Osiemnastolatkowie poprowadzą autobusy?
Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego wystosował pismo do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.
Zwraca w nim uwagę na problem, z którym od dłuższego czasu boryka się środowisko transportowe.
Brak kierowców zawodowych
Brak zawodowych kierowców dotyka coraz więcej zakładów komunikacyjnych w Polsce. Problem ten zgłaszany jest do Polskiego Związku Pracodawców Transportu Publicznego od kilku miesięcy, a przedstawiciele spółek przewozowych wskazują, że braki te w znacznym stopniu destabilizują pracę komórek odpowiedzialnych za przewóz osób, co może rodzić negatywne skutki w dłuższej perspektywie. Spółki przewozowe zgłaszają też, że procesy rekrutacyjne nie przynoszą rezultatów. Co więcej, trend odpływu zawodowych kierowców, przybiera na sile – pisze PZPTP w piśmie do ministra.
Przedstawiciele środowiska transportowego skarżą się również na brak rozwiązań w tym zakresie. Wskazują, że powodem mogą być wysokie koszty uzyskania uprawnień kierowcy zawodowego. W obliczu narastającego problemu PZPTP rekomenduje rozwiązania, które być może, przełożyłyby się na większe zainteresowanie zawodem kierowca autobusu/motorniczy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zasadnym mogłoby być chociażby obniżenie wieku kandydatów na kierowców zawodowych z 21 lat do 18 lat. Praca kierowcy zawodowego, bez wątpienia jest niezwykle odpowiedzialna i wymagająca, nie mniej istnieje wiele równie odpowiedzialnych zawodów. Te w świetle przepisów prawa, mogą być wykonywane przez osoby po ukończeniu 18 lat. Osoba osiemnastoletnia nie kontynuująca nauki zazwyczaj wybiera zawód i podejmuje pracę zawodową. W wieku 21 lat chcąc zostać kierowcą autobusu musi uzyskać uprawnienia i zmienić zawód.
Obecnie prowadzenie autobusu miejskiego jest porównywalne do jazdy samochodem osobowym. Jako podmiot zrzeszający operatorów oraz organizatorów komunikacji miejskiej, chętnie podejmiemy rozmowy w powyższym temacie i liczymy na pozytywne ustosunkowanie się do naszego wniosku – stwierdza w piśmie do ministra PZPTP.
Polski Związek Pracodawców Transportu Publicznego jest podmiotem, który skupia operatorów oraz organizatorów komunikacji miejskiej.