Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Paliwa alternatywne dla transportu

infobus
04.02.2011 08:41
Transport jest sektorem najbardziej odpornym na wysiłki zmierzające do zmniejszenia emisji CO2, głównie ze względu na silne uzależnienie od paliw kopalnych jako źródeł energii. Owa odporność wydaje się być stała, mimo znacznych wysiłków, które zostały już wykonane, w celu zmiany takiego stanu. Emisja CO2 może zostać jednak zmniejszona, stanowiąc jednocześnie poprawę efektywności energetycznej, efektywności transportu i efektywnego zarządzania popytem na transport. Ostatecznym rozwiązaniem dekarbonizacji transportu jest zastąpienie paliw kopalnianych przez alternatywne paliwa.
Hybryda Van Hoola
Jaka jest obecna sytuacja w odniesieniu do transportu w kontekście dostaw paliwa i ochrony klimatu?
Zaopatrzenie w paliwa transportowe dzisiaj, szczególnie w transporcie drogowym, jest zdominowane przez olej napędowy. Spalanie paliwa pochodzenia mineralnego powoduje znaczną emisję CO2 i, pomimo faktu, że nowe pojazdy emitują mniej CO2, ogólne emisje z transportu wzrosły i stanowią obecnie prawie 20% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Celem UE jest ogólne zmniejszenie emisji CO2 o 80-95% do roku 2050, w odniesieniu do poziomu z roku 1990.
Z drugiej strony, produkcja ropy ma zmniejszać się już w nadchodzącej dekadzie i osiągnąć znaczne zmniejszenie do roku 2050. Wymiana oleju na inne paliwa alternatywne w związku z tym powinna się rozpocząć jak najszybciej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii.
Hybryda Solarisa
W jaki sposób Komisja chce rozwiązać tę sytuację?
Obecnie Komisja pracuje nad istniejącą polityką i rozpoczęciem nowych inicjatyw strategicznych, bardziej zrównoważonego transportu w UE. W ramach inicjatywy tzw. „czystych systemów transportu”, Komisja powołała w marcu 2010 r. 'grupy ekspertów ds. przyszłości paliw’, w celu doradzania Komisji w sprawie rozwoju strategii politycznych i konkretnych działań mających doprowadzić do zastąpienia paliw kopalnianych (ropy) jako paliwa transportowego w perspektywie długoterminowej. Ponadto Komisja rozpoczęła badania nad czystością systemów transportu dla ilościowej oceny scenariuszy, które potencjalnie mogą w pełni spełniać długoterminowe zapotrzebowania na energię z odnawialnych i bezpiecznych systemów transportowych. Celem Komisji jest opracowanie spójnej długoterminowej strategii europejskiej paliwa dla transportu, która ma zostać przygotowana na koniec 2011 roku.
Hybrydowa Scania z silnikiem na etanol