Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Pierwsze rejestracje nowych autobusów w Polsce (01-11.2012)

infobus
12.12.2012 21:50
Prezentujemy najnowsze autobusowe analizy PZPM i JMK na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (MSW). W ciągu jedenastu miesięcy br. odnotowaliśmy znaczący spadek (- 10,4%) liczby rejestracji nowych autobusów w Polsce. Krajowi przewoźnicy zakupili łącznie 1175 autobusów, licząc razem segmenty do 3,5t i powyżej, czyli aż o 136 szt. mniej niż rok wcześniej. Biorąc pod uwagę skumulowany rezultat od początku roku wzrost utrzymywał się jeszcze do sierpnia. Dwucyfrowe spadki w lutym i od maja do chwili obecnej przełożyły się na ujemny skumulowany rezultat. Decydujący okazał się wrzesień, kiedy zarejestrowano zaledwie 61 autobusów blisko trzy razy mniej niż rok wcześniej. Zestawienie poszczególnych miesięcy wyraźnie pokazuje, że do maja br. na polskim rynku autobusowym –szczególnie w kategorii autokarów –panowała świetna koniunktura, która zakończyła się w sierpniu, kiedy rynek zaczął notować ujemny bilans w porównaniu do 2011 r. To załamanie można tłumaczyć negatywnym oddziaływaniem segmentu autobusów miejskich, który w tym roku odczuwa brak dużych kontraktów z unijnym wsparciem. Spadek w tej grupie w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, zbliżył się do – 40%. I niestety ta tendencja cały czas się pogłębiała.
Rejestracje nowych autobusów w Polsce w ciągu 11. miesięcy 2012 r –wg marek
Szacujemy, że w dalszej część roku nowe rejestracje na polskim rynku autobusowym zamkną się na minusie. Wskazuje na to głównie sytuacja w najważniejszym dla polskiego rynku, segmencie autobusów miejskich, w którym do tej pory zarejestrowano 503 pojazdy –czyli aż o 304 szt. (- 37,7%) mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spodziewamy się, że spadkowy trend będzie się jeszcze nasilał z miesiąca na miesiąc –niezależnie od realizacji najważniejszych tegorocznych kontraktów: dla Warszawy (łącznie 105 szt.) i dla Rzeszowa (50 szt.) Najwięcej w ciągu 11 miesięcy br. nowych autobusów miejskich zarejestrowały następujące miasta: Warszawa 84szt., Białystok 35 szt., Lublin 35 szt., Kraków 30 szt., Świerklaniec i Wałbrzych po 20 szt., Kielce 16 szt., PKM Katowice , MPK Poznań, KM Płock i Szczecin po 15 a MZK Biała Podlaska i Puławy oraz PKM Gliwice po 12 szt.
Rejestracje nowych autobusów w Polsce w ciągu 11. miesięcy 2012 r –wg marek
Natomiast paradoksalnie w pozostałych segmentach autobusowego rynku panuje fala wzrostów sprzedaży i to one utrzymywały pozytywny bilans całego rynku przez pierwszych 8 miesięcy roku. We wrześniu ich połączone siły skapitulowały przed rosnącym, ujemnym bilansem segmentu pojazdów miejskich. W segmencie minibusów (poniżej 8 ton DMC) zarejestrowano od stycznia do listopada br.  354 pojazdy, czyli o 12% więcej niż przed rokiem. Bardzo dobra sytuacja panuje też w segmencie autobusów turystycznych, gdzie w ciągu 11 miesięcy br. zarejestrowano łącznie aż 241 autokarów! To o 112 szt. więcej niż przed rokiem (+ 86,8%)! Na tak dobry wynik wpłynęły głównie zakupy nowych pojazdów pod kątem EURO 2012 (przede wszystkim przez spółki Raf Trans i Sindbad), jak i realizacja tegorocznej części kontraktu na 38 nowych autokarów dla firmy PolskiBus. A przed nami jeszcze rekordowe dostawy dla Wojska Polskiego, które zamówiło łącznie 27 autokarów Mercedes-Benz Tourismo. Wszystkie do końca grudnia powinny znaleźć się w koszarach ale nie znajdzie to odzwierciedlenia w dostępnej dla analiz części CEP.
