Pierwsze rejestracje używanych autobusów od stycznia do maja 2012 r.
Najnowszy raport o rejestracjach autobusów w Polsce przygotowano we współpracy firm „JMK analizy rynku transportowego”z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego na podstawie analizy danych o pierwszych rejestracjach używanych autobusów Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). W okresie od stycznia do maja br. odnotowaliśmy nieznaczny spadek (- 0,9%) liczby pierwszych rejestracji używanych autobusów, które zostały sprowadzone do Polski. Krajowi przewoźnicy zaimportowali łącznie 1301 pojazdów z zagranicznych wtórnych rynków (łącznie o dmc poniżej 3,5t i powyżej) –o 12 szt. mniej niż przed rokiem. W tym okresie największą popularnością cieszyły się następujące kategorie pojazdów:
– autobusy turystyczne –457 szt., czyli czyli o 6 szt. mniej niż przed rokiem;
– autobusy międzymiastowe –370 szt., czyli o 13 szt. więcej niż przed rokiem (+ 3,6%);
– MINI (poniżej 8 ton DMC) –273 szt., czyli o 55 szt. mniej niż przed rokiem (- 16,8%);
– autobusy miejskie –192 szt., czyli o 28 szt. więcej niż przed rokiem (+ 17,1%)
– autobusy szkolne –1szt., czyli bez zmian w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku.
To oznacza cały czas bardzo stabilną sytuację na rynku autobusów używanych sprowadzanych do Polski. Strategiczny tutaj segment pojazdów turystycznych wykazuje idealną równowagę, natomiast spadek w segmencie MINI jest równoważony przez wzrost w kategorii pojazdów miejskich.
Lista rankingowa marek
Tegoroczne dane CEP pokazują, że wśród używanych autobusów sprowadzanych do Polski niepodzielnie prowadzi marka Mercedes-Benz. W ciągu 5 miesięcy br. zarejestrowano aż 424 pojazdy z logo niemieckiego producenta (32,6% udziału w rynku), w tym najwięcej minibusów –aż 211 szt. (oczywiście z modelami Sprinter i Vario na czele). Drugie miejsce z wynikiem 198 zarejestrowanych autobusów zajmuje marka Renault, a tuż za nią znajduje się Setra (druga marka koncernu Daimler Buses) z rezultatem 191 pojazdów. Co ciekawe taki układ powiela aktualną strukturę rankingu nowych autobusów, gdzie prowadzi Mercedes-Benz, a trzecia jest właśnie …Setra. Drugie miejsce wśród nowych autobusów zajmuje Solaris, natomiast w zestawieniu używany marek ta pozycja należy do marki Renault, która nie występuje w pierwszej siódemce wśród fabrycznie nowych autobusów. Jak widać jednak cieszy się ona sporą popularnością na rynku sprowadzanych z zagranicy pojazdów używanych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Tak w skrócie prezentują się dane dotyczące polskiego rynku autobusowego po 5 miesiącach br. Szczegółowe dane można zaprenumerować na stronie JMK (http://infobus.pl/rynek/full/analizy_jmk.html), natomiast więcej informacji o rynku pojazdów użytkowych w naszym kraju można znaleźć na stronie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (http://www.pzpm.org.pl).