Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Pierwsza taka giełda

infobus
04.03.2004 21:58

27 lutego firma EvoBus Polska zorganizowała po raz pierwszy na terenie nowego Centrum Serwisowego giełdę autobusów używanych. Na specjalnym wybrukowanym parkingu wystawiono łącznie 39 autobusów – głównie w wersji międzymiastowej i turystycznej, ale nie zabrakło wśród nich silnej grupy pojazdów miejskich reprezentowanych przez cztery niskopodłogowe egzemplarze Mercedes Benz O.530 Citaro z 1997 roku (szczegółowe dane pokazanych autobusów znajdują się poniżej w Tabeli). Jak powiedział dyrektor działu używanych autobusów w Evobus Polska – Tomasz Talarek: „Planujemy organizowanie podobnych imprez kilka razy w roku, ponieważ poza prasą i Internetem jest to najlepsza możliwość wyszukania i zakupu autobusu używanego. Cieszę się, że naszą pierwszą giełdę zorganizowaliśmy już >na swoim<, tzn. w Centrum Serwisowym EvoBus w Wolicy pod Warszawą. Stwarza to optymalne warunki do spotkania z klientami.”

Należy podkreślić, że firma EvoBus Polska systematycznie zachęca polskich przewoźników do korzystania z jej oferty w zakresie sprzedaży pojazdów używanych. Służą temu organizowane co roku wyjazdy na międzynarodowe targi w Neu-Ulm, regularne zamieszczanie ofert w pismach branżowych, prezentacja autobusów używanych na targach Tour Salon w Poznaniu, zaprojektowanie Centrum Serwisowego pod kątem miejsca dla wystawienia autobusów używanych oraz właśnie rozpoczęty cykl giełd w Wolicy. Można powiedzieć, że Evobus przykłada największą wagę do autobusowego rynku wtórnego w Polsce. Być może na razie nie widać na tej płaszczyźnie wielkich, spektakularnych sukcesów, ale jest to po prostu dobrze wykonana praca u podstaw, która zaowocuje w przyszłości – już teraz Polacy są jedną z narodowości, która najczęściej odwiedza strony z używanymi pojazdami oferowanymi przez EvoBus.

Pierwsza giełda w Centrum Serwisowym EvoBus Polska w WolicyPierwsza giełda w Centrum Serwisowym EvoBus Polska w Wolicy

Polscy producenci a rynek wtórny

Wśród wystawionych marek dominował Mercedes Benz (13 szt.) oraz Setra (12 szt.), natomiast ciekawostką było pojawienie się Jelcza T081 Vero z 2001 roku – to paradoksalnie rzadko spotykana marka na giełdach organizowanych przez firmy autobusowe w Polsce i zdaje się, że większość używanych modeli tego polskiego producenta znajduje nowych właścicieli na drodze drobnych ogłoszeń w prasie lub poprzez pośrednictwo komisów. Cóż, szkoda, że Polskie Autobusy (skupiające Jelcza i Autosana) nie wychodzą naprzeciw swoim klientom i nie organizują tego typu spotkań, które jednym pomagają w sprzedaży używanego pojazdu, a drugim w jego nabyciu. W długofalowej polityce takie imprezy utrwalają dobre imię firmy, która nie wstydzi się swoich produktów po kilkuletniej eksploatacji i chętnie pomaga w ich wtórnym obrocie (zarabiając przy okazji na ich serwisowaniu i sprzedaży części). Jak na razie jednak polscy producenci spod znaku Grupy Zasada nie chcą zauważyć tego dodatkowego źródła finansowania, mogącego polegać chociażby tylko na zamieszczeniu w Internecie listy dostępnych ofert. Na takie podejście ma przede wszystkim wpływ pokutujące cały czas przeświadczenie, że niewiele osób będzie chciało zakupić używany produkt Autosana czy Jelcza, mając do wyboru konstrukcje sprowadzane z zachodnioeuropejskiego wtórnego rynku. Przypuszczalnie jest to główny powód, dla którego sama firma nie organizuje giełd (chociaż biorąc pod uwagę wolumen sanockich i jelczańskich autobusów na rynku, to ona powinna przewodzić w tego rodzaju imprezach). Najwyższy czas przerwać jednak ten stereotyp (wynikający z negatywnych doświadczeń ze starszymi konstrukcjami) i rozpocząć budowanie bazy danych używanych pojazdów – opierającej się głównie na autobusach wyprodukowanych w ostatnich latach – i spojrzeć troszeczkę szerzej na rynek autobusowy w Polsce. Naprawdę nasza redakcja często otrzymuje zapytania, czy to od poszczególnych przewoźników, czy to od firm leasingowych, dotyczące używanych polskich autobusów (przede wszystkim zainteresowanie budzą miejskie Jelcze) i na pewno nie chodzi tutaj o ustalenie wartości majątku likwidowanego przedsiębiorstwa.

