Podlaskie: Marszałkowie przejmą 5. PKS-ów
Zarząd Województwa Podlaskie postanowił w piątek 14 maja odpowiedzieć pozytywnie na pytanie wiceministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego, czy samorząd jest zainteresowany nieodpłatnym przejęciem 100 procent akcji 5 PKS-ów.
Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego postanowił w piątek 14 maja odpowiedzieć pozytywnie na pytanie wiceministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego, czy samorząd wojewódzki jest zainteresowany nieodpłatnym przejęciem 100 procent akcji lub udziałów skarbu państwa w spółkach PKS. Na terenie naszego województwa istnieje obecnie 5 takich spółek z siedzibami w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Zambrowie i Siemiatyczach. Zatrudniają w sumie 1420 osób. Kondycja finansowa poszczególnych spółek jest zróżnicowana, ale średnio kiepska. Z przedłożonych przez nie danych pochodzących ze sprawozdań finansowych wynika, że w ciągu ostatnich lat wyniki finansowe oscylują zaledwie wokół poziomu rentowności.
Proces restrukturyzacji najbardziej zaawansowany jest w przypadku PKS S.A. w Białymstoku. Plan działań naprawczych został także przyjęty w 2009 roku i jest realizowany przez PKS S.A w Suwałkach. W pozostałych przedsiębiorstwach również podjeto pewne działania zmierzające do obniżania kosztów stałych, dywersyfikowania źródeł przychodów, wymiany taboru samochodowego itp. Z usług pięciu spółek PKS korzysta jednak 100 tysięcy osób, więc Zarząd Województwa czuje się odpowiedzialny za dostęp tak licznej rzeszy mieszkańców do transportu zbiorowego.
Ponieważ resort skarbu państwa chce w szybkim czasie sprywatyzować lub skomunalizować wszystkie PKS-y, marszałkowie podlascy uważają, że trzeba w sposób poważny rozważyć możliwości i warunki przejęcia pięciu spółek działających na terenie województwa. Inaczej te przedsiębiorstwa zostaną sprzedane, a konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe zarówno dla pracowników, jak też pasażerów. Wstępne rozmowy na temat przejęcia spółek PKS przez samorząd oraz niezbędnych zabiegów restrukturyzacyjnych były już prowadzone.
Podjęta przez Zarząd Województwa uchwała ma charakter intencyjny. Ostateczna decyzja w tych sprawach należy do radnych sejmiku. Marszałkowie chcieliby, by radni zajęli się problemem już na najbliższej sesji 31 maja. Do tego czasu mają być znane stanowiska wszystkich prezesów i zarządów spółek, a także opinie związków zawodowych w sprawie komunalizacji i ewentualnej konsolidacji w jedno przedsiębiorstwo. Radni otrzymają też najnowsze raporty finansowe, obrazujące kondycję poszczególnych spółek.