Pierwsze autobusy elektryczne w Rumuni. Od Solarisa
31 maja miasto Kluż-Napoka oficjalnie powitało 10 autobusów elektrycznych Solaris Urbino 12 electric, które zostały zakupione w ramach kontraktu na 11 pojazdów z dofinansowaniem z szwajcarsko-rumuńskiego programu współpracy. Udział własny rumuńskiego miasta w projekcie wynosi 15%. Ostatni, 11 autobus z Bolechowa przyjedzie w Cluj-Napoca w czerwcu. Autobusy będą kursowały na liniach: 27, 28, 30 i 32.
Nowe autobusy oficjalnie weszły do eksploatacji w obecności burmistrza miasta Emila Boca, ambasadora Szwajcarii w Rumunii, Arkadiusza Michonskiego z polskiej ambasady w Rumunii, Eleodor Mandreş – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Liviu Neag, dyrektora CTP w Cluj-Napoca.
-„Dzisiaj, po raz pierwszy w Rumunii, wprowadzamy do ruchu autobusy elektryczne z dofinansowaniem szwajcarsko-rumuńskiego programu współpracy. Naszym celem jest, aby po 2025 r. cała flota publicznego transportu w mieście była bezemisyjna”- zapowiedział burmistrz miasta, Emil Boc.
Majowe przekazanie to efekt podpisanej przez gminę Kluż-Napoka umowy ramowej z Solaris Bus & Coach na dostawę łącznie 41 autobusów elektrycznych. Pierwsza transza obejmuje 11 pojazdów o wartości 26 121 980,83 lei netto (ok. 5,8 milionów dolarów).
Zakupione Solarisy mają pojemność 78 miejsc i zakres ok. 105 km. Są wyposażone w Wi-Fi, kamery monitoringu, klimatyzację i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Co dalej?
Poza 11 „szwajcarskimi” autobusami elektrycznymi, miasto Kluj-Napoka złożyło też wniosek o dofinansowanie w wysokości 71 571 147 lei netto z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 -2020. Zakłada on zakup:
-
30 autobusów elektrycznych (II transza);
-
50 trolejbusów;
-
24 tramwaje.
Łączna kwota tych wniosków o finansowanie (autobusy elektryczne, tramwaje i trolejbusy) wynosi ponad 100 milionów euro.
Solaris w Rumuni
Autobusy z serii Urbino obsługują już transport publiczny w kilku rumuńskich miastach – m.in w Oradea (10 autobusów), Baia Mare (20 autobusów i 8 trolejbusów), Kluj-Napoka (40 autobusów), Piteşti (70 autobusów), Craiova ( 29 autobusów) i Galati (14 autobusów zbudowanych we współpracy ze Skodą).
Dzięki unijnym funduszom rumuński elektromobilny czeka szybki wzrost. W najbliższym czasie 100 elektrobusów chce zakupić Bukareszt, a 30 szt. + 15 e-minibusów miasto Suczawa.
„