Ostrów z dofinansowaniem na elektrobusy. Z Norwegii
W ramach programu "Rozwój lokalny" finansowanego m.in. z Funduszy Norweskich Ostrów Wielkopolski otrzyma 3,5 mln euro - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej.
Samorząd chce przeznaczyć wsparcie m.in. na zakup autobusów elektrycznych.
29 wybranych
Program „Rozwój lokalny” ma wspierać rozwój małych i średnich miast. Zgłaszane przez samorządy projekty zawierały długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje, które mają wpłynąć na poprawę komfortu życia mieszkańców. Całkowity budżet przedsięwzięcia wynosi 117,6 milionów euro. Program jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
W czasie piątkowej konferencji prasowej w Ostrowie Wielkopolskim wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda poinformował, że ostrowski samorząd został jednym z beneficjentów projektu i otrzyma 3,5 mln euro.
Wiceminister wskazał, że ostatecznie z 255 miast zgłoszenia do konkursu złożyło 212, spośród których 54 przeszło do drugiego etapu postępowania. Jak wyjaśnił beneficjentami miało zostać 15 samorządów, ale m.in. w związku z pandemią wsparcie otrzyma 29 miast.
Jak dodał Buda, średnia pomoc dla samorządu wynosi 3,5 mln euro, czyli 15,5 mln zł. „To jest wyjątkowa pomoc o tyle, że nie wiąże się z udziałem miasta jako udziałowca z wkładem własnym. W zasadzie większość środków zewnętrznych czy to europejskich, czy krajowych wiąże się z kosztami kwalifikowanymi i udziałem własnym, często 50 proc.” – podkreślił.
-„Doszliśmy do wniosku, że programów, które wymagają tego wkładu własnego jest na tyle dużo, na tyle mocno angażują budżety samorządów, że postanowiliśmy stworzyć projekt, który absolutnie od początku do końca jest finansowany ze środków zewnętrznych. Nawet ci eksperci, którzy zostali przez nas zaangażowani i przyporządkowani do każdego miasta również byli opłacani przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej” – zaznaczył wiceminister.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
E-Ostrów 2050
Założenia ostrowskiego projektu pn. „E-Ostrów 2050 – Miasto Ekologiczne, Energetyczne, Ekonomiczne” przedstawiła prezydent miasta Beata Klimek. "To jest projekt, który, głęboko w to wierzę, przyniesie bardzo pozytywny i bardzo wymierny efekt rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego" – powiedziała.
"To jest projekt komplementarny, pomyślany całościowo, to jest projekt spójny, który pomaga nam zrealizować pewną wizję rozwoju miasta do 2050 roku" - dodała.
Jak wyjaśniła zaproponowane inwestycje pozwolą rozwinąć miasto w trzech zakresach. "Po pierwsze będzie to Ostrów Wielkopolski ekologiczny i niezależny energetycznie, po drugie Ostrów Wielkopolski - miasto ekonomiczne, miasto bez barier, miasto prorodzinne, przyjazne, wygodne i bezpieczne do życia i – jako trzeci blok inwestycji - miasto przedsiębiorcze" – wskazała Klimek.
Prezydent miasta wyjaśniła, że wśród zaplanowanych działań, realizowanych dzięki pozyskanym środkom jest m.in. inwestycja w ekologiczne oświetlenie, inwentaryzację źródeł niskiej emisji, odnawialnych źródeł energii i budynków pod kątem efektywności energetycznej, w nowe autobusy elektryczne wraz ze stacjami ładowania czy w przygotowanie kolejnych terenów inwestycyjnych. Powstaną też nowe miejsca dla przedszkolaków, system naprowadzania na wolne miejsca parkingowe oraz aplikacje ułatwiające życie lokalnym przedsiębiorcom.
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zauważyła, że pozyskane środki pozwolą miastu "nabrać siłę, oddech i rozwój”. „To kolejne wsparcie, które teraz trafi z Funduszy Norweskich dla Ostrowa Wielkopolskiego będzie przede wszystkim służyło mieszkańcom. To nas cieszy, że te pieniądze mogą trafić i kolejne zadania będą realizowane w tej perspektywie do 2050 r. Nie ukrywam, że jako ostrowianka jestem bardzo zadowolona i dziękuję panu ministrowi za to wsparcie" – powiedziała.
Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo, że nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.(PAP)