Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Policja i ITD zapowiadają kontrole autobusów podczas Wakacji 2022

infobus
27.06.2022 16:00

Podczas wakacji policjanci oraz inspektorzy transportu drogowego będą przeprowadzać kontrole autobusów, którymi dzieci i młodzież będą jechać na letni wypoczynek.

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreślił w rozmowie z PAP, że zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej policji. "Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek" - podkreślił policjant.

Wakacje 2022

24 czerwca dla ponad 4,7 mln uczniów skończył się rok szkolny 2021/2022. Z danych MEiN wynika, że kuratorzy zatwierdzili ponad 18,7 tys. zgłoszeń zorganizowanego wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie skorzysta z nich ponad 632,7 tys. uczniów – podał resort edukacji.

25 czerwca Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia zaznaczył, że podczas wakacji w ramach akcji „Bezpieczny autokar” kontrole będą prowadzone przed wyjazdem, na drogach i w specjalnych punktach kontrolnych.

Zaznaczył, że najlepiej sprawdzić taki autokar przed samym wyjazdem, bo jeżeli w wyniku kontroli gdzieś w drodze, czy w punkcie kontrolnym okaże się, że jest on niesprawny i trzeba go wycofać z ruchu, pojawią się problemy i konieczność oczekiwania nawet kilka godzin na podstawienie sprawnego pojazdu.

-"Mam nadzieję, że do takich sytuacji dochodzić nie będzie w te wakacje, dla przykładu podczas ubiegłorocznych na 1768 sprawdzonych autokarów przewożących dzieci w ponad 50 przypadkach były zatrzymane dowody rejestracyjne, ale pojazdów, które już nie odjechały z punktu kontrolnego było 14, tj. poniżej 1 proc." - podał szef ITD.

Wskazał, że podczas takiej kontroli sprawdzanych jest kilka parametrów, m.in. stan techniczny pojazdów, uprawnienia i czas pracy kierowców, a także ich psycho-fizyczna kondycja.

Szef GITD przypomniał, że zgłoszenie chęci przeprowadzenia kontroli – np. przez rodziców dzieci wyjeżdżających na wypoczynek - powinno nastąpić na kilka dni przed wyjazdem i "w tym celu należy skontaktować się z właściwym wojewódzkim inspektoratem transportu drogowego".

Jak dodał, każda podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy i postojów. Po każdych 4,5 godzinach jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godzin - może on zostać wydłużony do 10 godzin, jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Gajadhur zwrócił uwagę, że autokar, którym podróżują osoby poniżej 18 roku życia, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu żółtymi tablicami z czarnym symbolem dzieci. Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, wówczas zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte.

wykaz miejsc

-"Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców" - tłumaczył.

W trakcie kontroli policjanci będą sprawdzać przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, ale również uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości. "Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji" - zaznaczył. Dodał przy tym, że pełen wykaz punktów kontroli autobusów znajduje się na stronie internetowej https://dlakierowcow.policja.pl/.

-"Jednocześnie informujemy, że na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC" - dodał komisarz Robert Opas.

ITD z MJD

Swoje kontrole autobusów na wytypowanych odcinkach dróg oraz w wyznaczonych stałych punktach kontrolnych prowadzić będą również inspektorzy transportu drogowego. "Mobilne Jednostki Diagnostyczne, które zostały zaprojektowane na potrzeby Inspekcji, to w pełni automatyczne urządzenia, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej kontroli pojazdu w warunkach drogowych. Umożliwiają sprawdzenie układu kierowniczego, hamulcowego, stanu zawieszenia, a także rozpoznanie błędów i usterek w większości pojazdów ciężarowych oraz autobusów" - podkreślił główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

-"Kluczowy wpływ na bezpieczeństwo ma stan techniczny pojazdu, ale również kondycja psychofizyczna kierującego. Dlatego inspektorzy sprawdzają stan trzeźwości i czas pracy kierowcy. Niestety wciąż ujawniane są przypadki, nawet w ruchu autokarowym, kiedy to kierowcy nie stosują się do norm czasu pracy i bagatelizują zagrożenia jakie powoduje zmęczenie, jego negatywny wpływ na koncentrację, czas reakcji, czy prawidłowość oceny sytuacji na drodze" - dodał szef ITD.

Kontrole autobusów inspektorzy przeprowadzą również na wniosek opiekunów, rodziców, nauczycieli. Wszystkie dane potrzebne do zgłoszenia kontroli znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gitd/witd.

Dodatkowo podczas wakacji inspektorzy będą także reagować, w przypadkach niestosowania się przez kierowców pojazdów ciężarowych do wakacyjnych zakazów ruchu. Dotyczą one pojazdów o masie powyżej 12 ton, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą poruszać się po drogach. Zakazy obowiązują w piątki od godz. 18 do 22, w soboty od godz. 8 do 14 oraz w niedziele od godz. 8 do 22.

Z wakacyjnych zakazów ruchu zwolnione są m.in. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Z ograniczeń zwolnione są także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii i klęsk żywiołowych.