PKS Łomża w nowej formie
W dniu 4 lipca podpisano umowę o komunalizacji 5 podlaskich PKS-ów. Aktu dokonali: Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, a w imieniu samorządu województwa podlaskiego – wicemarszałek województwa podlaskiego, Walenty Korycki oraz członek zarządu województwa podlaskiego, Cezary Cieślukowski. Na mocy umowy właścicielem 100% akcji PKS Białystok, PKS Łomża, PKS Siemiatycze, PKS Suwałki i PKS Zambrów stało się Województwo Podlaskie. Z tej okazji przeprowadziliśmy rozmowę z Panem Adamem Wykowskim –Prezesem PKS Łomża. O to co nam powiedział:
InfoBus.pl: 4 lipca w Ministerstwie Skarbu Państwa została podpisana umowa komunalizacyjna dot. m.in. PKS Łomża. Jakie są oczekiwania związane z komunalizacją spółki?
Adam Wykowski: Oczekiwania są dwojakiego rodzaju. Po pierwsze ekonomiczne. Można wyróżnić 2 rodzaje połączeń. Te opłacalne oraz te, do których należy dopłacić. Opłacalne to z reguły połączenia dalekobieżne, które same się finansują i przynoszą określony zysk. Nieopłacalne to z reguły lokalne o małych potokach pasażerskich. W tym zakresie oczekujemy, co zresztą Marszałek Województwa Podlaskiego zapowiadał, iż zostaną utrzymane połączenia nierentowne. Właściciel sam do nich dołoży lub przełoży zainteresowanie na gminy. Po drugie, społeczne. Załoga bardzo obawiała się prywatyzacji. Pracownicy liczą, iż dzięki komunalizacji utrzymają swoje miejsca pracy. Ja uważam, iż pracownik to dobro firmy, jednak to, czy będzie pracował zależy od niego, od jego wkładu w rozwój spółki. Źli pracownicy odejdą. Poza tym liczę na uporządkowanie struktury przewozów i zlikwidowanie dublowania kursów przez poszczególnych przewoźników. Dzięki temu posiadany przez nas tabor będzie efektywniej wykorzystany. Marszałek jest zobowiązany ustawowo do opracowania Planu Komunikacji dla województwa. Liczymy, iż w ten sposób uporządkuje się politykę transportową województwa stwarzając nowoczesny, zintegrowany system transportowy, w którym podstawą będzie kolej (w tych rejonach, gdzie występuje), a transport autobusowy będzie uzupełnieniem. Łomża należy do tych regionów województwa, gdzie kolej nie występuje. Dlatego transport autobusowy powinien tu przejąć rolę kolei.
Komunalizacja to także możliwość organizowania wspólnych przetargów na zakup paliw, ogumienia, czy autobusów. Choć w tym ostatnim przypadku każde z przedsiębiorstw ma inną politykę taborową. My wymieniamy stare autosany i jelcze na nowsze używane mercedesy i setry. Inni prowadzą odbudowę autosanów i kupują wyłącznie nowe autobusy. Wiadomo, że duży może więcej uzyskać przy wspólnym przetargu.
InfoBus.pl: Czy komunalizacja, Pana zdaniem, znacząco wpłynie na funkcjonowanie Spółki?
Adam Wykowski: Mam nadzieję, że tak. Liczymy przede wszystkim na możliwość uzyskania środków z Unii Europejskiej na rozwój. Dotychczas jako Spółka Skarbu Państwa nie mogliśmy korzystać z tych środków. Nie byliśmy traktowani jak każdy podmiot gospodarczy. Po przejęciu przez województwo taką możliwość, jako spółka samorządowa, uzyskamy. Poza tym w końcu uzyskamy pewną stabilizację w działaniu, bo dotychczas żyliśmy w niepewności, kto nas kupi. Myślę, że komunalizacja umożliwi nam stały rozwój.
InfoBus.pl: PKS Łomża to spółka działająca przede wszystkim na rynku lokalnym. Działa w powiatach łomżyńskim, grajewskim i kolneńskim. A co z połączeniami dalekobieżnymi?
Adam Wykowski: To prawda. Działamy przede wszystkim lokalnie oferując połączenia otwarte i przewozy zamknięte na tych terenach i pomiędzy nimi. Mamy też kilka kursów dalekobieżnych, w tym do Gdańska, Olsztyna, Białegostoku i Warszawy. Będziemy je rozwijać, ale skupiamy się przede wszystkim na działalności lokalnej.
InfoBus.pl: Tabor firmy to głównie używane Mercedesy i Setry. Jak Pan ocenia te autopbusy?
Adam Wykowski. Bardzo dobrze. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Pierwsze zakupy pochodziły z niemieckiej armii. Były to wozy z małym przebiegiem, w pełni sprawne i mało używane. Przystosowane do jazdy praktycznie po każdej drodze, a jednocześnie tanie w eksploatacji. Autobus używany jest o wiele tańszy od odbudowy np. Autosana H9, przy czym sprawia, iż obniża nam się średni wiek taboru. Pomimo tego, iż autobus po odbudowie jest faktycznie nowy, to niektóre części są stare, a w papierach pozostaje jego rok produkcji. Poza tym my wygrywamy wiele przetargów na przewozy szkolne i potrzebujemy autobusów przystosowanych do dróg o często szutrowej nawierzchni. Autobusy kupowane przez nas te warunki spełniają.
InfoBus.pl: Czy spółka ma jakieś plany zakupowe w tym roku?
Adam Wykowski: Tak. Chcemy kupić jeden autobus turystyczny wysokopokładowy spełniający normę Euro V oraz kilka używanych mercedesów lub setr do obsługi połączeń lokalnych.
InfoBus.pl: Dziękuję za rozmowę