Pierwsza Setra TopClass 400 w USA
Na rynku amerykańskim zadebiutowała, pod postacią modelu S417, rodzina autokarów Setra TopClass 400. Rynek luksusowych autokarów w USA wykazuje ostatnio znaczny wzrost, stąd Setra spodziewa się sprzedawać tutaj rocznie około 300 pojazdów tego typu. Werner Staib, członek zarządu EvoBus GmbH odpowiedzialny za markę Setra powiedział: „Nowy autokar S417 w wersji na rynek amerykański posiada wszystkie cechy, które zadecydowały o ogromnym sukcesie serii TopClass 400 w Europie. Należy do nich wyjątkowa stylizacja, w tym „La linea”, jak również przestronne i komfortowe wnętrze oraz wiele nowinek technicznych. Amerykańska wersja S417 jest kwintesencją dwóch zasadniczych atutów Setry – tradycji i nowatorstwa,” Według Staiba, klienci zyskają dzięki poszerzonej sieci serwisowej, która obejmuje teraz cały kraj, w tym własne ośrodki Setry w Greensboro i Orlando we wschodniej części USA, jak również sieć serwisową partnerów Setry, takich jak Detroit Diesel, Freightliner, czy Thomas Built Buses.
Szkielety amerykańskiej wersji S400 są produkowane na zamówienie w niemieckich zakładach w Mannheim, gdzie poddawane są również kataforezie zanurzeniowej. Ostateczny montaż odbywa się natomiast w zakładach w Neu Ulm. Pojazd ma długość całkowitą 45 stóp (ok. 13,7 metra), wysokość 12 stóp (ok. 3,65 metra) oraz szeroką ofertę dodatkowego wyposażenia przygotowaną specjalnie dla rynku USA. Różnicą w stosunku do odmiany znanej z europejskich dróg jest szerokość wynosząca 102 cale (ok. 2,6 metra), czyli więcej o 2 cale (ok. 50 mm). W trzyosiowym pojeździe dodatkową różnicą jest całkowicie płaska podłoga, co uzyskano poprzez dodanie jednego stopnia w znajdującym się z przodu pojazdu wejściu. Przednie drzwi wyposażono w małą panoramiczną szybkę w dolnej części. Nie zastosowano natomiast drzwi dla kierowcy, które nie są wymagane na rynku amerykańskim. Autokar można natomiast wyposażyć w windę dla wózków inwalidzkich, która może być zamontowana w przednich lub środkowych drzwiach.
Pozostałe elementy, jak np. deska rozdzielcza, podwozie z systemem ABS, czy elektronika są takie same, jak w europejskiej wersji S417. Autokar może zabrać na swój pokład 58 pasażerów. Napędza go potężny silnik Detroit Diesel serii 60 o mocy 321 kW (430 KM), który przekazuje napęd na koła poprzez automatyczną, 6-biegową skrzynię biegów Allison B500R z retarderem. Amerykańska wersja Setry posiada wszelkie charakterystyczne cechy tej marki, takie jak aluminiowa listwa „La linea” pomiędzy reflektorami, zmodyfikowany system wewnętrznych lusterek (po raz pierwszy zastosowany w serii 300) czy unowocześniona wersja udanego systemu klimatyzacyjnego TopAir, specjalnie przystosowana do pracy w klimatycznych warunkach panujących w USA. Są także drobne różnice stylistyczne, np. dzielona przednia szyba czy inne umieszczenie bocznych kierunkowskazów. Zgodnie z przepisami amerykańskimi wydłużono też tylny zderzak o około 120 mm oraz zastosowano reflektory halogenowe typu H7 o symetrycznej wiązce światła. Do amerykańskich wymagań dopasowano także wnętrze autokaru, o czym świadczy na przykład umieszczenie kabiny z toaletą – wyposażonej m.in. w czujniki dymu – z tyłu pojazdu.
Tradycje obecności autobusów Setra w Stanach Zjednoczonych sięgają lat 50. Wtedy to, założyciel marki Setra, Otto Kässbohrer zbudował dwa autobusy specjalnie dostosowane do oczekiwań północnoamerykańskich pasażerów i przewoźników: „Silver Eagle” i „Golden Eagle”. Nazwa nie została przyznana tym konstrukcjom na wyrost, bowiem elementy poszycia zewnętrznego faktycznie były pokrywane srebrem i złotem. Łącznie sprzedano około 200 tych pojazdów do końca lat pięćdziesiątych, kiedy eksport do USA trzeba było wstrzymać, bo znacznie wzrósł wówczas popyt na nowe autobusy w Europie, a możliwości produkcyjne Setry były dość ograniczone. Producent z Ulm powrócił jednak za ocean w roku 1985 z dwoma modelami: S215HDH i S217HDH Intercontinental. Te trzyosiowe autokary, oczywiście specjalnie dostosowane do amerykańskich wymogów i gustów, zyskały sporą popularność (do dziś dostarczono ich około 800 sztuk) – użytkownicy doceniają zwłaszcza ich wysoką jakość, dobre osiągi oraz żywotność eksploatacyjną.