Paryskie autobusy zamiast limitów z naklejkami [FILM]
11 maja dzieci we Francji wróciły do szkół po ośmiutygodniach kwarantanny. To oznacza olbrzymie wyzwania dla miejskiegotransportu. Przede wszystkim w Paryżu.
Od poniedziałku Francuzi mogą wychodzić z domu bez zaświadczeń, zwiększono ruch transportu publicznego i otwarto część szkół. W pierwszym dniu wychodzenia z trwającej osiem tygodni kwarantanny minister zdrowia apeluje jednak o ostrożność i przestrzeganie dystansowania społecznego. Dlatego w paryskim metrze i autobusach pojawiły się specjalnepiktogramy o konieczności zachowania dystansu w związku z koronawirusem, natomiastnie ma ustawowych ograniczeń w zakresie pojemności taboru, tak jak ma to miejscew Polsce.
Może niektóre z tych rozwiązań będą inspiracją dla naszych władz?
Nowe zasady
Od 11 maja w ramach powrotu transportu publicznego wregionie Île-de-France i przyległych do niego obszarach do normalności,wprowadzono kilka ważnych zasad. To:
między 6.30 a 9.30 oraz między 16.00 i godz. 19:00 dostęp domiejskiej komunikacji jest zarezerwowany dla osób podróżujących z jednego znastępujących powodów:
1 – podróże między miejscem zamieszkania a miejscem(miejscami) wykonywania działalności zawodowej oraz podróże zawodowe, którychnie można odłożyć;
2 – podróże między miejscem zamieszkania a szkołą – osoba uczącasię plus ew. osoba towarzysząca oraz podróże niezbędne do przystąpienia doegzaminów lub konkursów;
3 – podróż w celu konsultacji i specjalistycznej opieki,której nie można zapewnić zdalnie lub w pobliżu domu;
4 – podróżowanie z ważnych powodów rodzinnych, w celuudzielenia pomocy osobom szczególnie narażonym i w celu opieki nad dziećmi;
5 – podróż wynikająca z obowiązku wobec policji krajowej lubżandarmerii lub jakiejkolwiek innej służby, nałożonej przez organ policjiadministracyjnej lub organ sądowy;
6 – wyjazdy wynikające z wezwania sądu administracyjnego luborganu sądowego;
7 – podróż wyłącznie w celu uczestniczenia w misjachużyteczności publicznej na wniosek organu administracyjnego i na określonychprzez niego warunkach.
Osoby, które chcą podróżować w tych przedziałach czasowych zpowodów 2–7 powyżej, muszą posiadać zaświadczenie umożliwiające im uzasadnieniepodróży, którego wzór jest dostępny TUTAJ
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jeżeli ktoś nie będzie miał tych dokumentów, zostanie poproszony o niekorzystanie z publicznegotransportu zbiorowego w wyznaczonych godzinach. W dniach 11–12 maja RATPzapowiada kontrole sprawdzające, czy podróże są realizowane w celachedukacyjnych i pracowniczych.
Aktualna sytuacja
W poniedziałek paryskim metrze niemal wszyscy pasażerowie podróżowali w maskach, których noszenie jest obowiązkowe od poniedziałku w transporcie publicznym na terenie całego kraju.
Paryżanie w przeważającej większości dostosowali się do nowych przepisów. Rano jedynie na dworcu Gare du Nord służby wyprosiły grupę osób bez masek. Transportowcy utworzyli punkty przy wejściach na dworce i do części stacji metra, gdzie rozdają maski za darmo. Zachowanie dystansowania społecznego nie wszędzie jest jednak możliwe z uwagi na zatłoczone składy na części tras.
Generalnie transport publiczny został zwiększony przez państwowych przewoźników od 60 do 70 proc. w zależności od linii.
Na koniec zobaczcie, jak RATP Paryż dezynfekuje swoje autobusy:
{https://www.youtube.com/watch?v=CrjKOMoFvAg}
„