Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Parkingi dla autokarów turystycznych w stolicy Wielkopolski

infobus
23.01.2006 11:25

Obecna sytuacja

Szacuje się, że stolice Wielkopolski odwiedza rocznie około 6 tyś. autobusów z turystami. Podczas zwiedzania najważniejszych zabytków i miejsc Poznania zwykle nie mają się one gdzie zatrzymać np. na Ostrowie Tumskim stoją na dzikim parkingu, a na Starym Rynku parking przy ulicy Stawnej zwykle, ze względu na znikomą liczbę miejsce jest zajęty, więc autokar parkuje nieprzepisowo gdzieś w okolicznej uliczce lub na parkingu ulicy Ewangelickiej.

Założenia

Bezwątpienia brak parkingów dla autokarów hamuje rozwój turystyki w Poznaniu. Dlatego też mają powstać 4 nowe parkingi, które pozwolą zmienić obecny stan rzeczy i zapewnią turystom możliwość komfortowego zwiedzania miasta. Plan utworzenia profesjonalnych parkingów ściśle powiązany jest z opracowywanym traktu królewsko-cesarskiego (ścieżki turystycznej, która ma biec przez najważniejsze miejsca Poznania).
Projekt zakłada powstanie czterech dużych parkingów autobusowych. Pierwszy ma zostać wybudowany na Śródce (w rejonie ul. Bydgoskiej). Śródka znajduje się blisko Ostrowa Tumskiego, a w połowie 2007 r. powinien być już gotowy most Cybiński łączący właśnie Ostrów ze Śródką. Spacer przez ładną, zabytkową Śródkę mógłby stać się dodatkową atrakcją turystyczną. A ponieważ stare kwartały kamienic na Śródce jako pierwsze mają zostać poddane rewitalizacji, turyści zatem od razu oglądaliby Poznań od nieco lepszej strony niż obecnie, gdy wysiadają z autobusu przy synagodze. Przy parkingu ulokowany zostałby Punkt Obsługi Wycieczek z informacją turystyczną. Trzy pozostałe propozycje ulokowania parkingów to: północna część Ostrowa Tumskiego, za torami kolejowymi, obok dworca MPK na Śródce, oraz w rejonie ul. św. Michała i Świętojańskiej. Propozycje muszą przedyskutować i zatwierdzić radni.

Inne miasta

A jak z problemem parkingów radzą sobie inne miasta? W Warszawie znajduje się zaledwie 19 przygotowanych przez miasto parkingów autokarowych. Największy parking ulokowany jest przy Pl. Defilad, może pomieścić ok. 30 autokarów. Tylko dwa parkingi, przy Wisłostradzie oraz Placu Defilad, są strzeżone, reszta nie jest nawet dozorowana.
W oddalonej od Poznania 75 kilometrów Zielonej Górze włodarze miasta przygotowali dla nich aż 32 parkingi. W Szczecinie, przy ważniejszych zabytkach, również znajdują się parkingi autokarowe. Przy Wałach Chrobrego oraz przy Zamku Książąt Pomorskich znajdują się aż cztery miejsca gdzie można zaparkować autobus, w tym jedno strzeżone.
Kiepsko w tej rywalizacji wypada jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce – Kraków. Miasto, które w ubiegłym roku odwiedziło ponad 7 mln zagranicznych i krajowych turystów boryka się z problemem małej liczby parkingów. Na dodatek sytuacji nie poprawią zapowiedzi zlikwidowania parkingu dla autokarów pod Wawelem.