PKS Białystok operatorem komunikacji miejskiej
Od 1 marca b.r. PKS Białystok stał się operatorem komunikacji miejskiej. Spółka wygrała przetarg na obsługę linii w Sokółce, choć nie odbyło się bez protestów ze strony jedynego konkurenta, firmy Krespol”. Ponadto w firmie wprowadzono szereg zmian, dlatego jest to dobry momentem na podsumowania działalności przewoźnika w 2010 r. i pierwszym kwartale 2011 r. Zacznijmy od „miejskiego”sukcesu. Wygrany przetarg w Sokółce staje się punktem zwrotnym w rozwoju firmy. Po raz pierwszy w historii (nie licząc tymczasowej obsługi komunikacji miejskiej w Sokółce przez okres kilku miesięcy parę lat wcześniej) PKS Białystok staje się operatorem komunikacji miejskiej. Dotychczas zajmował się przewozami dalekobieżnymi, lokalnymi i szkolnymi. Wynajmował także autokary różnym kontrahentom. Natomiast teraz, przez najbliższe trzy lata spółka będzie realizować komunikację miejską, co przede wszystkim zapewni jej stały dochód. Umożliwi także pozyskanie środków z UE na zakup taboru do obsługi komunikacji miejskiej w ramach RPO województwa podlaskiego.
Aktualnie komunikacja miejska w Sokółce obsługiwana jest autobusami typu Autosan Tramp. W specyfikacji przetargowej zastosowano zapisy mówiące o tym, iż tabor ma spełniać normę emisji spalin co najmniej Euro 2 oraz posiadać dwoje drzwi otwieranych pneumatycznie. Autosany H9-21 (odbudowane w Autosanie) posiadają stare silniki, które nie spełniają tej normy i dlatego nie mogły posłużyć do obsługi tras w Sokółce. Docelowo spółka planuje zakupić cztery autobusy typowo miejskie –klasy mini i obniżoną podłogą w tylnych drzwiach. Początkowo wybór operatora padł na miejską Solinę, ale Autosan zaproponował w zamian droższą Wetlinę. Czy właśnie tego typu autobusy pojawią się na ulicach Sokółki? Rozmowy oraz poszukiwania odpowiedniego taboru trwają.
Wrocławski kierunek
Innym ważnym wydarzeniem było zawieszenie z dniem 1 marca br. kursu do Wrocławia. Kiedyś te relacja cieszyła się dużym powodzeniem, teraz jednak mocno straciła na znaczeniu –zwłaszcza na odcinku Częstochowa-Wrocław. Ciekawostką jest to, że z trasy do Wrocławia uciekają także inni przewoźnicy autobusowi, a także PKP InterCity zawiesiło pociągu relacji Białystok-Wrocław. Być może w tej sytuacji PKS Białystok powróci do Wrocławia, ale nie wiadomo, kiedy i z jaką trasą.
W tym roku otwarto siedzibę utworzonego w roku 2010 biura podróży PKS Podróże. Mieści się ono w centrum miasta przy ul. Białówny. Biuro oferuje szereg wyciecze, przygotowanych dla wszystkich pasażerów. Specjalnością są wycieczki szkolne. Pierwszym dużym klientem biura był Urząd Gminy Krypno, który realizując projekt „Krypniańska e-szkoła”w ramach działania 9.1.2. PO.KL zorganizował setce dzieci 3-dniowe zwiedzanie Trójmiasta.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku powołano do życia dwie nowe marki PKS Białystok. Pierwszą było wspomniane wyżej biuro podróży PKS Podróże. Drugą –PKS Express, obejmująca realizację wszystkich kursów pospiesznych i dalekobieżnych przewoźnika. W skład floty obsługującej te połączenia wchodzą autobusy typu Volvo, Scania, Setra, Solbus, Mercedes i Autosan. Pojazdy te zostały specjalnie oklejone, by wyróżniały się na tle innych przewoźników. Ma to symbolizować najwyższą jakość tych przewozów. Do obsługi tych połączeń zostali wybrani kierowcy o wysokiej kulturze osobistej i wysokich umiejętnościach zawodowych. W autobusach można skorzystać z bezprzewodowego Internetu, być może wprowadzony zostanie także catering. Bilety na połączenia PKS Express można kupić w Internecie. Autobusy zostały wyposażone w GPS, dzięki czemu można na bieżąco śledzić trasę autobusu wpisując na stronie PKS Express jego numer rejestracyjny.
Spółka taborem stoi
Strategiczną sprawą dla każdego przewoźnika jest tabor. Ubiegły rok można uznać za wyjątkowy udany dla PKS Białystok. Zakupiono w formie leasingu cztery fabrycznie nowe autobusy Volvo (3 szt. Volva 8700 i 1 szt. 9700). Odbudowano osiem Autosanów H9-21 oraz zakupiono dwa minibusy Mercedes Sprinter do obsługi połączeń z Warszawą. Nie udało się natomiast wypożyczyć kilkunastu autobusów przewożących do 30 osób z powodu braku ofert. W roku 2011 planuje się zakupić cztery autobusy miejskie do Sokółki i być może kilka autobusów międzymiastowych o liczbie miejsc około 30 oraz autokar dalekobieżny. Nadal będzie prowadzona odbudowa Autosanów H9-21. Najważniejszym jednak wydarzeniem bieżącego roku będzie zmiana właściciela spółki PKS Białystok. Cały czas firma czeka na decyzję: komunalizacja czy prywatyzacja.