PKP Intercity uruchamia autobusowy kurs do Wilna
PKP Intercity stara się w jak najlepszy sposób podążać za potrzebami swoich klientów. Oczywiście bierzemy pod uwagę również warunki ekonomiczne. I dlatego w miejsce zawieszonego pod koniec maja br. pociągu Balti, od 4 lipca do Wilna kursuje autobus PKP Intercity. O przyczynach powołania autobusowego połączenia oraz technicznych aspektach tego przedsięwzięcia rozmawiamy z Martą Wąsowską z PKP Intercity
– Czy istniała jakaś inna możliwość utrzymania połączenia kolejowego, może inny rozkład, inna oferta dla podróżnych? Czy badali Państwo to zagadnienie?
Przeprowadzone badania wykazały nierentowność tej relacji. Pociąg Balti z Warszawy do Wilna został zawieszony z powodów ekonomicznych. Pociąg cieszył się popularnością jedynie w okresie wakacyjnym, natomiast umowa podpisana przed uruchomieniem połączenia czynił go zupełnie nieekonomicznym dla PKP Intercity. Kursowanie co drugi dzień, brak składu LG (kolei litewskich) było przyczyna fiaska. Jedną z konsekwencji tej umowy było to, że strona polska ponosiła wszelkie koszty uruchomienia pociągu i utrzymania taboru. Druga strona ponosiła jedynie koszty przeprowadzenia pociągu na swoim terenie, swoich drużyn konduktorskich. Także sposób podziału przychodów z biletów między przewoźnikami w kraju powodował zmniejszanie rentowności.
Linie autobusowe, w większości przypadków, oferują pasażerom niższe ceny, ale dłuższą podróż i niższy komfort. W pociągu jest więcej miejsca, więcej przestrzeni, w czasie długiej i nużącej jazdy można nawet pospacerować… tego autobus nie zapewnia – co na to pasażerowie? Są też pasażerowie, którzy wola jeździć pociągiem, bo nie lubią jeździć autobusem ani latać samolotem teraz nie mają wyboru…
Autobusy Intercity to najnowsze, najwyższej klasy autokary z klimatyzacją, toaletą i fotelami lotniczymi. Tym, co nas wyróżnia spośród innych przewoźników autobusowych, to znacznie niższe ceny. A wszystko to dzięki temu, że na tej linii obowiązuje taryfa specjalna (oferta kolejowa). Cena biletu na linii Warszawa – Wilno to tylko 19,30 euro (ok. 80 zł w zależności od kursu pln / euro)) Warszawa-Kowno 15,70 euro (ok. 63 zł) a z Białegostoku odpowiednio 15,70 i 11,50 euro. Dzieci w wieku do 12 lat płacą połowę opłaty normalnej.
Z Warszawy można dojechać pociągiem do Berlina, Pragi, Bratysławy, Kijowa i Moskwy. W tej chwili Wilno stało się stolicą kraju sąsiadującego z Polską pozbawioną połączenia kolejowego z Warszawą. Czy taką sytuację można oceniać jako właściwą?
Tu trzeba wnieść małą poprawkę. Również z Kijowem Warszawa nie ma bezpośredniego połączenia pociągami spółki PKP Intercity. (kursują pociągi międzynarodowe innych przewoźników – przypis redakcji). Takie połączenie istnieje z Krakowa. Jak już było wspomniane, pociąg Balti został zawieszony z powodów czysto ekonomicznych. Intercity nie otrzymuje żadnych dotacji do przewozów i do tego pociągu nie mogliśmy już dłużej dopłacać. Ponieważ jednak wszyscy pasażerowie są dla nas ważni – pomyśleliśmy o komunikacji zastępczej – autobusie.
Jak powstawał rozkład jazdy? Czy brano pod uwagę mniejszą „odporność” transportu drogowego na złe warunki atmosferyczne?
Rozkład jazdy jest prawie wiernym odzwierciedleniem rozkładu, według którego jeździł pociąg. Po pierwszych doświadczeniach zrezygnowaliśmy z zatrzymywania się w Suwałkach, gdyż ani pora, ani frekwencja nie uzasadniały tego przystanku. Rozkład jazdy jest ułożony tak, aby podróżni, którzy przyjeżdżają z zagranicy późnym wieczorem, nie musieli nocować w Warszawie, tylko bez problemu mogli podróżować dalej do Wilna. Czas przejazdu autobusu jest o ok. 20 minut krótszy niż pociągu. Godziny odjazdu autobusów zostały tak zaplanowane, aby wziąć pod uwagę pogarszające się jesienią i zimą warunki pogodowe. Obecny – letni rozkład jazdy – od 18 września zmieni się minimalnie, tak abyśmy nie zostali zaskoczeni przez pogarszającą się aurę. Przekraczanie granicy z Litwą odbywa się w sposób bezproblemowy. Godzina przyjazdu na granicę – 4.30 rano – w dużym stopniu eliminuje kolejki autobusów i samochodów osobowych. Jeśli wszystkie dokumenty pasażerów są w porządku, odprawa nie przekracza 40 minut.
