Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Policyjne punkty kontroli autobusów na Wakacje 2020

infobus
23.06.2020 09:00

Policjanci i inspektorzy ITD w trosce o bezpieczeństwouczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży, podejmująszereg inicjatyw, których celem jest poprawa stanu bezpieczeństwa na polskichdrogach.

O tegorocznej akcji „Bezpieczny Autokar”, prowadzonej przezInspekcję Transportu Drogowego pisaliśmy już w InfoBusie TUTAJ, teraz czas naPolicję, która przygotowała wykaz miejsc kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież nawypoczynek.

Policyjna lista miejsc kontroli autobusów dostępna jestTUTAJ

Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz znumerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na tematmożliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców. Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stantechniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stantrzeźwości.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów oplanowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąćdłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji. Jednocześnie Policja informuje,że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawoweinformacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne,informacje o polisie OC.

Policja radzi

Oto kilka rad dla kierowców, pasażerów i rodziców – od Policji:

-„Cena to nie wszystko

Przed wyjazdem dziecka autokarem sprawdź, kto i gdzieorganizuje jego wyjazd i pobyt. Przed zamówieniem autobusu warto ustalić liczbępasażerów bo tylko dzięki tej wiedzy dokonamy wyboru autobusu, który będzieprzystosowany do przewozu żądanej liczby osób, tak aby nie nastąpiłoprzekroczenie dopuszczalnej liczby miejsc siedzących.

Niższa cena wynajęcia autokaru na wycieczkę nie powinnadecydować o wyborze przewoźnika

Przed wyjazdem dziecka autobusem, poproś o skontrolowaniepojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Pamiętaj, aby czas imiejsce kontroli umówić z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznieskontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Policjanci sprawdząstan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

Warunki techniczne

Podstawowe warunki techniczne autobusu:

każdy pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne,które w przypadku autobusu, przeprowadza się przed upływem roku od dniapierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy,

autobus powinien posiadać wyjścia awaryjne do których dostępnie powinien być niczym utrudniony,

autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z którychjedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga – wewnątrzautobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia,

autobus powinien być wyposażony w apteczkę doraźnej pomocy,

autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieżyw wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymitablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej, w warunkach niedostatecznejwidoczności tablice powinny być oświetlone, chyba że są wykonane z materiałuodblaskowego,

Podczas wycieczki

Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowiewycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypadana 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownikwycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.

Przejścia w autokarzepowinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji(wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).

W przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowemiejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie mogą spacerować po autobusie,stawać na siedzeniach, między siedzeniami i wychylać się przez okna. Jeżeliautobus jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa przewożone w nim dzieci musząmieć je zapięte.

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych maprzestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należyorganizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny byćwyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. Wprzypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, aprzynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę – około jednej godziny na posiłek.

Po każdej przerwie wpodróży należy sprawdzić stan liczebny dzieci!

Opiekunowie wycieczkisą współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci.

W sytuacji, gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasadybezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza na trzeciego, rozmawiaprzez telefon komórkowy itp.) nie bądź biernym obserwatorem jego poczynań -zdecydowanie zwróć mu uwagę. Jeżeli po podróży masz zastrzeżenia do zachowaniakierowcy koniecznie przekaż je przewoźnikowi.

Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiedniowcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Opiekunowiepowinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru i po zakończeniupodróży w bezpieczny sposób poruszały się jako piesi.”