Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Pierwsze silniki Euro 4 na rynku (1) – Scania

infobus
07.10.2004 17:50

W trakcie konferencji prasowej zwołanej podczas trwania targów IAA w Hanowerze, kierownictwo Scanii zaprezentowało strategię firmy w dziedzinie rozwoju silników Diesla w najbliższych latach. Bardziej precyzyjne dawkowanie paliwa oraz nowe technologie, takie jak EGR (recyrkulacja spalin) umożliwią w najbliższym czasie spełnienie przez silniki wysokoprężne norm ekologicznych Euro 4 i Euro 5. Już obecnie, niektóre silniki Scanii są oferowane w wersji spełniającej normy Euro 4.

Scania, jako jeden z pierwszych producentów silników, wprowadziła na rynek jednostkę spełniającą normy Euro 4. Jest to 12-litrowy silnik o mocy 420 KM„Scania jest jedynym producentem ciężarówek dużej ładowności, który już obecnie dostarcza klientom pojazdy z silnikami Euro 4. Dotąd, wyprodukowaliśmy ok. 250 takich ciężarówek, wyposażonych w silniki o mocy 420 KM.” – powiedział Gunnar Rustad, dyrektor działu handlowo-serwisowego. „Układ EGR umożliwia pogodzenie utrzymania zużycia paliwa na takim samym poziomie, jak w dotychczas stosowanych jednostkach Euro 3, z wygodą użytkowania. Dzięki niemu, klienci Scanii będą mogli nadal tankować zwykły olej napędowy, bez potrzeby nabierania do zbiorników dodatkowych substancji.” – dodał Hasse Johansson, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Scanii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kombinacji kilku różnych technologii, opracowanych przez Skanię. Układ schładzania i recyrkulacji spalin (EGR) pozwala zmniejszyć temperaturę panującą w cylindrze podczas spalania, co wpływa na znaczne ograniczenie produkcji tlenków azotu w komorze spalania. Z kolei zastosowanie układu wtrysku wysokociśnieniowego (Scania HPI) pozwala na redukcję emisji cząstek stałych. Ponadto, w niektórych silnikach zostanie użyty system turbocompound, który pozwala z jednej strony zwiększyć wydajność spalania, a z drugiej strony daje możliwość precyzyjnego regulowania ilości spalin, które w ramach recyrkulacji mają znaleźć się w cylindrze. Dzięki temu połączeniu, silniki Scanii mogą spełnić normy Euro 4 bez konieczności dodatkowego oczyszczania w układzie wydechowym – emisja spalin zostaje ograniczona już u źródła, w komorze spalania. Redukcja emisji tlenków azotu powstających podczas spalania zazwyczaj wiąże się ze wzrostem zużycia paliwa. Jednak dzięki zastosowaniu opisanej powyżej kombinacji różnych rozwiązań, możliwe było utrzymanie poziomu zużycia paliwa w jednostkach Euro 4 na dotychczasowym poziomie. Ponadto, nie ma potrzeby tankowania żadnych dodatkowych substancji, co oznacza, iż koszty eksploatacji nowych silników nie wzrosły w porównaniu do jednostek Euro 3.

Spełnienie przez ten silnik norm Euro 4 było możliwe m.in. dzięki zastosowaniu układu schładzania i recyrkulacji spalin (EGR)...Pełna gama silników Scania Euro 4 za rok

Planuje się, iż pełna gama silników Scania Euro 4 pojawi się na rynku jesienią 2005 r. Jednostki o rzędowym układzie cylindrów, będą wyposażone w wymienione już systemy ECR i HPI, a także bezobsługowe katalizatory utleniające, zintegrowane z tłumikiem. Niektóre jednostki będą dodatkowo wyposażane w układ turbocompund. Silniki rzędowe nie będą więc musiały posiadać dodatkowych zbiorników na roztwór mocznika (AdBlue), dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie większych zbiorników paliwa. W przypadku jednostek widlastych, aby zapewnić odpowiednią wydajność układu chłodzenia, Scania przewiduje użycie dodatkowo systemu selektywnej redukcji katalitycznej SCR (selective catalytic reduction), co wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych zbiorników na AdBlue. Pojazdy te można więc będzie użytkować tam, gdzie infrastruktura zapewnia możliwość tankowania tego płynu.

...oraz układu wtrysku wysokociśnieniowego HPI (High Pressure Injection), do którego używane są specjalne wtryskiwaczeSilniki Euro 5 już w 2006 r.!

Już w 2006 r. Scania wprowadzi do oferty trzy jednostki napędowe spełniające normy Euro 5, korzystające z układu SCR – po jednym zakresie mocy dla silników 5-, 6- i 8-cylindrowych. Dzięki temu, przewoźnicy będą mogli korzystać z ulg podatkowych przewidzianych dla pojazdów spełniających ostrzejsze normy ekologiczne, niż aktualnie obowiązujące. Pełna gama silników spełniających standardy Euro 5 powinna pojawić się mniej więcej rok później, a więc dużo wcześniej, niż planowane na 2009 rok wprowadzenie w życie tejże normy. Będzie się to jednak wiązało z modernizacją całej palety oferowanych jednostek, polegającą głównie na zastosowaniu systemu Common-Rail oraz nowego układu wtrysku superwysokociśnieniowego XPI (eXtra high Pressure Injection), który umożliwi precyzyjną kontrolę nad procesem spalania na każdym etapie. Wszystkie jednostki Euro 5 – zarówno rzędowe, jak i widlaste – będą wyposażone w układy XPI, EGR i katalizator utleniający.

Już za rok na rynku pojawi się pełna gama jednostek Euro 4 Scanii. Część z nich zostanie wyposażona w układ turbocompoundCo dalej z silnikami Diesla?

Dzięki niskiemu zużyciu paliwa, silniki Diesla pozostaną w najbliższych latach podstawowym źródłem napędu samochodów użytkowych dużej ładowności. Połączenie kilku nowoczesnych rozwiązań technicznych umożliwi zmniejszenie emisji spalin w tego typu silnikach do poziomu, przy którym głównym problemem będzie redukcja emisji dwutlenku węgla. Przyszłością silników wysokoprężnych będzie zastosowanie mieszanek oleju napędowego i biopaliw, a nawet syntetycznego oleju, produkowanego na bazie gazu ziemnego lub odpadów biologicznych.

W dalszej perspektywie, Scania przewiduje wprowadzenie silników Diesla pracujących na zasadzie HCCI (homogeneous charge compression ignition – zapłon samoczynny jednorodnej mieszanki), w których jednolita mieszanka paliwowo-powietrzna powstaje – podobnie, jak ma to miejsce w silnikach benzynowych – jeszcze poza komorą spalania. Zapłon mieszanki następuje jednak poprzez jej sprężenie, tak jak w tradycyjnych silnikach Diesla.

Wprowadzane obecnie, jak i będące w fazie badań, nowe rozwiązania techniczne, pozwalają Scanii ze spokojem patrzeć w przyszłość, zapewniając możliwości rozwoju produkowanych obecnie jednostek napędowych do pojazdów dużej ładowności na najbliższe 10-15 lat.

Zdjęcia w artykule pochodzą z firm Scania i Pentech.