PKP Intercity do tej pory realizowało swoją działalność w oparciu o tory kolejowe, lokomotywy i wagony. Autobus to nowy środek transportu w Państwa firmie. Co decydowało o wyborze partnera – Biura Podróży Europa Express?
Przewoźnik został wybrany w rezultacie rozpisanego przetargu. Przy wyborze przewoźnika kierowaliśmy się nie tylko ceną, ale także rodzajem i dostępnością taboru oferowanego prze firmy startujące w przetargu. Przewoźnikiem jest Biuro Podróży Europa Express.
Jakie autobusy jeżdżą z Warszawy do Wilna? Ile pojazdów jest wykorzystywane do obsługi linii?
Są to autobusy marki Bova z silnikiem DAF. Jest to 48-mio miejscowy autokar wyposażony w klimatyzację, toalety i video. Wszystkie autobusy, które jeżdżą na trasie Warszawa – Wilno -Warszawa, są autobusami nowymi, zakupionymi od producenta, najstarszy ma nie więcej niż 4 lata. W przypadku naszej trasy zdarzyło się, ze jechał jeszcze Mercedes O404 i Scania Irizar, widoczna na zdjęciach. Autobusy Bova posiadają silniki DAF XE lub XF o mocy 340 – 380 KM. Wszyscy miłośnicy i zainteresowani szczegółami technicznymi powinni odwiedzić polskojęzyczne strony firmy, gdzie znajda mnóstwo interesujących ich informacji i ciekawostek (www.vdlbova.pl).
Jak wygląda obsługa pojazdów?
Za stronę techniczna odpowiedzialny jest przewoźnik autobusowy. Kierowcy autobusów wyposażeni są w komórki i w każdej chwili mogą skontaktować się ze swoimi dyspozytorami. W razie konieczności zostanie im udzielona każda pomoc. Mamy jednak nadzieję, że nie zaistnieje taka potrzeba.
Jak rozwiązano obsługę pasażerów? Kto zastępuje konduktorów z pociągu?
Bilety sprawdzane są przez kierowcę – a w Warszawie także przez konduktora. Można je kupić w kasach kolejowych praktycznie do ostatniej chwili odjazdu autobusu. Są dostępne we wszystkich kasach międzynarodowych, gdyż miejsca autobusowe znajdują się w naszym systemie rezerwacyjnym. Na Litwie bilety można kupić na dworcach w Wilnie i Kownie. Bilety tylko na powrót z Litwy można także dostać w naszych kasach międzynarodowych. Ponieważ autobus wyrusza późno w nocy (odjeżdża o 23.00 z Dworca Centralnego w Warszawie), pasażerowie w zasadzie zaraz po odjeździe zaczynają drzemać lub mocno spać. Całonocna podróż nie skłania do jedzenia czy picia. Tym bardziej, że ciągły ruch i zamieszanie spowodowane wydawaniem napojów czy przekąsek części pasażerów na pewno by przeszkadzał.
Jak rozwiązano zagadnienie czasu pracy kierowców? Czy w Wilnie mogą korzystać z odpoczynku?
Czas pracy i odpoczynku kierowcy jest zgodny z odpowiednimi regulaminami prawnymi. Za tę część umowy odpowiada nasz partner – przewoźnik autobusowy. W każdą podróż jeździ dwóch kierowców. Co prawda czas jazdy – 7,5 godziny nie wymaga takiego rozwiązania, ale dla bezpieczeństwa pasażerów (jazda trwa całą noc, zimą i jesienią będą gorsze warunki pogodowe) przyjęliśmy to rozwiązanie jako standard. Kierowcy najczęściej zmieniają się w okolicach Augustowa, ale decyzje podejmuję sami kiedy i ile zmian potrzebują.
Czy, opierając się na doświadczeniach z utworzonego połączenia Warszawa – Wilno, PKP Intercity zamierza uruchamiać następne linie autobusowe? Czy mogą Państwo zdradzić, w jakich kierunkach?
Jeśli zaistnieje konieczność zawieszenia kolejnych połączeń nie tylko międzynarodowych, ale również i krajowych, wtedy na pewno nie zostawimy naszych pasażerów bez bezpośredniego połączenia.
Maszynistom życzy się zawsze zielonych semaforów. Czego chciałoby sobie życzyć PKP Intercity dla swoich połączeń autobusowych?
Chcielibyśmy życzyć sobie szerokich, gładkich i suchych szos!
Dziękuję za rozmowę.
Szczegóły dotyczące Autobusu Intercity Warszawa – Wilno można znaleźć pod adresem : http://www.intercity.pl/209