Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

PKS Zielona Góra stawia na Mercedesa

infobus
13.07.2011 20:35
PKS Zielona Góra sp. z o.o. jest największym przewoźnikiem autobusowym z województwa lubuskiego. Swoje oddziały posiada w miejscowościach Sulechów, Krosno Odrzańskie, Świebodzin oraz Gubin. Eksploatowanych jest obecnie ponad 200 jednostek autobusowych. Są to autobusy różnych, przewidywalnych dobrych marek w różnorodnych wersjach. Od luksusowych autobusów turystycznych po autobusy miejskie niskopodłogowe. Przedsiębiorstwo ponadto świadczy wiele usług dodatkowych takich jak serwisowanie pojazdów ciężarowych oraz autobusów, usługi remontowo-lakiernicze pojazdów, prowadzi również własny serwis ogumienia, myjnię oraz całą sieć stacji paliw.
PKS Zielona Góra stawia na MercedesaPKS Zielona Góra stawia na MercedesaPKS Zielona Góra stawia na Mercedesa
Początki PKS w Zielonej Górze sięgają w czasy powojenne, kiedy to w roku 1945 ówczesny minister komunikacji i transportu Jan Rabanowski powołał Państwowy Urząd Samochodowy, który podlegał zarządowi w Poznaniu. Pierwszymi pojazdami będącymi w eksploatacji zielonogórskiej delegatury było pięć autobusów typu Chausson, które jak na owe czasy zapewniały bardzo wysoki standard podróży. W latach późniejszych zakład otrzymywał już małe autobusy Star 51 rodzimej konstrukcji oraz zagraniczne Leylandy, które wykorzystywano na dalekobieżnych trasach. Przez lata struktura przedsiębiorstwa oraz eksploatowany tabor zmieniał się. Linie obsługiwały polskie autobusy Jelcz RTO na licencji Skody-Karosy, dalekobieżne autobusy Sanos i Tam oraz międzymiastowe Autosany. W latach 90-tych standard podróży zielonogórskimi autobusami zmienił się diametralnie. Zakupione zostały autobusy Autosan serii H10 z najbogatszym wyposażeniem wnętrza w którego skład wchodzi indywidualny nawiew, uchylane fotele, cafe-bar, zestaw audio-tv z nagłośnieniem. Pojazdy te obsługiwały głównie połączenia pospieszne, dalekobieżne natomiast na przewozy turystyczne zakupiono dużą partie duńskich autobusów DAB na licencji Leylanda. Autobusy te cechowały się dużą wytrzymałością poszycia ze względu na zastosowanie aluminium oraz bardzo małą awaryjnością. Kilka pojazdów tego typu wyposażonych była w kabinę WC, uchylane fotele oraz zestaw audio-tv z nagłośnieniem. Autobusy DAB sprowadzane były aż do roku 2010. Obok nich dokonywano również innych zakupów autobusów fabrycznie nowych takich jak Autosan, Volkswagen czy Scania.
PKS Zielona Góra stawia na MercedesaPKS Zielona Góra stawia na MercedesaPKS Zielona Góra stawia na Mercedesa
W roku 2010 zakupiono jednak pierwsze autobusy typu Mercedes-Benz O407. Były to autobusy typowo lokalne, których zadaniem była obsługa linii w okolicach Zielonej Góry. Rok później zdecydowano się na zakup większej partii pojazdów tego typu. Wszystkie sprowadzone pojazdy zostały gruntownie wyremontowane przez wydział remontowo-lakierniczy zielonogórskiego PKS. Od tego czasu zaczęto malować autobusy na kolor zielony, który stał się malowaniem firmowym.
Po przejęciu obsługi linii podmiejskich w przyległych do Zielonej Góry gminach, w luty 2011 roku dokonano zakupu pięciu przegubowych, niskopodłogowych autobusów typu Mercedes-Benz O405NG2. Pojazdy te mają za zadanie obsługę linii relacji Zielona Góra-Czerwieńsk-Laski. Natomiast do obsługi linii Zielona Góra-Świdnica Bunkry oraz Zielona Góra-Koźla zakupiono pierwsze Mercedesy serii Integro O550. Autobusy bardziej zaawansowane techniczne, wygodniejsze, wyposażone w elektroniczne wyświetlacze sprawiły, iż pasażerowie, kierowcy oraz zarząd chwaliły te pojazdy. Efektem tego był majowy zakup kolejnych autobusów tego typu. Obecnie na stanie przewoźnika jest już siedem autobusów oznaczonych symbolem O550. Obsługują one tzw ‘’Zielone Linie’’, ale również przewozy międzymiastowe w okolicach Zielonej Góry, Świebodzina oraz Gubina. Przewoźnik nie wyklucza dalszych zakupów tego typu pojazdów w przyszłości.