Pierwsi na świecie elektryczni krwiopijcy. Od Solarisa
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wKatowicach podpisało z firmą Solaris umowę na dostarczenie dwóch mobilnychpunktów poboru krwi na bazie elektrycznych Solarisów Alpino 8,9LE. To pierwszetego typu zamówienie na świecie, które zostanie zrealizowane do końca 2018roku.
O tym wyjątkowym przetargu i jego warunkach pisaliśmy tutaj.Solaris był jedynym oferentem, który zdecydował się na przedstawienie swojejpropozycji katowickiemu RCKiK. Zawarty kontrakt opiewa na 6 146 310 PLN brutto.Daje to cenę jednostkową 2 498 500 PLN netto za jeden elektrobus, który jakby nie patrzeć można nazwać produktem „uszytym na miarę”.
Oba zeroemisyjne ambulanse dla Katowic zostaną wyposażone wnapęd elektryczny z silnikiem trakcyjnym o mocy 160 kW i baterie o pojemności160 kWh, które będą gwarantować sześć godzin pracy na postoju z załączonymiodbiornikami medycznymi oraz przejechanie minimum 120 kilometrów dziennie.
Wnętrze autobusów będzie zaaranżowane zgodnie z życzeniamiRCKiK i zostanie przystosowane do potrzeb poboru i przechowywania krwi. Opróczspecjalnych foteli do poboru krwi, znajdą się w nim: gabinet lekarski,wyposażenie ambulatoryjne, część recepcyjna oraz niewielka częśćgastronomiczna. Krwiodawcy będą mogli skorzystać m.in. z ogrzewanej iklimatyzowanej przestrzeni pasażerskiej, gniazd USB zamontowanych przy fotelachi WiFi. Dodatkowo, dla komfortu osób oddających krew, w pojazdach zostanązamontowane m.in. rolety i zewnętrzne markizy oraz oświetlenie wykonane wtechnologii LED.
Oprócz autobusów Solaris dostarczy również RCKiK urządzeniasłużące do ładowania magazynów energii.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Historia współpracy Solarisa z Regionalnym CentrumKrwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest długa i trwa już ponad 20 lat. Pierwszywyprodukowany w Bolechowie pojazd specjalny – ruchoma stacja pobierania krwi nabazie autokaru turystycznego – wyjechał z fabryki w 1996 roku. Następnekontrakty realizowane były w 2002 i 2009. Użyty do tego celu model Vacanza 13otrzymał nawet wyróżnienie specjalne na Międzynarodowych Targach KomunikacjiMiejskiej TRANSEXPO.
Najnowszy kontrakt jest doskonałym przykładem, jak wielezastosowań mogą mieć pojazdy z napędem elektrycznym. To kolejne już zamówieniew Polsce na bezemisyjne autobusy potwierdza coraz większe zainteresowanieelektromobilnością w naszym kraju. Na ich korzyść przemawiają bowiem nie tylkoniższe koszty eksploatacyjne czy niemal całkowita redukcja hałasu, ale takżenapęd nieemitujący spalin. Takie walory ekologiczne będą szczególnie istotne.
„