Pierwsze zakopiańskie autobusy elektryczne pojadą do Kuźnic
Zakopane planują jeszcze w tym roku ogłosić przetarg na nowe autobusy elektryczne, na które dostało dofinansowanie z programu Zielony Transport Publiczny 2021.
O umowie z Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska na zakup trzech elektrobusów Plus ładowarki pisaliśmy TUTAJ. Zakup autobusów, ładowarek, specjalistycznego oprogramowania i szkolenia kierowców, ma to kosztować prawie 11 mln zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przekaże 7 mln 200 tys.
Elektryki pod Giewontem
Zakopane pozyskało dofinansowanie na zakup trzech autobusów z napędzie elektrycznym, wraz z infrastrukturą niezbędną do utrzymania i właściwej eksploatacji nowego taboru, czyli kompletem ładowarek. Dodatkowo projekt zakłada dostawę i instalację oprogramowania do zdalnego zarządzania procesem ładowania i monitorowania stanu pracy poszczególnych stacji ładowania, a także przeszkolenie pracowników przewoźnika.
Pojazdy mają kursować na trasie Spyrkówka – Dworzec PKP – Kuźnice.
-„Rejon Kuźnic leży w granicach parku narodowego, więc naturalnym dla nas wydaje się, żeby tam właśnie wprowadzić ekologiczne pojazdy, które nie produkują spalin – powiedział Tomasz Filar, wiceburmistrz Zakopanego
Nowe autobusy pojawią się na zakopiańskich ulicach równolegle z zakończeniem prac budowlanych przy parkingu na Spyrkówce, a także przy nowym placu w Kuźnicach.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Pozytywne testy
Przypomnijmy, że autobusy elektryczne (Solaris Urbino 8,9 LE electric, MAN e-TGE Combi, ARP Pilea 8,6) były już testowane na zakopiańskich ulicach. Testy wypadły pomyślnie. Jak jednak zaznacza Tomasz Filar, miasto chce kupić autobusy 12-metrowe , czyli pojazdy dłuższe niż te dotychczasowe poruszające się po Zakopanem.
Urząd miasta planuje ogłosić przetargi na dostawę elektrobusów jeszcze w tym roku. Zdaniem urzędników na wyprodukowanie pojazdów trzeba obecnie czekać ok. 12 miesięcy, dlatego Zakopane spodziewa się nowych pojazdów na początku 2023 roku.
Na koniec dodajmy, że w ostatnich latach Gmina Miasto Zakopane kładzie szczególny nacisk na usprawnianie i rozwój infrastruktury transportowej oraz poprawę jakości komunikacji w mieście. Oprócz zadań związanych z przebudową dróg, realizowane są inwestycje w infrastrukturę obsługi podróżnych, a prowadzona rozbudowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych w rejonie Dworca PKP oraz w Kuźnicach za kilka lat oferować będzie możliwości powiązania wielu środków transportu. Plan rozwoju infrastruktury zakłada również wdrożenie bezemisyjnego transportu zbiorowego, który przyczyni się do poprawy jakości komunikacji w mieście.