PKM Gdynia uruchamia swoją stację tankowania CNG
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gdyni Sp. z o.o. w poniedziałek 31 maja 2010 r. uruchomiło nowowybudowaną stację tankowania sprężonego gazu ziemnego CNG zlokalizowaną w swojej zajezdni w Gdyni Kaczych Bukach, przy ul. Chwaszczyńskiej 169. Autobusy PKM w Gdyni zasilane gazem CNG, dzięki tej inwestycji, nie będą już musiały dojeżdżać na tankowanie do stacji przy ul. Hutniczej w Chyloni. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Kazimierz Gałkiewicz –prezes zarządu Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni, Grzegorz Dettlaff –dyrektor Pomorskiego Oddziału Przedsiębiorstwa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. oraz Marek Stępa –wiceprezydent Miasta Gdyni, który także jako pierwszy zatankował autobus przegubowy sprężonym gazem ziemnym. Oczywiście był to najnowszy MAN Lion`s City G CNG. Stacja tankowania sprężonego gazu ziemnego będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Godziny otwarcia stacji: od 8.00 do 16.00.
Spółka planuje w niedługim czasie zakup kolejnych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym. W tym roku zostały w tym celu ogłoszone dwa przetargi na zakup 4 przegubów, w tym pierwszy został anulowany, a w drugim –rozpoczęty w kwietniu – otwarcie ofert przewidziano na 14. czerwca.
PKM w Gdyni od trzech lat eksploatuje w sieci ZKM w Gdyni autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym –obecnie jest to 10 przegubowych autobusów MAN Lion`s City G CNG, które na co dzień najczęściej można spotkać na liniach: R, 147, 150, 152 i 171. Autobusy zasilane tym paliwem są tańsze w eksploatacji, emitują znacznie mniej toksycznych substancji, z dużym zapasem spełniając normę czystości spalin EURO-5. Pasażerowie zaś doceniają ich cichą pracę, gdyż poziom hałasu w autobusach zasilanych gazem jest mniejszy o 3 do 7 dB. Do wad eksploatowania autobusów zasilanych CNG należy zaliczyć wyższy koszt zakupu takiego pojazdu.
Według zgodnej opinii fachowców, CNG jest najbezpieczniejszym z dostępnych na rynku paliw, co wynika z faktu, że:
– temperatura zapłonu gazu jest dużo wyższa niż LPG, benzyny czy oleju napędowego i wynosi aż 650 st. C;
– CNG jest lżejszy od powietrza i w przypadku rozszczelnienia się instalacji, błyskawicznie ulatnia się.
W latach 2002-2009 liczba pojazdów zasilanych sprężonym gazem ziemnym na świecie wzrosła siedmiokrotnie z poziomu 1,5 mln do ponad 10,5 mln. Wzrosła też liczba stacji tankowania. Obecnie funkcjonuje prawie 16 tys. stacji CNG, z czego w Polsce PGNiG eksploatuje 31 stacji.
W wielu krajach, nie tylko europejskich wykorzystuje się w komunikacji miejskiej autobusy, napędzane sprężonym gazem ziemnym. Obecnie takie autobusy jeżdżą m.in. w Niemczech, we Francji, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii i Finlandii. Na terenie działania Gazowni Gdańskiej PGNiG autobusy CNG obsługują już komunikację miejską w Gdyni, Słupsku i Elblągu.