PKS Rzeszów myśli o w autobusach wodorowych. Z Hydro Sanok
3 października PKS w Rzeszowie S.A. i Hydro Sanok Sp. z o.o. z siedzibą w Sanoku podpisały list intencyjny dotyczący współpracy.
Chodzi o sprzedaż i zakup zielonego wodoru o wysokiej jakości. Teraz strony rozpoczną proces negocjacyjny, aby wypracować techniczne, logistyczne i ekonomiczne warunki współpracy. Planowane dostawy wodoru do PKS-u mają rozpocząć się z początkiem 2027 r.
List Intencyjny
Zdaniem przewoźnika, otwiera to nowy rozdział w rozwijaniu ekologicznego transportu publicznego w regionie w oparciu o wodór. Umowa ta stanowi kamień milowy w realizacji projektu wodorowego w Sanoku, który zyskuje coraz większe uznanie na arenie lokalnej i regionalnej.
Projekt realizowany przez Hydro Sanok koncentruje się na inwestycjach w odnawialne źródła energii, w tym na produkcji zielonego wodoru za pomocą elektrolizy. Firma jest zainteresowana pozyskaniem długoterminowych odbiorców tego ekologicznego paliwa. Z drugiej strony, PKS Rzeszów planuje wprowadzenie do eksploatacji autobusów zasilanych zielonym wodorem o niskim śladzie węglowym i poszukuje wiarygodnych źródeł dostaw tego paliwa. Obecnie niewiele jest podmiotów oferujących dostawy zielonego wodoru, co czyni tę współpracę niezwykle ważną dla przyszłości zrównoważonego transportu w regionie.
- Jest to krok w kierunku realizacji naszej wizji zielonej mobilności w regionie. Długoterminowa współpraca z PKS Rzeszów umożliwi nam dostarczanie zielonego wodoru, co przyczyni się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i poprawy jakości powietrza - powiedział .Krzysztof Jarosz, prezes Hydro Sanok.
Z kolei Piotr Klimczak, prezes PKS w Rzeszowie S.A. zaznacza:
-"Współpraca z HydroSanok otwiera nowe możliwości dla ekologicznego, zeroemisyjnego transportu publicznego w aglomeracji rzeszowskiej. Autobusy wodorowe stanowią przyszłość zrównoważonego transportu, a umowa ta jest kluczowa dla naszych planów pozyskania takich pojazdów oraz budowy stacji tankowania wodorem dla autobusów oraz samochodów osobowych i ciężarowych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
o Hydro Sanok
W 2022 roku sanockie przedsiębiorstwo komunalne SGPK powołało Hydro Sanok. To pierwsza samorządowa spółka wodorowa w Polsce. Jej zadaniem będzie rozwój nowych źródeł wytwarzania energii opartych na technologiach wodorowych, które mają wspierać sektor transportu i przemysłu.
W 20223 roku sółka podpisała umowę z inwestorem, firmą Hynfra. Wartość projektów dekarbonizacyjnych planowanych w Sanoku to 1,5 mld zł.
Dzięki dogodnym uwarunkowaniom geologicznym oraz infrastrukturalnym, Sanok jest przygotowany do realizacji projektu wodorowego, który będzie obejmował przede wszystkim: utworzenie własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej – instalacji fotowoltaicznej, instalację nowoczesnej pompy ciepła obniżającej emisje dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych przy równoczesnym zwiększeniu produkcji energii, budowę magazynu energii i ciepła, budowę instalacji do elektrolizy wodoru, budowę stacji tankowania wodoru i szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, innych instalacji pomocniczych.