Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

PIGTSiS: Przedłużanie ważności zezwoleń na wykonywanie przewozów

infobus
27.03.2007 21:04

21 marca br. PIGTSiS wysłała pismo do Pana Macieja Wrońskiego, Dyrektora Departamentu Dróg i Transportu Drogowego w Ministerstwie Transportu w sprawie przedłużania ważności zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych oraz propozycji zmian w ustawie o transporcie drogowym dotyczących procedur wydawania zezwoleń, gdy dotychczasowy przewoźnik zaprzestaje realizować przewozy w związku z ogłoszeniem upadłości lub zrzeka się posiadanego zezwolenia. Oto treść tego listu:
Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie, w nawiązaniu pisma wystosowanego przez Departament Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi (l. dz. GK.II-54340/07 z 9 marca 2007 r.), które PIGTSiS także otrzymała do wiadomości, uprzejmie przedstawia swoje stanowisko w tej sprawie:
1. Na jakiej podstawie prawnej Urząd Marszałkowski oczekuje, aby przewoźnik zwracał do samorządu dotychczas posiadane zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób w przypadku utraty ich ważności? Przepisy określone w art. 24 Ustawy o transporcie drogowym nie wymagają zwrotu zezwoleń po ich wygaśnięciu. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 19992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 175, poz. 1440 z późn. zm) zezwolenia są podstawą do ubiegania się o dopłaty. Z powodów księgowych i podatkowych dokumenty te muszą być przechowywane przez przewoźnika przez okres kolejnych 5 lat po upływie okresu, w jakim obowiązywały. W związku z powyższym nie mogą one być zwracane organom wydającym zezwolenia.
2. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni próbą przejścia przez Urząd Marszałka w Łodzi do porządku nad 3-4 miesięcznymi
terminami załatwiania przewoźnikom zmiany zezwoleń. Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje terminy 30 dniowe a przecież nie są to sprawy skomplikowane i nie trzeba prowadzić postępowań wyjaśniających, które uzasadniałyby przedłużenie terminu o kolejne 30 dni. Sprawa przecież jest prosta – komunikacja istnieje i powinna dalej istnieć a więc należy tylko tak zorganizować pracę urzędników, aby „przerobili’ dostarczone dokumenty i w terminie max. 30 dniowym wydali stosowną decyzję zmieniającą termin ważności dotychczas posiadanego zezwolenia.
3. Aby uporządkować sprawę przedłużania ważności posiadanych przez przewoźników zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych i regularnych specjalnych proponujemy, aby jednak dokonać pilnej zmiany przepisów ustawy o transporcie drogowym.
Drugim zagadnieniem, które wymaga pilnej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, jest brak procedur wydawania nowych zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych w krajowym transporcie drogowym w przypadku, gdy dotychczasowy przewoźnik zaprzestaje realizować przewozy w związku ze zgłoszeniem wniosku o ogłoszenie upadłości lub ogłoszeniem upadłości albo zrzeka się posiadanego zezwolenia. Takie sytuacje zaczynają się coraz częściej powtarzać i organy wydające zezwolenia nie wiedzą jak w bardzo krótkim czasie doprowadzić do zapewnienia komunikacji dotychczasowym pasażerom, o ile ich przewozu nie można zapewnić w ramach pozostałych istniejących linii komunikacyjnych.
W tych dwóch sprawach proponujemy następujące zmiany ustawy o transporcie drogowym:
a) w art. 18 dodać ust. 1c w brzmieniu:
„1c. W przypadku, gdy przewoźnik posiadający zezwolenie na wykonywanie krajowych przewozów regularnych na liniach komunikacyjnych o długości do 100 km, zaprzestaje realizować przewozy w związku ze zgłoszeniem wniosku o ogłoszenie upadłości lub ogłoszeniem upadłości albo zrzeka się posiadanego zezwolenia, właściwy organ, o ile występują takie potrzeby przewozowe: może zobowiązać jednego z przewoźników realizujących przewozy regularne na tym obszarze do dalszej realizacji tych linii komunikacyjnych, na warunkach finansowych wzajemnie uzgodnionych –w tym zakresie organ wydaje przewoźnikowi zezwolenie, czas ściśle określony nie dłuższy niż 30 dni;w tym zakresie nie stosuje się przepisów określonych w art. 22, ust. 1, art. 22a, ust. 3 oraz w art. 41, ust. 1 niezwłocznie zwraca się do innych przedsiębiorców realizujących regularne przewozy osób pomiędzy miejscowościami obsługiwanymi przez dotychczasowego przewoźnika o złożenie wniosku o przejęcie w całości lub części tej komunikacji – tym zakresie organ wydaje przewoźnikowi zezwolenie, czas nie dłuższy niż określony w poprzednim zezwoleniu;w tym zakresie nie stosuje się przepisów określonych w art. 22, ust. 1, pkt 3, art. 22a, ust. 3 oraz w art. 41, ust. 1.’
b) w art. 18 dodaje się ust. 1d w brzmieniu:
„1d. W przypadku przedłużenia terminu ważności zezwolenia, na kolejny okres nieprzekraczający 5 lat, przewoźnik powiadamia organy, które obecnie byłyby właściwe do uzgadniania wydania lub zmiany tego zezwolenie.’
c) w art. 21 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, na wniosek przedsiębiorcy, w zezwoleniu przedłuża się termin jego ważności na kolejny okres nieprzekraczający 5 lat, o ile nie zaistniały okoliczności, o których mowa w art. 23 pkt 2 i art. 24 ust. 4.
d) w art. 21 dodaje się ust. 4 w brzmieniu:
„4. Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, przedsiębiorca załącza oświadczenie informujące o tym, które z poprzednio złożonych dokumentów są nadal aktualne oraz dołącza tylko te spośród dokumentów wymienionych w art. 22, które utraciły ważność lub stały się nieaktualne.’
e) w art. 22a dodaje się ust. 3a w brzmieniu:
„3a. W przypadku, o którym mowa w art. art. 21, ust. 3, o ile nie ulega zmianie dotychczas załączony do zezwolenia rozkład jazdy, organ nie przeprowadza analizy, o której mowa w ust. 3.’
Uprzejmie prosimy Pana Dyrektora o jak najszybsze nadanie biegu tym sprawom przy okazji najbliższych możliwości.