Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

PGNiG o ustawie o elektromobilności: To dla nas szansa

infobus
09.05.2018 08:00

-„Dostrzegamywielki potencjał na rynku CNG/LNG” – mówił otwierając drugi dzień konferencjiGazterm prezes PGNiG OD Henryk Mucha. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwojest partnerem głównym tegorocznej edycji.

W chwili obecnej rząd przyjął projekt nowelizacji o podatku akcyzowymwprowadzający m.in. preferencje podatkowe na gaz ziemny CNG i LNG przeznaczonydo napędu silników spalinowych. Zdaniem wiceprezesa PGNiG OD, Marcina Szczudło umowa zachęca do tworzenia przez samorządyekologicznego transportu. Jak mówił „współgra to z działaniami PGNiGpromującymi wykorzystanie gazu ziemnego jako najlepszego paliwa w transporcie,energetyce i ciepłownictwie”.

30% parytet

-„Cieszymy się również z nowego wymogu zlecania zadań publicznych na rzeczmiast podmiotom posiadającym co najmniej 30% pojazdów z napędem elektrycznymlub zasilanym ekologicznym gazem ziemnym. To szansa na większe wykorzystaniesprężonego gazu ziemnego CNG do zasilania np. pojazdów takich jak śmieciarkiczy autobusy, które są bardziej przyjazne dla środowiska nawet w porównaniu znajnowszymi silnikami diesela spełniającymi normę Euro 6” – powiedział.

Według niego autobusy gazowe to „idealne uzupełnienie dla komunikacjiopartej na prądzie, które pozwoli samorządom wybierać optymalne rozwiązania”.

-„Autobus na CNG wytwarza w stosunku do autobusu zasilanego olejem napędowym ook. 80-90 proc. mniej szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji oraz do 99proc. mniej niezwykle szkodliwych cząstek stałych” – podkreślił oraz zwróciłuwagę na Warszawę, jako „doskonały poligon badawczy” ze względu na problem zzanieczyszczonym powietrzem. „Samorządy obserwują się wzajemnie. Jeżeli widząsukcesy rozwiązań u sąsiadów – będą chcieli je powielać” – zauważył.

Gdzie te stacje?

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych przewiduje m.in.regulacje dotyczące planu budowy sieci stacji CNG w Polsce, których liczba do2020 roku powinna przekroczyć 70.

„Obecnie istnieje ich 24 – z czego 18 należydo PGNiG – więc osiągnięcie tego poziomu jest jak najbardziej realne” zwróciłuwagę wiceprezes Szczudło.

„Ministerstwo Finansów pracuje nad obniżeniem akcyzy na CNG do zera.Wprowadzenie zerowej stawki akcyzy na gaz LNG i CNG będzie bodźcem do rozwojuinfrastruktury gazowej w kraju, który oprócz oczywistych korzyści ekologicznychpozytywie wpłynie na realizację rządowej polityki gazyfikacji kraju -podkreślił. – Szersze niż dotychczas wykorzystanie LNG i CNG stanowi takżeelement dywersyfikacji paliw napędowych, a zatem przyczynia się do zwiększeniabezpieczeństwa transportu w kraju” – dodał.