Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

PKM Świerklaniec i Tarnowskie Góry złożyły hybrydowy wniosek

infobus
08.03.2017 09:27

PKM Świerklaniec i UM Tarnowskie Góry złożyły pod konieclutego br. wspólny wniosek o dofinansowanie w ramach ZIT. Wartość projektu to ponad17 mln złotych brutto. Równolegle wystartowało postępowanie przetargowe nazakup 10 szt. takich pojazdów, które prowadzi Przedsiębiorstwo KomunikacjiMiejskiej w Świerklańcu. Dodajmy, że przewoźnik obsługuje połowę przewozówzlecanych przez MZKP Tarnowskie Góry.

Przypomnijmy, że w sieci MZKP kursują już cztery hybrydy Volvo,jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pod koniec roku dołączą do nich kolejnedwie, a w 2018 roku – następnych osiem ekologicznych pojazdów.

– Nasz tabor jest jednym z najnowocześniejszych inajbardziej ekologicznych w Polsce. Posiadamy 80 autobusów, a średnia ich wiekuto 5,5 roku – mówi Grzegorz Wystemp, prezes zarządu PKM Świerklaniec. -Przewozy obsługują w przeważającej części MAN-y zakupione ze środków UniiEuropejskiej – spełniające normę euro 5 EEV, jak również autobusy marki Volvo,a wśród nich najbardziej ekologiczne cztery pojazdy hybrydowe – dodaje.

Kursujące po Tarnowskich Górach autobusy hybrydowe spełniająnormy Euro 6 i Euro 5. Pojazdy, w kolorach kojarzących się z przyrodą iczystym, ekologicznym środowiskiem, obsługują linie 1 i 64. Oferują teżpasażerom bezpłatną możliwość surfowania po internecie. Jeśli PKM i UrządMiejski otrzymają w tym roku unijne środki – łącznie będzie ich aż 14!

Hybrydowy przetarg

W obecnym przetargu PKM Świerklaniec chce kupić dwa autobusyo napędzie hybrydowym z kategorii pojazdów 9-metrowych oraz 8 autobusów12-metrowych. O tym posterowaniu napisaliśmy TUTAJ.

W zamówieniu określono m.in., że silnik spalinowy i silnik lubsilniki elektryczne napędu hybrydowego powinny móc pracować niezależnie odsiebie lub równocześnie, a cały napęd musi umożliwiać sposób eksploatacjipodobny do klasycznego napędu wysokoprężnego.

W ogłoszeniu przetargowym nie zawarto szacunkowej wartościzamówienia. Przewoźnik zadeklarował tam, że zamierza współfinansować zakup ześrodków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Śląskie RPO

W pierwszym, rozstrzygniętym już w ub. roku naborze wnioskówo dofinansowanie projektów związanych z transportem miejskim z RPO nie byłowspólnego przedsięwzięcia PKM Świerklaniec i UM Tarnowskie Góry.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania w pierwszymnaborze w tym zakresie znalazły się m.in.: zakupy taboru autobusowego przezsamorządowych przewoźników z Katowic i Sosnowca (wartości projektów toodpowiednio 139,4 mln zł i 129 mln zł) czy warty 60 mln zł projekt PKM-u zJaworzna (zakupu elektrycznych autobusów i potrzebnej infrastruktury).

Właśnie z tych środków PKM w Sosnowcu finansuje zakup ponad80 nowych autobusów, w tym 35 hybryd. Spółka korzysta już m.in. z dwóchhybrydowych solarisów. Sprawdzają się na tyle dobrze, że jeszcze w ub. rokuprzewoźnik planował zakup przy pomocy środków UE nawet 50 nowych hybryd(niezależnie od wozów elektrycznych).

Po weryfikacji kryteriów projektowych i analizie finansowej,spółka postanowiła jednak kupić 25 autobusów hybrydowych 12-metrowych oraz 10pojazdów z takim napędem 18-metrowych. Umowy z wyłonionym już dostawcą (będzienim Volvo) podpisano we wrześniu ub. roku.

Poza wozami hybrydowymi przewoźnicy z regionu kupująautobusy o napędzie klasycznym oraz elektrycznym. PKM w Sosnowcu w ramach swegoprojektu z końcem listopada ub. roku ogłosił przetarg na dostawę trzechautobusów elektrycznych. Ponad 20 pojazdów elektrycznych ma także jeździć weflocie samorządowego przewoźnika z Jaworzna.

Z kolei PKM w Katowicach ogłosił niedawno, że do 2020 r.kupi 85 nowych autobusów miejskich, w tym 20 elektrycznych. Zgodnie z tymiplanami 10 wozów elektrycznych ma zostać kupionych w 2018 r. przy wsparciu RPO,a kolejnych 10 w latach 2019-2020 przy dofinansowaniu z krajowego ProgramuOperacyjnego Infrastruktura i Środowisko. (PAP)