Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Ostrów sam wyprodukuje prąd do elektrobusów. Z biomasy!

infobus
24.01.2017 15:26

W końcu mamy projekt w Polsce, który wykorzystuje zielona źródłaenergii do zasilania elektrobusów. W Ostrowie Wielkopolskim! Tamtejszy MZK chce kupić czteryautobusy z napędem elektrycznym. A Ostrowski Zakład Ciepłowniczy dostarczy do nichprąd. Ekologiczny.

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy znany jest głównie z produkcjiciepła na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wodyużytkowej. Ale spółka produkuje także energię elektryczną. To bardzo ważne wkontekście zakupu elektrycznych autobusów, które jeszcze w tym roku pojawią sięna ulicach naszego miasta.

Niewiele osób wie, że ostrowska spółka OZC to równieżznaczący w regionie producent energii elektrycznej. W kotłowni przy ulicyGrunwaldzkiej zainstalowane są dwie turbiny służące do jej wytwarzania.Pierwsza z nich, o mocy 5,5 MW, wykorzystuje gaz do produkcji prądu, a druga, omocy 1,5 MW, pracuje w skojarzeniu z kotłem biomasowym.

– Druga turbina wytwarza tzw. zieloną energię, gdyż przyspalaniu biomasy wytwarzany dwutlenek węgla nie jest emitowany do atmosfery, aspółka za produkcję tej energii otrzymuje tzw. zielone certyfikaty – mówiMarian Kupijaj, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Biomasa!

Obecnie wyprodukowaną w OZC energią elektryczną zasilane sąm.in.: spółka Sklejka Eko S.A., Galeria Handlowa Ostrovia przy ulicy Kaliskiej,przepompownia ścieków przy ulicy Gdańskiej, oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie,stacje nadawcze telefonii komórkowej przy ulicy Grunwaldzkiej. Energiawyprodukowana w kotłowni przy ulicy Grunwaldzkiej jest również wykorzystana napotrzeby własne ciepłowni, a jej nadwyżka jest odprowadzana do sieciogólnokrajowej.

OZC jest takżeczęścią projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymidziałaniami niskoemisyjnymi na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski”, któryz Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymał dofinansowanie wwysokości niemal 15 milionów złotych. Całość projektu to blisko 21 milionów. Wjego ramach nastąpi m.in. zakup autobusów elektrycznych.

– Nasza spółka jeszcze w tym roku doprowadzi własną liniękablową do Miejskiego Zakładu Komunikacji, aby zasilać ekologiczną energiąautobusy elektryczne, które w tym roku pojawią się w Ostrowie Wielkopolskim -dodaje prezes Marian Kupijaj.

Obsługa turbin to duże wyzwanie techniczne stawiane przedpracownikami. Turbiny pracują z prędkościami: ORC 3000 obr/minutę, Centrax 14571 obr/minutę i każdy błąd w obsłudze może mieć bardzo poważne skutki. Jakskomplikowanym i drogim urządzeniem są turbiny najlepiej pokazuje załączonezdjęcie, na którym widać turbinę wyjętą z układu, przygotowaną do transportu doWłoch dla przeprowadzenia remontu. W minionym roku remont zespołukogeneracyjnego kosztował spółkę milion złotych.