PKM Czechowice-Dziedzice ma wykonawcę projektu pod nowe ładowarki elektrobusów
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach będzie realizować inwestycje dofinansowane ze środków Unii Europejskiej z nowej perspektywy budżetowej.
Jedną z nich jest zakup ładowarek do autobusów elektrycznych. W pierwszej kolejności, przewoźnik potrzebuje programu funkcjonalno-użytkowego. Spółka ma już wybranych architektów, którzy to zaplanują.
PFU dla ładowarek
PKM ogłosił zapytanie ofertowe, które przedmiotem jest kompleksowe opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego w celu zakupu i zainstalowania infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych na potrzeby realizacji projektu pn. „Rozwój elektromobilnej komunikacji miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021- 2027.
Inną inwestycją, które PKM zamierza zrealizować w ramach dofinansowania z UE jest np. zakup i dostawa 4 fabrycznie nowych autobusów elektrycznych (zeroemisyjnych) klasy MAXI. W tym przypadku PKM dokonuje rozeznania cenowego.
Wymagania PKM
Wróćmy jednak do PFU ładowarek, gdzie zamawiający wymaga, aby dokument ten zawierał określenie szacunkowych kosztów budowy, rozbudowy i montażu elementów wchodzących w skład inwestycji z uwzględnieniem podziału na zadania. Wykonawca PFU odpowiedzialny będzie za dokonanie niezbędnych uzgodnień, wykonanie analiz, opinii, ekspertyz, raportów, uzyskanie decyzji, warunków technicznych w zakresie niezbędnym do opracowania założeń technicznych i funkcjonalnych. PFU powinien składać się z części opisowej i rysunkowej. Część opisowa ma stanowić opis wymagań zamawiającego w stosunku do przedmiotu zamówienia w zakresie:
- przygotowania terenu budowy,
- architektury,
- konstrukcji,
- instalacji,
- wykończenia,
- zagospodarowania terenu na działkach wskazanych przez zamawiającego (również w formie wizualizacji),
- wskazanie jakiego typu pozwolenia są wymagane do przeprowadzenia zadania.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Pięciu chętnych
20 marca PKM pozyskał 5 ofert od firm chętnych do wykonania PFU. Pochodzą one od:
- Collect Consulting S.A. – cena 142 680,00 PLN,
- Eco Energy Poland Mariusz Staniek – cena 92 742,00 PLN,
- LPW Engineering sp. z o.o. – cena 123 000,00 PLN,
- Pracownia Architektoniczno-Urbanistyczna A3 – cena 19 188,00 PLN,
- Thinkit Consulting sp. z o.o. – cena 24 600,00 PLN.
Ceny ofert są mocno zróżnicowane, zatem zamawiający miał w czym wybierać. Ocenie podlegała wyłącznie cena. PKM nie podał kwoty, jaką chce przeznaczyć na PFU. Ostatecznie wybór padł na Pracownię Architektoniczno-Urbanistyczną A3 i to ten podmiot przygotuje PFU dla PKM. Dodajmy, że umowa planowo miała być podpisana jeszcze w marcu.
Więcej informacji o PFU można uzyskać na stronie: https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/ogloszenia/186261?sekcja=ogloszenie