Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

PKM Sosnowiec zakupi koleje nowe niskopodłogowe autobusy

infobus
27.06.2006 11:44

Kontynuujemy cykl artykułów na temat projektów realizowanych przez polskie przedsiębiorstwa przy wsparciu Unii Europejskiej. W tym tygodniu chcielibyśmy zaprezentować Sosnowiec, w którym już niebawem pojawią się nowe autobusy. Między innymi na ten temat rozmawialiśmy z Piotrem Drabkiem, dyrektorem do spraw technicznych w PKM Sosnowiec.

Jelcz M121I PKM Sosnowiec, najnowsze zakupione Jelcze będą już wersją Mastero. Zdjęcie udostępnione dzięki życzliwości PKM Sosnowiec   Pulpit VDO w Jelczu M121I. Zdjęcie udostępnione dzięki życzliwości PKM Sosnowiec  Ikarus 280 po naprawie głównej 

Na początku przypomnijmy sobie cały projekt. Autobusy zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Zakup jest realizowany w ramach Projektu pn. „Modernizacja infrastruktury autobusowej transportu publicznego na terenie gmin: Będzin, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec”i obejmuje:
– 42 autobusy dwunastometrowe marki Jelcz M121I Mastero,
– 30 autobusów piętnastometrowych marki Solaris Urbino 15 (III generacji).
Obecnie na liniach komunikacyjnych objętych projektem jeżdżą już 4 nowe autobusy marki Jelcz M121I (zakupione w 2005r.), które można rozpoznać przede wszystkim po tym, ze posiadają oznakowanie (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne) zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej.
W ramach realizacji Projektu zostanie ponadto wykonany szereg prac budowlanych o szerokim zasięgu, obejmujących m.in. modernizację: prawie 300 przystanków autobusowych wraz z zatokami (na terenie: Gminy Sosnowiec –101 przystanków, Gminy Będzin –48 przystanków, Gminy Dąbrowa Górnicza –91 przystanków), dworca autobusowego w Sosnowcu przy ul. Mościckiego, a także wybudowanie nowej pętli przy ul. Kleeberga w Sosnowcu, sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. 11 Listopada –ul. Mjr. Hubala Dobrzyńskiego w Sosnowcu, sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Al. Blachickiego – ul. Kisielewskeigo w Sosnowcu.
Zakupione nowe autobusy będą sukcesywnie wprowadzane do eksploatacji w ramach realizacji Projektu oraz stanowić będą narzędzie służące do obsługi wytypowanych 22 linii komunikacyjnych. Realizacja Projektu pozwoli na wzrost atrakcyjności Zagłębia Dąbrowskiego poprzez: zmniejszenie zatłoczenia na drogach, poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego, itp. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 70 mln złotych, z czego 49,26% tych kosztów zostanie sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego.

W ramach zadania inwestycyjnego zostały wymienione wszystkie bramy wjazdowo - wyjazdowe  W ramach zadania inwestycyjnego została wymieniona infrastruktura grzewcza  MAN NG312 został zakupiony jako używany autobus

Autobusy marki Jelcz M121I Mastero, których w sumie będzie 42 zostaną wyposażone w nowoczesną jednostkę napędową typu IVECO NEF o pojemności skokowej ok. 5,9 dm3 i mocy 176 Kw spełniającą normy czystości spalania EURO 3. Do nowinek możemy zaliczyć układ, który będzie montowany w nowych jelczach, a mianowicie rejestrator istotnych parametrów autobusu w czasie rzeczywistym mających wpływ na pracę kierowcy –FM 200.
Natomiast piętnastometrowe Solarisy trzeciej generacji będą posiadać silniki typu DAF o mocy 228 KW również spełniające EURO 3. Obydwa typu autobusów będą współpracować z automatycznymi czterozakresowymi skrzyniami biegów, produkcji VOITH. Z dniem wejścia w życie dyrektywy 88/77 EWG (dotyczącej norm emisji zanieczyszczeń) w/w silniki zostaną zastąpione silnikami spełniającym normy EURO 4. Z dodatkowych opcji zostaną zamontowane w autobusach m.in.: systemy zliczania potoków pasażerskich w czasie rzeczywistym, systemy zapowiadania przystanków (wizualne jak i głosowej), oraz urządzenie KPP3- funkcjonalnie podobne do zamontowanego w Jelczu (FM200).

Nowa kotłownia  MAN NG312 przed siedziba PKM Sosnowiec

Pierwsze autobusy pojawią się na zajezdniach PKM-u Sosnowiec pod koniec sierpnia i będą to 4 sztuki Jelczy M121I oraz 3 sztuki Solariów Urbino 15. Kolejne autobusy będą się sukcesywnie pojawiać średnio co 4 tygodnie aż do grudnia 2007 roku. Całość projektu wiąże się oczywiście z wymiana taboru i tak Jelcze M121I zastąpią swoich starszych poprzedników, czyli Jelcze M11 oraz Ikarusy 260, a Solarisy U15 zastąpią z powodzeniem wysłużone Ikarusy 280. Ale i na tym nie kończy się modernizacja taboru, przedsiębiorstwo prowadzi również naprawy główne starszych autobusów i zakupuje w miarę nowoczesny jak na nasze warunki tabor używany.

MAN NL262 został zakupiony jako używany autobus  W ramach zadania inwestycyjnego zostały ocieplone wszystkie budynki oraz zostały wymienione wszystkie okna.

