP w twoim telefonie nie jest skonfigurowana lub nie chcesz płacić za transmisję danych, możesz pobrać aplikacje na dysk twardy komputera i potem przegrać program do telefonu komórkowego, np. za pomocą łącza Bluetooth lub IrDA.
Największą bazę komórkowych rozkładów zgromadził serwis Jazdy.net Są w nim rozkłady dla 12 miast. Każdy jest osobną aplikacją. Użytkownik może wybrać linie komunikacji, do których chce mieć dostęp z telefonu, np. linie autobusowe, którymi jeździ do pracy. Mniejsza liczba linii oznacza mniejszą objętość pliku z aplikacją w pamięci telefonu. Ograniczenie liczy linii jest korzystne z jeszcze jednego powodu. W programach z rozkładami jazdy, zamieszczonych na Jazdy.net, nie ma na razie wyszukiwarki linii. Gdy szukasz konkretnego autobusu czy tramwaju, musisz znaleźć go na liście- linie posegregowane są rosnąco lub alfabetycznie. Ponieważ w dużych miastach linii jest sporo, przewijanie listy w poszukiwaniu na przykład autobusu 404 jest uciążliwe. Brak wyszukiwarki linii to wada większości rozkładów. Wyjątkiem jest program Rozkładzik, zawierający rozkład jazdy komunikacji w Rybniku wraz z wyszukiwarką linii i przystanków. Dodatkowo oferuje funkcję wyświetlania całej trasy danej linii oraz dodawania przystanków i linii do katalogu ulubione. Nie na wszystkich telefonach komórkowych rozkłady jazdy będą działać. Serwisy udostępniające rozkłady publikują zwykle listę modeli komórek, na których można uruchomić aplikację. Najlepiej pod tym względem wypada serwis Jazdy.net. Na jego stronach działa forum użytkowników rozkładów jazdy. Każdy może na nim zgłosić, jaki telefon nie współpracuje z aplikacją. Lista aparatów zgodnych i niezgodnych z programem jest na bieżąco aktualizowana. Zgłaszać można również błędy znalezione w rozkładach, a także chęć współpracy przy tworzeniu aplikacji.