Pierwsze konińskie elektryki i hybrydy już na liniach
Niskoemisyjny, ekologiczny transport publiczny w Koniniestał się faktem!
W poniedziałek, 1 czerwca, na ulice Konina wyjechały noweautobusy elektryczne (6 sztuk) i hybrydowe (6 sztuk). Wszystkie marki Solaris.
Oficjalny start
29 maja w zajezdni MZK Konin – przy ul. M. Dąbrowskiej – odbyłasię uroczysta prezentacja najnowszych autobusów. Z uwagi na pandemięspotkanie miało charakter kameralny. Uczestniczyli w nim m.in.parlamentarzyści, prezydent Konina, przewodniczący Rady Miasta i przedstawicielewykonawców.
Bohaterami wydarzenia byli kierowcy, którzy otrzymalikluczyki do nowych autobusów wyprodukowanych przez firmę Solaris.
-„Nasze miasto się zmienia. Ta inwestycja pokazuje, żezabiegi dotyczące rozwoju miasta w kierunku ekologicznym nie były czczymiobietnicami. To wszystko się dzieje. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili siędo realizacji projektu „Ekologiczny Konin – rozwój i promocjaniskoemisyjnego transportu miejskiego” – powiedział prezydent Konina PiotrKorytkowski.
Autobusowe dane
Jak wyjaśnia prezes zarządu MZK Konin, Magdalena Przybyła -w sumie nowymi autobusami będzie można jednorazowo przewieźć 1090 pasażerów.
MZK szacuje, że użytkując niskoemisyjne autobusy rocznie ograniczy emisję gazówcieplarnianych o około 740 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla.
Nowe elektrobusy w pierwszej kolejności trafią na linie 50,68, nocną 100, a hybrydowe na wszystkie linie miejskie.
Unijne wsparcie
Wszystkie najnowsze konińskie autobusy zostały zakupione wramach dużego projektu „Ekologiczny Konin – rozwój i promocjaniskoemisyjnego transportu miejskiego”.
Dodajmy, że ostatnie inwestycje w MZK to nie tylko kupnoautobusów. W zajezdni zainstalowane zostały trzy dwustanowiskowe stacjeładowania od zielonogórskiej firmy Ekoenergetyka typu plug-in o mocy 120 kWkażda.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Z kolei bydgoska firma Pixel wdrożyła aplikację do zarządzaniaflotą pojazdów oraz System Informacji Pasażerskiej – do zarządzaniazintegrowaną, dynamiczną informacją pasażerską w czasie rzeczywistym. Teraz pasażerowiemogą śledzić autobusy miejskie za pomocą internetowej aplikacji On Time.
MZK uruchomiło też automatyczną myjnię autobusową od firmy Sultof, któradzięki obiegowi zamkniętemu umożliwia znaczne zredukowanie zużycia wody.
– Wartość tych inwestycji to blisko 26 mln zł netto, z czegoprawie 21 mln stanowi dofinansowanie ze środków Europejskiego FunduszuRegionalnego stanowiące bezzwrotną pomoc przeznaczoną na pokrycie 85%kwalifikowalnych wydatków projektu „Ekologiczny Konin – rozwój i promocjaniskoemisyjnego transportu miejskiego”- wyjaśnia prezes zarządu MZK w Koninie, MagdalenaPrzybyła.
Nie tylko autobusy
Dodajmy, że do 25 czerwca w 9 lokalizacjach w mieściepojawią się nowoczesne wiaty przystankowe ze stojakami na rowery. Wiaty będąpodświetlone w technologii LED, zasilane ze źródeł odnawialnych orazdostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Realizowany przez miasto projekt „Ekologiczny Konin” ma nacelu zwiększenie atrakcyjności komunikacji miejskiej, wzrost liczby osóbkorzystających z jej usług i ograniczenie w związku z tym transportuindywidualnego. Całkowita wartość projektu to ponad 31 milionów złotych,przeszło 21,7 miliona to kwota dofinansowania.
To nie koniec inwestycji w nowoczesny transport w Koninie. Wsierpniu Solaris dostarczy dla MZK jeszcze jeden autobus elektryczny za ponad2,6 miliona zł brutto z projektu „Stworzenie zintegrowanego systemukomunikacji publicznej na terenie K OSI – etap II”.
„