Wywiad z Piotrem Drabkiem, dyrektorem do spraw technicznych w PKM Sosnowiec.

Proszę opisać działalność Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Sosnowcu zostało utworzone aktem notarialnym w 1997 roku, z przekształcenia Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu, jako komunalnego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. Siedzibą Zarządu Spółki jest miasto Sosnowiec. Spółka posiada oddziały (zajezdnie autobusowe) w: Sosnowcu, Będzinie i Dąbrowie Górniczej. 100 % udziałów spółki posiadają gminy : Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin i Czeladź . Głównym zadaniem realizowanym przez Spółkę jest obsługa linii autobusowych komunikacji miejskiej –obsługujemy blisko 70 takich linii i wykonujemy rocznie 240-toma autobusami około 19 milionów wozokilometrów rocznie. W spółce jest zatrudnionych grubo ponad 800-set pracowników.

Proszę powiedzieć, co zdecydowało o wyborze w przetargu Jelczy M121I oraz Solarisów Urbino 15.

Przy opracowaniu Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia na w/w przetarg wykorzystaliśmy wszystkie nasze doświadczenia jakie mieliśmy z nowoczesnymi autobusami przy jednoczesnym zachowaniu zasad uczciwej konkurencji. W mojej ocenie typ i wyposażenie nowo zakupywanych autobusów w pełni odpowiadają naszym wymaganiom jak i wymaganiom naszych klientów. Zrezygnowaliśmy z skomplikowanych kryteriów oceny ofert pt. OCENA TECHNICZNA, a ciężar tej oceny przenieśliśmy do warunków przedmiotowych udziału w przetargu, co ostatecznie sprowadziło kryteria oceny ofert do: ceny i warunków gwarancji i przy tych kryteriach najkorzystniejsze okazały się oferty Wykonawców oferujących w/w autobusy. Przetarg udało się nam przeprowadzić bez protestów i odwołań Wykonawców jak również kontrola uprzednia, która została przeprowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nie wykazała żadnych naruszeń czy uchybień procedury przetargowej.

Jak sprawują się dotychczas zakupione Jelcze M121I?

Nie ma do nich większych zastrzeżeń, zachęcające jest zużycie paliwa, można powiedzieć, że Jelcze są liderem w PKM pod względem spalania paliwa, relatywnie spalają najmniej, na poziomie 30l na 100 km i w dół oczywiście są to dane za kilka ostatnich miesięcy i mam nadzieje że uda nam się je utrzymać, a może jeszcze z optymalizować w całym okresie eksploatacji . Na potwierdzenie, że autobusy się nie stwarzają większych problemów eksploatacyjnych mogę powiedzieć, że wykonują one średnio przebieg miesięczny wahający się w granicach 10-14 tysięcy kilometrów.

Jakie zadania PKM stawia sobie w najbliższym czasie?

Głównym zadaniem jest polepszenie jakości obsługiwanych linii poprzez:
– Radykalną wymianę wyeksploatowanego taboru autobusowego, na nowoczesny tabor
niskopodłogowy.
– Dalszy rozwój systemów informacji pasażerskiej poprzez stosowanie systemów
Informujących pasażerów w czasie rzeczywistym o przebiegu danej linii
komunikacyjnej w formie głosowej i wizualnej.
– Elektroniczny monitoring pracy kierowców, który daje nam możliwość zweryfikowania czasu przejazdów, postojów a w szczególności czy kierowca obsługiwał linię zgodnie z rozkładem jazdy.
– Odbudowę pozostałego taboru autobusowego poprzez , prowadzenie napraw głównych ze szczególnych uwzględnieniem przedziału pasażerskiego, czyli wymiana całego poszycia wewnętrznego (podłogi, laminatów poszyć bocznych i sufitu siedzenia siedzeń pasażerskich itd.) oraz montowanie elektronicznych systemów informacji pasażerskiej (w okresie ostatnich dwóch lat wykonano 17 takich napraw) oraz zakup używanych autobusów (w okresie ostatnich dwóch lat zakupiono 17 sztuk takich autobusów ).
– Kończymy 3 letnie zadanie inwestycyjne pn. Modernizacja Gospodarki Cieplnej w PKM Sosnowiec, w ramach tego zadania wymienione zostały: stare kotłownie węglowe i zastąpione nowoczesnymi kotłowniami olejowo-gazowymi, infrastruktura grzewcza, ponadto zostały użyte nowe wymienniki gazowe w postaci grzejników i nagrzewnic. Przeprowadzono szereg zadań termo-modernizacyjnych: zamurowania zbędnego szklenia, wymianę wszystkich okien starego typu na okna PCW z szybami zespolonymi, wymianę wszystkich bram wjazdowych na elektrycznie sterowane bramy rolowane, ocieplenie elewacji i stropodachów budynków. Wszystkie te działania w znakomitym stopniu ograniczyły koszty działalności i zdecydowanie podniosły standard pracy pracowników. Całość tego zadania zamyka się kwotą ponad 5 mln złotych, zadanie to zostało dofinansowane przez WFOŚiGW w Katowicach.

Dziękuję bardzo za czas poświęcony naszemu portalowi i życzę bezproblemowej eksploatacji nowych wozów, które niedługo pojawią się na zajezdniach PKM-u Sosnowiec.