Ostrów Wlkp: Techniczne nowinki

infobus
17.09.2008 20:34

Płatność sms-em za postój w strefie parkowania. Tak już niedługo będzie w Ostrowie Wielkopolskim. Radni miejscy na Komisjach zatwierdzili zmiany w Regulaminie Strefy Płatnego Parkowania. Sms nie zastępuje jednak tradycyjnych papierowych kart postojowych. Te nadal są w użyciu. By zostawić samochód w płatnej strefie parkowania kierowcy muszą wypełnić specjalne karty postojowe. Karty postojowe – jak informuje Kierownik Strefy Płatnego Parkowania w Ostrowie Wielkopolskim Ewa Kowalczyk – dostępne są w blisko 100 punktach na terenie centrum miasta. –„Punktów jest więcej, bo część kart rozprowadzają nam sieci m.in. Ruch czy Społem. – dodaje szefowa Strefy Płatnego Parkowania w Ostrowie Wielkopolskim. – „Aby móc opłacić rezerwowany czas płatnego parkowania sms-em należy posiadać odpowiednią ilość wcześniej przelanych środków, przypisanych do numeru telefonu, który jest podawany w tytule przelewu. Z tego samego numeru telefonu wykonywane są rezerwacje czasu płatnego parkowania. – wyjaśnia Agnieszka Sobala, naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Każdy, kto będzie chciał zapłacić za parking sms-em musi wcześniej kupić naklejkę z mikrochipem, którą należy umieścić na przedniej szybie samochodu. Potem trzeba założyć specjalne konto przez internet lub za pomocą komórki. Będzie ono elektroniczną portmonetką, z której pobierane będą opłaty za parkowanie drogą wysyłania sms-a z osobistym kodem i cyframi z naklejki. Gdy kończymy parkowanie, wykonujemy tę samą operację. W momencie rozpoczęcia parkowania połączenie telefoniczne z operatorem ESP ( Elektronicznego Systemu Parkowania jest bezpłatne.
– „Ważne jest, by w momencie zakończenia postoju wysłać ponownie informację do ESP – dopiero wtedy system naliczy nam opłatę za czas postoju i pobierze kwotę z naszego konta. Niezgłoszenie zakończenia parkowania skutkuje tym, że system nalicza nam nadal opłaty – dodaje Agnieszka Sobala. –„Wprowadzenie zmian w regulaminie Strefy Płatnego Parkowania umożliwi pilotażowe wprowadzenie systemu płatności realizowanych przy użyciu telefonii komórkowej. Dla minimalizacji kosztów planowane jest wprowadzenie systemu opartego o usługę pre-paid realizowaną przez operatora, który posiada wymagane licencje i umowy z operatorami telefonii komórkowej. Takie rozwiązanie pozawala zarejestrowanym użytkownikom płacić za parkowanie bez potrzeby zakupu i opisywania karty parkingowej. – podkreśla Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Radosław Torzyński.
– To dobry pomysł. Prawie wszyscy mają telefony komórkowe. A ostatnio zdarzyło się tak, że zostawiłam samochód na ulicy Raszkowskiej i w żadnym pobliskim sklepie nie było karty postojowej. – mówiła na Komisji Bezpieczeństwa radna Dorota Grześkowiak.
Od września 2007 roku rozkład jazdy autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji jest dostępny także w telefonie komórkowym. – Jest to nasza odpowiedź na zmieniające się potrzeby naszych pasażerów. Trzeba uwzględnić powszechną dostępność telefonów komórkowych, szczególnie wśród młodych ludzi. Teraz, żeby sprawdzić o której odjeżdża dany autobus, nie trzeba już biec na przystanek, wystarczy w telefonie połączyć się z Internetem – podkreśla prezes MZK SA Jerzy Walczyński.
W przeglądarce WAP trzeba wpisać adres wap.rozkład.com, później z listy miast wybrać Ostrów Wielkopolski i numer autobusu, który nas interesuje. Na ekranie naszego telefonu pojawi się czas odjazdu i przyjazdu poszczególnych autobusów. Rozkład jazdy wszystkich autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji jest także w internecie na stronach MZK i Holdikomu. (http://test.mzk-ostrow.com.pl/Pliki/HTML/mapa.htm). Dostęp do przeglądarki jest bezpłatny, jednak koszt połączenia z Internetem uzależniony jest od operatora.