Rejestracje nowych autobusów w Polsce w ciągu 11. miesięcy 2012 r –udziały marek w rynku
W segmencie autobusów międzymiastowych od stycznia do listopada br. zarejestrowano 75 pojazdów, czyli o 27,1% więcej niż rok wcześniej. Odnotowany wzrost to bardzo dobry sygnał dla całego rynku, który świadczy o powolnym podnoszeniu się tego segmentu. W przyszłości –wzorem naszych sąsiadów –być może będzie strategiczny dla całego rynku. Teraz jest jednym z najsłabszych, ale na plusie. Na zakończenie pozostaje jeszcze segment pojazdów szkolnych. W 2012 r. CEP zarejestrował dwa gimbusy marki Autosan, a w zeszłym roku –żadnego. Jak widać tego typu fabrycznie nowe pojazdu cieszą się śladowym zainteresowaniem gmin, które zdecydowanie wolą do potrzeb przewozu dzieci inwestować w używane autobusy sprowadzane z Europy Zachodniej. Podsumowując –polski rynek autobusów jak pokazują dane z listopada pogłębia się w kryzysie coraz bardziej. Czas dekoniunktury rozpoczął się w sierpniu. Rynek przekroczył wtedy poziom zero. .. Nie wystarczył rozpędzony segment pojazdów turystycznych wraz z autobusami międzymiastowymi oraz MINI, które osiągnęły swoje maksimum i teraz zostały zepchnięte do defensywy przez pogrążony w kryzysie segment miejski. Z miesiąca na miesiąc pogłębia on swoją stratę do zeszłorocznego, zresztą doskonałego rezultatu. Na zakończenie roku spodziewamy się ogólnego spadku liczby rejestracji nowych autobusów nawet 15- 20% w porównaniu do 2011 r., kiedy łącznie sprzedano w naszym kraju 1561 szt.
Rejestracje nowych autobusów w Polsce w ciągu 11. miesięcy 2012 r –udziały marek w rynku
Lista rankingowa marek
Po 11. miesiącach 2012 r. liderem polskiego rynku została marka Mercedes-Benz, która zarejestrowała 399 autobusów, wliczając zabudowy podwozi rejestrowane również pod inną marką. To wynik wyższy o 4,2% niż przed rokiem. Niemiecka marka skupiła 34-procentowy udział w rynku. Rok wcześniej było to 29%. W prezentowanym zestawieniu Mercedes-Benz obejmuje zarówno sprzedaż EvoBus Polska, jak i część licznych lokalnych firm zabudowujących. O ile pierwsza z tych firm sprzedaje wyłącznie w segmentach miejskim, międzymiastowym i turystycznym, tak krajowe firmy nadwoziowe działają w segmencie MINI. Biorąc pod uwagę zabudowy, które udaje się wyróżnić w danych rejestracyjnych, po 11. miesiącach br. najlepiej wypadła spółka CMS-Auto (57 szt.) przed Auto-Cuby (34 szt.) i Mercus (34 szt.) Wracając do rankingu marek, drugie miejsce w generalnej klasyfikacji zajmuje Solaris Bus &Coach z wynikiem 243 szt. (20,7% udziału), trzecią pozycję ma Autosan (71 szt. i 6% udziału). Polskiego producenta „goni”MAN z rezultatem 69 szt. i 5,9% udziału. Inaczej szczyt listy rankingowej wygląda gdy firmy zabudowujące ujmiemy odrębnie. Wtedy Solaris stoi na szczycie podium z wynikiem 243 szt. przed Mercedes-Benz (214 szt. i 18,2% udziału) i Autosanem. Dalsza klasyfikacja przedstawia się podobnie jak w przypadku marek.