Otwarcie obwodnicy miasta Międzyrzecza
Obwodnica Międzyrzecza jest jednym z elementów planowanej drogi ekspresowej S3 ze Świnoujścia poprzez Szczecin, Gorzów Wlkp., Zieloną Górę, Jakuszce do granicy Państwa. Droga S3 stanowi element sieci dróg międzynarodowych i usprawni ruch tranzytowy pomiędzy Skandynawią a krajami południowej Europy, a poprzez planowane węzły z autostradami A6, A2 i A4 zapewni Polsce dogodne połączenie z krajami Europy Zachodniej. Obwodnica Międzyrzecza to odcinek drogi krajowej nr 3 o długości 6,5 km z dwoma węzłami drogowymi, które będą umożliwiały wjazd i wyjazd z miasta oraz połączenie ze wszystkimi pozostałymi drogami. Do użytku oddano jezdnię wschodnią, docelowo przewiduje się przekrój dwujezdniowy oraz budowę trzeciego węzła na połączeniu z drogą wojewódzką nr 137. Jezdnia ma szerokość 11 m (dwa pasy ruchu o szer. 3,5 m z pasami awaryjnymi szer. 2 m) i przystosowana jest do przenoszenia obciążeń do 115 kN/oś.
„Ta inwestycja ma symboliczne znaczenie dlatego, że jest potwierdzeniem tego co jest przed nami –czyli konsekwentnej, odpowiedzialnej i opartej o realne finansowanie budowy drogi ekspresowej S3 od Szczecina do południowej granicy kraju. Realizacja tej inwestycji ma ogromne znaczenie gospodarcze związane z przepływem osób i towarów, a także służy poprawie podróżowania i bezpieczeństwa ruchu drogowego”–powiedział 23 sierpnia br. minister Transportu Jerzy Polaczek podczas otwarcia obwodnicy Międzyrzecza w województwie Lubuskim.
Na obwodnicy powstało siedem obiektów inżynierskich:
– 1 most –dł. 300 m, 9 przęseł
– 3 wiadukty,
– 1 przejazd gospodarczy
– 2 przejścia dla pieszych.
Dodatkowo wybudowano siedem odcinków dróg dojazdowych obsługujących działki zlokalizowane przy drodze.
Droga przecina linię kolejową oraz rzekę Obrę oraz dwukrotnie istniejące drogi: wojewódzką nr 137 i powiatową nr 11559. W ramach inwestycji wybudowano odcinki kanalizacji deszczowej, oświetlenie węzłów oraz przebudowano istniejące sieci: energetyczną, telekomunikacyjną, gazową, wodociągową i kanalizacji sanitarnej. Budowę obwodnicy Międzyrzecza realizował Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze, a je głównym wykonawcą była firma Berger Bau. Wartość robót budowlano-montażowych wynosi ponad 90 mln PLN i została pokryta ze środków finansowych budżetu państwa oraz z pożyczki zaciągniętej w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI).