Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Pierwszy taki autobus na świecie. W RCKiK Katowice!

infobus
23.06.2018 07:00

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wKatowicach odebrało właśnie pierwszy z dwóch autobusów elektrycznych markiSolaris dwóch mobilnych punktów poboru krwi zbudowanych na bazie elektrycznychSolarisów Urbino 8,9LE. To pierwsze tego typu zamówienie na świecie, którezostanie zrealizowane w całości do końca 2018 roku.

Wampir nie taki straszny

Elektryczne autobusydo poboru krwi dla katowickiego oddziału RCKiK wyposażone są w napędelektryczny zasilany z baterii o pojemności 160 kWh. Zmagazynowany prąd wbateriach ma umożliwić minimum sześciogodzinny postój przy włączonym ogrzewaniulub klimatyzacji wraz z włączonymi odbiornikami pokładowymi o mocy do 4 kW orazprzejechanie minimum 160 kilometrów dziennie. Oprócz autobusów dostarczonezostaną także urządzenia służące do ładowania akumulatorów. Żywotnośćakumulatorów producent przewiduje na bezpieczną 10-letnią eksploatację.

Wnętrze autobusówprzystosowano dla potrzeb pobierania krwi -zgodnie z projektem opracowanym przez RCKiK w Katowicach. Opróczspecjalnych foteli dla krwiodawców, w ambulansach znajdą się także: gabinet lekarski, wyposażeniespecjalistyczne, część recepcyjna i niewielka część gastronomiczna. Całość jestklimatyzowana. W pojazdach zamontowano m.in. rolety i zewnętrzne markizy, aoświetlenie wykonano w technologii LED.To pierwsze tego typu zamówienie na świecie, które zostanie zrealizowane dokońca 2018 roku. Pierwszy elektryczny wampir na bazę przy ulicy Raciborskiejzostał dostarczony kilka dni temu, a kolejny przyjedzie w grudniu. Wartoprzypomnieć, że jest to jak do tej pory jedyny europejski projekt elektrycznychautobusów służących do poboru krwi.

Od czego się zaczęło?

Przypomnijmy, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa iKrwiolecznictwa w Katowicach ogłosiło przetarg na dostawę dwóch elektrycznychambulansów w zeszłym roku. 4 lipca ubr. otwarto jedyną ofertę, która wpłynęła wpostępowaniu. Przedstawił ją Solaris Bus&Coach z Bolechowa. Za dwaelektryczne Urbino 8,9LE w unikatowej wersji producent z Bolechowa chciałzainkasować 6.146.310 zł brutto. Dało to cenę jednostkową na poziomie 2.498.500zł netto za jeden pojazd. Propozycja Solarisa zmieściła się w kosztorysie,który założyło katowickie RCKiK. Centrum na zakup chciało wydać maksymalnie6.875.700 zł brutto i to im się oczywiście idealnie udało.

Długoletnia współpraca

Warto równieżnadmienić, że współpraca z wielkopolskim producentem elektrycznych wampirówtrwa już ponad 20 lat. W 1996 r. fabryka w Bolechowie dostarczyła do RCKiK w Katowicach pierwszy polski ambulans do pobierania krwi,wybudowany na bazie wysokopodłogowego autokaru turystycznego – wówczas Neoplan N316 Transliner.