PKS Bielsko-Biała wchodzi w gaz. Od stacji CNG

infobus
29.01.2019 11:36

29 stycznia firma PGNiG Obrót Detaliczny podpisała list intencyjny z PKS w Bielsku-Białej w sprawie budowy, do końca 2019 roku, ogólnodostępnej stacji paliw CNG. Zagwarantuje ona dostawy sprężonego gazu ziemnego dla bielskiegoPKS, który planuje zakup 26 nowych, ekologicznych autobusów na CNG do końca2020 roku. Ze stacji będą mogli korzystać również mieszkańcy.

– Dzisiejsze porozumienie stanowi kolejny dowód na to, żeobrana przez nas strategia promocji gazomobilności jest słuszna. To dopieropoczątek roku, a chęć zakupu ekologicznych autobusów gazowych zadeklarowały jużŁomża i Suwałki. Cieszymy się, że dołącza do nich powiat bielski. Popularyzacjapojazdów napędzanych gazem CNG to szansa na czyste powietrze w tych rejonachPolski, które mają największy problem ze smogiem – stwierdził Henryk Mucha,Prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Ze strony PGNiG Obrót Detaliczny list intencyjny podpisaliPrezes Henryk Mucha oraz Wiceprezes Marcin Szczudło. Podpisy w imieniu PKS wBielsku-Białej złożyli Prezes Marek Małacha oraz Wiceprezes Paweł Sadza.

Gazowy kierunek

– Wprowadzenie do eksploatacji przez PKS w Bielsku-Białej 26nowych pojazdów zasilanych paliwem CNG znacząco poprawi warunki podróżowanianaszych mieszkańców. Równie istotne jest dla nas to, że inwestycja przyczynisię do poprawy jakości powietrza. Decyzja PGNiG dotycząca budowy stacji CNG naterenie Bielska-Białej to wyraźny sygnał do podjęcia działań związanych zwymianą taboru na zasilany paliwem CNG. Dotyczy to nie tylko autobusów wsłużbie komunikacji publicznej, lecz także pojazdów komunalnych – podkreśliłMarek Małacha, Prezes Zarządu PKS w Bielsku-Białej.

– Segment gazomobilności w Polsce rozwija się w ostatnimczasie bardzo dynamicznie, i jesteśmy przekonani, że takie tempo zostaniezachowane w kolejnych latach. W tym roku pozyskaliśmy już trzeciego partnera dowspółpracy w tym obszarze. To najlepszy dowód potwierdzający nasze założeniadotyczące rozwoju sektora gazomobilności w nadchodzących latach – dodał MarcinSzczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Gminna komunikacja

Właścicielem PKS w Bielsku-Białej jest Beskidzki ZwiązekPowiatowo-Gminny powołany przez 9 lokalnych gmin oraz powiat bielski. ZadaniemZwiązku jest modernizacja i rozwój transportu publicznego poprzez wprowadzanieinnowacyjnych rozwiązań oraz usprawnianie połączeń sieciowych na tereniepowiatu oraz Bielska-Białej.

– Chcemy zachęcać mieszkańców, aby ekologiczne autobusy byłydla nich środkiem transportu pierwszego wyboru. Dlatego tak ważne jestutrzymanie przez samorząd sieci komunikacyjnej w powiecie. Oprócz sprawnejobsługi połączeń bardzo istotne jest dla nas ograniczenie emisji zanieczyszczeńkomunikacyjnych i hałasu. Chcemy to osiągnąć dzięki wymianie taboruautobusowego na nowocześniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska.Realizowany przez nas projekt z całą pewnością przyniesie wyraźną poprawęjakości życia mieszkańców regionu – podsumował Radosław G. Ostałkiewicz,Przewodniczący Beskidzkiego Związku Gminno-Powiatowego.

Co z akcyzą?

Polscy przewoźnicy coraz częściej doceniają korzyścifinansowe związane z wykorzystaniem autobusów na CNG. Koszt przejechania 100kilometrów takim pojazdem jest o ok. 10 procent niższy niż w przypadku autobusuzasilanego olejem napędowym. Oszczędności mogą jeszcze wzrosnąć nawet do ok. 20proc., w związku z planowanym zniesieniem akcyzy na gaz ziemny CNG do celównapędowych. Odpowiednia ustawa została już podpisana przez Prezydenta RP wpołowie ubiegłego roku i oczekuje na zatwierdzenie przez Komisję Europejską.