Pięć Tourismo we flocie Almabusa
6 lipca br. wrocławska firma transportowa Almabus odebrała kolejny fabrycznie nowy autokar Mercedes-Benz Tourismo. To już piąty egzemplarz niemieckiego producenta odebrany przez przewoźnika w ciągu zaledwie 6. miesięcy! Trzy z nich to trzynastometrowe, dwuosiowe modele Tourismo M/2. –„Tym samym Almabus jest liderem, jeżeli chodzi o posiadanie tego typu autokarów Mercedesa w Polsce –podkreśla Jacek Korczak-Siwicki, sprzedawca autokarów Mercedes-Benz. –EvoBus Polska oferuje tą wydłużoną wersję dopiero od tego roku, a już jest to jeden z naszych najlepiej sprzedających się modeli.”
To najlepiej pokazuje, jak duże na naszym rynku jest zapotrzebowanie na takie dłuższe, dwuosiowe autokary, tym bardziej, że podobne konstrukcje oferuje zarówno VDL, jak i Setra. –„Struktura sprzedaży Tourismo zmienia się wraz z potrzebami polskich klientów –tłumaczy Tomasz Talarek, dyrektor marki Mercedes-Benz. –Jeżeli obsługują oni większe grupy lub przewozy regularne to decydują się najczęściej na 14-metrowe Tourismo L. Jeżeli chodzi o najlepsze ekonomiczne wykorzystanie pojazdów, zaczynają coraz częściej wybierać dwuosiowy model o długości 13 metrów –Tourismo M/2. W tym gabarycie mamy jeszcze wersję M na trzech osiach oraz standardową, obniżoną wersję RH, jednak jak na razie takie autokary nie sprzedają się w Polsce.”
Tourismo M/2 zadebiutowało w Polsce podczas zeszłorocznych targów TRANSEXPO. Jego najważniejsze cechy to większa liczba foteli pasażerskich przy praktycznie takich samych kosztach eksploatacyjnych jak w wersji standardowej. „M-ki”mają maksymalną pojemność aż 55+1+1 miejsc, czyli aż o 6 więcej niż w Tourismo i to z zamontowaną toaletą. Natomiast przy zachowaniu klasycznego układu 49+1+1 otrzymujemy autokar o wysokim, 4-gwiazdkowym standardzie, coraz częściej poszukiwanym na rynku przewozowym. Dodatkowo bagażniki Tourismo M/2 mają sporą przestrzeń bagażową wynoszącą 12 m3 Jak to możliwe przy takich samych masowych ograniczeniach? Wydłużona konstrukcja autobusu została maksymalnie „odchudzona”, aby zmieścić się w wymaganej dla autobusów dwuosiowych masie całkowitej na poziomie 18 t. –„Nie zrobiono tego jednak kosztem np. obniżenia poziomu komfortu czy zmniejszenia zbiorników na paliwo –podkreśla Tomasz Talarek, dyrektor marki Mercedes-Benz. –Niższą masę własną uzyskano m.in. poprzez seryjny montaż alufelg, które przy okazji rewelacyjnie wyglądają. Kolejne 100 kg zaoszczędzono montując lżejsze fotele typu Top. I tak dzięki takiej stopniowej „kuracji”waga samego pojazdu spadła do rewelacyjnego poziomu 13,5 t!”
Czy w takim razie Tourismo M/2 ma jakieś minusy? W myśl zasady „nie ma nic za darmo”można tutaj wymienić m.in. wydłużony promień zawracania, czy teoretyczne problemy z przekroczeniem dopuszczalnego obciążenia w krajach, gdzie te przepisy są bezwzględnie respektowane. Są to jednak sprawy, do których można się przyzwyczaić lub skutecznie unikać. Dlatego Tourismo M/2 pewnie znajdzie w naszym kraju kolejnych nabywców, którzy albo będą chcieli jeszcze bardziej podnieść efektywność swoich autobusów, albo podwyższyć oferowany komfort podróży przy zachowaniu dotychczasowej, standardowej pojemności.
Almabus to polska firma transportowa, funkcjonująca od 1990 roku. Rozpoczęła ona swoją działalność jako międzynarodowy przewoźnik autokarowy. Jednakże, w celu zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku, z roku na rok poszerzała oferowane przez siebie zakres usług. W ten sposób zostało powołane do życia biuro podróży, działające w sieci franchisingowej Lufthansy z wieloma oddziałami i centrach handlowych, a także uruchomiono Almabus Business Travel –centrum doradztwa dla klientów korporacyjnych, oferujące m.in. sprzedaż biletów lotniczych znanych linii. W ramach przewozów autokarowych, firma Almabus oferuje przejazdy międzynarodowe autokarami, które ponadto można wynająć na własne cele. Firma oferuje trzy główne kierunki linii oznaczone literkami: I –kursy do Włoch, CH –kursy do Szwajcarii oraz N –kursy do Norwegii. Almabus zatrudnia obecnie ok. 50 osób przy obsłudze ruchu turystycznego i transporcie osób.