Jednak aktualna polityka Polskich Autobusów jest diametralnie inna – jak czytamy w wywiadzie z Franciszkiem Gaikiem (Transport – Technika Motoryzacyjna 2.2004): „Do tej pory firma Polskie Autobusy nie oferowała autobusów używanych. Stoimy bowiem na stanowisku, iż na­szym zadaniem jest rozwijanie produkcji nowych pojazdów. Ubolewamy, że znani i szanowani producenci autobusów uciekają się do sprzedaży na polskim rynku autobusów używanych pochodzących z Europy Zachodniej. Naszym zadaniem jest jednak produkcja autobusów nowych, przyjaznych środowisku i pasażerom, niezawodnych, o długim okresie eksploatacji”. No cóż, w takim razie gratulujemy firmie dobrej kondycji, gdyż jak widać Polskie Autobusy mogą odpuścić sobie wtórny krajowy rynek, po który sięgają wielcy gracze europejskiego autobusowego rynku.

Potencjał segmentu autobusów używanych dostrzegł natomiast polski producent z Bolechowa – firma Solaris Bus & Coach już po raz dziewiąty zaprasza do swojego serwisu w Murowanej Goślinie (6 marzec 2004 r.). To najstarsza i największa tego typu impreza w Polsce, która cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno krajowych, jak i zagranicznych przedsiębiorstw transportowych. W poprzednich edycjach oprócz polskich przewoźników gościli na niej przedstawiciele firm z Rosji, Litwy, Łotwy, Słowacji i Rumunii. Na giełdzie swoją ofertę zaprezentują również firmy leasingowe, dostawcy podzespołów i części. Spotkanie będzie również okazją do wymiany uwag na temat problemów branży autobusowej. O tej imprezie napiszemy w kolejnym wydaniu InfoBusa.

Plany EvoBusa

W pierwszej giełdzie w Wolicy wzięli udział klienci zarówno z przedsiębiorstw PKS, prywatnych firm przewozach, jak i zakładów komunikacji miejskiej. W związku ze stosunkowo dużą frekwencją i masą zapytań ofertowych, EvoBus Polska już teraz planuje zorganizowanie kolejnej giełdy w maju br – po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Ponadto uczestnicy giełdy zainteresowani szerszym wyborem autobusów, otrzymali aktualną listę ponad 700 autobusów używanych dostępnych na internetowych stronach koncernu.

Po zakończeniu giełdy mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z Tomaszem Talarkiem, dyrektorem działu używanych autobusów w Evobus Polska. Oto zapis tej interesującej rozmowy:

Jak udała się pierwsza Giełda Autobusowa zorganizowana w Wolicy przez EvoBus Polska? Jaka była frekwencja i nastroje wśród przybyłych gości? Ile zostało zawartych transakcji?

Giełda wzbudziła dość duże zainteresowanie. Frekwencja była całkiem dobra, choć z rozmów z klientami wynikało, że przybyłoby ich więcej, gdyby nie trudne warunki pogodowe. Prezentowane były autobusy głównie z rynku polskiego. Klienci liczyli na obecność autobusów zaimportowanych przez EvoBus z Europy Zachodniej. Ten niedosyt postaramy się zrekompensować na następnej giełdzie, którą planujemy zorganizować w maju. Bezpośrednio na giełdzie zawarto dwie transakcje.

