Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Parma zamawia 9 trolejbusów Van Hool

infobus
17.03.2011 00:43
Parmeński przewoźnik TEP S.p.A. zamówił dziewięć przegubowych, hybrydowych trolejbusów Van Hool AG300 T o długości 17,55 m, które zostaną wyposażone w pełną klimatyzację, drzwi w układzie 2-2-2-2, a przede wszystkim w elektryczny system napędowy Vossloh Kiepe o mocy 240 kW, w tym układ rekuperacji energii podczas hamowania i superkondensatory. To efekt dobrych doświadczeń z eksploatacji tego typu pojazdów, wypożyczonych od ATM Mediolan (Azienda Trasporti Milanesi). Podstawowa ich zaleta to oszczędności energii, dochodząca nawet do 20-25%. Pierwsze trolejbusy Van Hool AG300 T ATM zamówił w 2008 r. Obecnie jeździ ich po mediolańskich ulicach 30 egzemplarzy. Co warto podkreślić przewoźnik rozważa obecnie możliwość zakupu kolejnych 15 tego typu pojazdów. Można powiedzieć, że konstrukcje zamówione przez TEP są identyczne jak ATM. Warto powielać dobre wzorce.
Cechą charakterystyczną hybrydowych trolejbusów Van Hool AG300 T jest zastosowanie superkondensatorów (ultracaps), które zostały zlokalizowane na dachu konstrukcji. To oszczędność energii bez względu na to, czy pojazdy działają w sieci trakcyjnej czy poza nią. Kondensatory magazynują energię powstającą podczas hamowania (rekuperacja), a następnie oddają ją np. do zasilania klimatyzacji, ruszania z przystanku, ogrzewania, a nawet do jazdy bez podłączenia do linii napowietrznych (wówczas zachowany jest bezemisyjna eksploatacja pojazdów). W tym ostatnim zastosowaniu głównym napędem jest nadal generator APU 100 –silnik Diesla zgodny z normą emisji Euro 5. Innymi ciekawostkami w Van Hool AG300 T jest zastosowanie pojedynczych opon (super single) na drugiej i trzeciej osi. Napęd z silnika trakcyjnego przekazywany jest na drugą oś za pomocą przekładni jednostopniowej. Dostawy nowych pojazdów dla TEP rozpoczną się w połowie 2012 r.
 Van Hool AG300 T dla ATM MediolanVan Hool AG300 T z system napędowy firmy Vossloh KiepeVan Hool AG300 T z system napędowy firmy Vossloh KiepeVan Hool AG300 T z system napędowy firmy Vossloh Kiepe
Dodajmy, że zakup trolejbusów Van Hool AG300 T przez parmeńskiego przewoźnika był możliwy dzięki uczestnictwu TED w europejskim projekcie Trolley, którego cel to promowanie i rozpowszechnianie trolejbusów w Europie. Program ten, finansowany przez Unię Europejską, obejmuje dziewięciu partnerów, które rozwijają system trolejbusowy. Do tej grupy należy: Gdańsk, Gdynia, Eberswalde, Lipsku, Salzburg, Brno i Szeged i właśnie Parma. To jedyne włoskie miasto, które do zakupu trolejbusów może wykorzystać pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Dzięki temu dofinansowaniu (75 % kosztów kwalifikowalnych) firma mogła zamówić tak doskonale wyposażone pojazdy. Co ciekawe pozostałą część pokryje włoskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego (MISE). I na zakończenie kilka słów o trolejbusowych referencjach Vossloh Kiepe. Ich systemy elektryczne są stosowane w następujących państwach / miastach:
Niemcy: Esslingen, Solingen, Eberswalde
Ekwador: Quito
Grecja: Ateny
Włochy: Avellino, Bolonia, Genowa, Lecce, Milan, Modena, Parma, Rimini, Bari, Pescara, Genua
Kanada: Vancouver
Łotwa: Ryga
Austria: Linz, Salzburg, Innsbruck
Szwajcaria: Fryburg, Genewa, Biel, Lucerna, Zurych, Berno, St Gallen, Montreux
Wenezuela: Mérida
Białoruś: Mińsk
Norwegia: Bergen
USA: Philadelphia
Węgry: Budapeszt
 Van Hool A330 T z system napędowy firmy Vossloh KiepeUltracapsy Vossloh Kiepe na trolejbusie Van Hool AG300 TWidok na linie trakcyjne w Parmie Autobusy Irisbus Citelis 12 M zasilane silnikami diesla w taborze TEP