Jak często będą się odbywały giełdy używanych autobusów w Centrum Serwisowym EvoBus Polska w Wolicy?

EvoBus zaplanował na ten rok liczne imprezy prezentujące autobusy zarówno nowe, jak i używane. Piątkowa giełda zapoczątkowała serię imprez poświęconych autobusom używanym. Będą się one odbywały kilka razy w roku.

Jakie było do tej pory doświadczenie firmy EvoBus Polska w organizowaniu giełd używanych autobusów?

EvoBus w skali europejskiej jest największym oferentem autobusów używanych. Organizuje też liczne targi autobusów z drugiej ręki, jak np. IGOM w Ulm czy MOT we Frankfurcie. Własne nowoczesne Centrum Serwisowe, które EvoBus Polska posiada od grudnia 2003 r., daje doskonałe możliwości do organizowania imprez tego typu.

Jak obecnie wygląda rynek autobusów używanych w Polsce? Liczba giełd i ilość zamieszczanych ofert sprzedaży-kupna w prasie specjalistycznej raczej wskazuje na to, że jest to dopiero rozwijający się segment rynku.

Czasem mam wrażenie, że polski rynek autobusów używanych istnieje tylko w prasie i w Internecie. Brakuje miejsc, w których klient może obejrzeć przynajmniej kilkadziesiąt autobusów jednocześnie. Mam nadzieję, że giełdy EvoBus w Wolicy przyczynią się do przywrócenia równowagi w obrocie autobusami używanymi.

Jakiego rodzaju autobusy (w sensie funkcjonalnym) i jakiej pojemności są obecnie najbardziej poszukiwane na polskim rynku?

Nareszcie widać tendencje wśród kupujących do nabywania autobusów potrzebnych do wykonywania danego typu zadań. Powoli mijają czasy, kiedy autobus turystyczny służył do wszystkiego: w tygodniu jeździł na linii podmiejskiej, a w weekendy woził grupy pielgrzymów.

EvoBus oferuje w Internecie bardzo szeroką ofertę autobusów używanych. Jak wygląda frekwencja w tym serwisie i czy polscy internauci-przewoźnicy również tam zaglądają?

Nasz serwis internetowy z ofertą autobusów używanych odwiedza miesięcznie kilkuset polskich klientów. Coraz częściej poszukują oni autobusów z normą Euro 1.

Czy po akcesji Polski z Unią Europejską zostanie zniesiony przepis dotyczący zakazu rejestracji autobusów nie spełniających norm czystości spalin (Euro 2) i czy w związku z tym po 1 maja 2004 r. możliwe będzie zarejestrowanie w Polsce każdego autobusu, który był dopuszczony do ruchu w krajach UE?

Wszyscy mają nadzieję, że po wejściu Polski do Unii zostanie przywrócona możliwość rejestracji pojazdów poniżej normy Euro 2. Naszym zdaniem, ograniczenie możliwości pierwszej rejestracji w Polsce autobusów bez Euro 2 nie zapobiega importowi pojazdów w złym stanie technicznym. Dużo bardziej skuteczne byłoby restrykcyjne wykonywanie przez stacje diagnostyczne przeglądów dopuszczających do pierwszej rejestracji.

Czyli wówczas jedynym hamulcem powstrzymującym import używanych autobusów krajów UE będzie akcyza (której wielkość jest nalicza w zależności od wieku pojazdu)?

Unia Europejska gwarantuje wolny obrót towarami pomiędzy krajami członkowskimi. Nałożenie akcyzy lub innych opłat importowych będzie formą restrykcji i mogłoby stać w sprzeczności z dotychczasowymi zasadami.

Wśród branżowych obserwatorów pojawia się opinia, że dzięki zjednoczeniu z UE ten segment przeżyje rozkwit. Co Pan o tym sądzi?

Jestem zdecydowanym optymistą i twierdzę, że polski rynek autobusów dużo skorzysta na wejściu do Unii.

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

Lista wystawionych autobusów podczas pierwszej giełdy w Centrum Serwisowym EvoBus Polska w Wolicy